Spis treści:
Kiedy sadzić mieczyki?
Mieczyki, nazywane również gladiolami, to trwałe i piękne kwiaty kojarzone z latem. Od lat chętnie uprawiamy je w przydomowych ogrodach, aby móc cieszyć się ich widokiem na rabatach i ścinać do wazonów. Należą do roślin wieloletnich, lecz nie są odporne na mróz i nie mogą zimować w gruncie. Z tego powodu jesienią wykopujemy je i w kolejnym sezonie sadzimy ponownie.
Kiedy sadzić mieczyki? Do pracy możemy zabrać się wiosną – najlepiej pod koniec kwietnia lub na początku maja. Z zadaniem tym nie należy ani się spieszyć, ani przesadnie zwlekać. Warto pamiętać, że mieczyków nie powinno się sadzić za wcześnie, gdy gleba jest jeszcze zimna. Mieczyki nie mogą również zbyt długo czekać na umieszczenie w gruncie, bo późno zakwitną.
Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?
Mieczyki są okazałymi roślinami, których wysokie łodygi mogą się przewracać lub łamać – zarówno pod wpływem silnych podmuchów wiatru oraz intensywnego deszczu, jak i ciężaru samych kwiatostanów. Na szczęście odpowiedni sposób sadzenia i nawożenia w dużym stopniu zabezpiecza je przed uszkodzeniami. Ważna jest przede wszystkim głębokość, na jakiej bulwy mieczyków znajdą się w ziemi.
Głębokość sadzenia bulw mieczyków ma duże znaczenie. Fot. Olga Seifutdinova/123RF.com
Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? Trzymajmy się prostej zasady, która głosi, że powinny zostać posadzone na trzy razy większej głębokości niż wysokość bulw. W przypadku średniej wielkości bulw musimy zatem przygotować dołki o głębokości 10-15 cm. Taki sposób sadzenia chroni mieczyki przed przewracaniem się, choć oczywiście nie daje nam całkowitej pewności, że żadna łodyga się nie wygnie. Warto pamiętać, że najwyższe odmiany tych kwiatów mimo wszystko mogą wymagać podparcia – palików bambusowych czy obręczy.
Mieczyki sadzimy na słonecznym i zacisznym stanowisku w żyznej, bogatej w próchnicy glebie, najlepiej o odczynie obojętnym. Zachowujemy minimum 15 cm między roślinami.
Przeczytaj również: 8 długowiecznych bylin, które wspaniale kwitną. Posadź, by latami upiększały ogród
Naturalne nawozy do mieczyków
Podczas sadzenia warto pomyśleć o zasileniu mieczyków w dodatkowe składniki odżywcze. Pamiętajmy jednak, że nie każdy nawóz się sprawdzi – mieczyki w pierwszych tygodniach uprawy są wrażliwe na zasolenie gleby. Powinniśmy uważać zwłaszcza na przenawożenie azotem, przez który wybujałe rośliny uginają się i słabo kwitną. Najbezpieczniej do zasilenia mieczyków w trakcie sadzenia skorzystać z naturalnych nawozów, takich jak:
- kompost,
- obornik granulowany,
- mączka bazaltowa lub rogowa.
Na dno każdego dołka sypiemy małą garść wybranego nawozu i mieszamy z glebą. Następnie umieszczamy bulwy, zasypujemy je podłożem i delikatnie ugniatamy. Tak posadzone i jednocześnie zasilone mieczyki będą wspaniale kwitły latem, a ich wysokie, silne pędy utrzymają się w pionie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ozdobne pnącze bylinowe, które długo i pięknie kwitnie. Groszek szerokolistny – odmiany i uprawa
Niektóre pachną czekoladą i kwitną do października. Ciekawe odmiany i siew kosmosów w maju
Spektakularnie kwitnie od maja, lubi susze. Jak uprawiać lak pospolity?