Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jej kwiaty wyglądają jak malutkie słoneczka. Wymagania i pielęgnacja sanwitalii rozesłanej

Sanwitalia rozesłana, inaczej zwana polegnatką, to zjawiskowa roślina, którą można uprawiać zarówno na rabatach w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie lub tarasie. Jej największym atutem są kwiaty przypominające małe słoneczka. Utrzymują się na roślinie bardzo długo, bo od czerwca i aż do pierwszych przymrozków. Poznaj najciekawsze odmiany sanwitalii rozesłanej oraz jej wymagania. Dzięki tym wskazówkom będzie kwitła oszałamiająco.        

Jej kwiaty wyglądają jak malutkie słoneczka. Wymagania i pielęgnacja sanwitalii rozesłanej
Sanwitalia rozesłana to efektowna roślina o długim okresie kwitnienia. Fot.Alain Kubacsi/East News

Spis treści:

Sanwitalia rozesłana, czyli polegnatka

Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens), zwana też polegnatką, to efektowna roślina z rodziny astrowatych, która często jest uprawiana zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej i Środkowej, z kolei do Europy trafiła w XVIII wieku. Choć w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana jako roślina jednoroczna, cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników kwiatów. Sanwitalia rozesłana charakteryzuje się dość niskim wzrostem, gdyż osiąga do 30 cm wysokości. Mimo to szybko rośnie i mocno się krzewi, dzięki czemu tworzy swoisty kwiatowy dywan.     

Liście polegnatki są drobne, gęsto osadzone na pędach, mają jajowato-lancetowaty kształt oraz ciemnozielony kolor. Zarówno pędy, jak i liście są owłosione. W okresie od czerwca do października sanwitalia rozesłana prezentuje się w pełnej krasie – wówczas jej pędy obficie pokrywają się żółtymi, koszyczkowymi kwiatami, które swoim wyglądem przypominają małe słoneczka. W zależności od odmiany bywają też pomarańczowe lub białe.   

sanwitalia rozesłana Sanwitalia rozesłana jest uprawiana jako roślina jednoroczna na balkon lub do ogrodu. Fot.hongquang09/CanvaPro

Odmiany sanwitalii rozesłanej   

Jak już było wspomniane wcześniej, kwiaty sanwitalii rozesłanej są zazwyczaj żółte z brązowym środkiem. Warto jednak wiedzieć, że na świecie istnieje wiele innych odmian tej niezwykłej rośliny, m.in. o kwiatach pełnych lub pomarańczowych, całkiem żółte lub o żółtozielonym środku. Wśród najciekawszych odmian sanwitalii rozesłanej o kwiatach żółtych warto wymienić takie, jak: 'Gold Braid', 'Speciosa' oraz 'Golden Carpet'. Jeśli szukasz roślin kwitnących w odcieniach pomarańczu, postaw na 'Mandarin Orange', 'Orange Spirit' oraz 'Irish Eyes'. Na szczególną uwagę zasługują też odmiany 'Solaris', 'Talya' i 'Cuzco Trailing Yellow Improved'.  

Uprawa sanwitalii rozesłanej

Sanwitalia rozesłana nie jest trudna w uprawie. Ze względu na swoje niewielkie wymagania, nie powinna sprawiać problemu nawet początkującemu ogrodnikowi. Aby jednak cieszyć się jej obfitym kwitnieniem przez cały sezon, należy zapewnić jej odpowiednie warunki, przybliżone do naturalnych. Sprawdź, jakie wymagania ma polegnatka oraz jak ją pielęgnować w ogrodzie i na balkonie.   

  • Stanowisko

Dla sanwitalii rozesłanej niezbędne jest odpowiednie stanowisko. Najlepiej rośnie w miejscach w pełni nasłonecznionych, a także osłoniętych od wiatru. Dobrze się będzie czuła na balkonach i tarasach o wystawie południowej. Polegnatka poradzi sobie też w miejscach częściowo lub całkowicie zacienionych – wówczas należy liczyć się z tym, że jej pędy będą długie i słabe, a kwiaty małe i nierozwinięte. Ze względu na swoje tropikalne pochodzenie, sanwitalia rozesłana jest rośliną ciepłolubną, choć wytrzyma przymrozki do -3 st. C (pod warunkiem, że będą one krótkotrwałe).  

uprawa sanwitalii rozesłanej Sanwitalia rozesłana wymaga dużo słońca, aby móc długo i zjawiskowo kwitnąć. Fot.Ludmila Kapustkina/CanvaPro

  • Ziemia

Jeśli chodzi o podłoże, powinno ono być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Jego odczyn może być zarówno obojętny, jak i lekko kwaśny. Ważne jest też, aby było ono bogate w składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają nie tylko na rozwój systemu korzeniowego, ale również obfitość kwitnienia. W przypadku uprawy doniczkowej należy zapewnić drenaż, wsypując na dno doniczki np. keramzyt.

Przeczytaj również: Pysznogłowka na rabacie - przyciąga pożyteczne owady i nie tylko. Pielęgnacja i najlepsze towarzystwo dla bergamotki

  • Podlewanie i nawożenie

Sanwitalia rozesłana lubi wilgotną glebę, dlatego należy zadbać o jej regularne nawadnianie, szczególnie w okresach suszy (ziemia nie może całkowicie wyschnąć). Nie toleruje jednak nadmiaru wilgoci, który może doprowadzić do gnicia korzeni, rozwoju chorób grzybowych, a w konsekwencji do obumarcia całej rośliny. Uprawiając polegnatkę na balkonie lub tarasie, należy upewnić się, że doniczka posiada otwory na dnie, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody i uniknąć zamoczenia korzeni.  

Aby móc długo i bujnie kwitnąć, sanwitalia wymaga dokarmiania. Do jej nawożenia możemy wykorzystać nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących (np. do pelargonii lub surfinii). Zasilanie można przeprowadzać nawet raz na dwa tygodnie. Aby przedłużyć kwitnienie sanwitalii, warto regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany. Ponadto można uszczykiwać wierzchołkowe pędy, co sprzyja krzewieniu się rośliny.  

zastosowanie sanwitalii rozesłanej Sanwitalia rozesłana źle znosi zarówno przesuszenie, jak i nadmiar wilgoci. Fot.patrimonio/123RF.com

  • Rozmnażanie

Sanwitalia rozesłana jest rozmnażana głównie z nasion. Wysiewa się je w marcu do pojemników wypełnionych podłożem do produkcji rozsady. Wysiane nasiona przykrywamy przezroczystą pokrywką lub folią, po czym odstawiamy w miejsce ciepłe (18-20 st. C) i nasłonecznione (np. na parapet okienny). Nasiona powinny wykiełkować po około 2 tygodniach. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu i wietrzeniu młodych roślin. Gdy siewki wytworzą co najmniej 2 liście właściwe, możemy przystąpić do ich pikowania do pojedynczych doniczek. W maju możemy wysadzić rośliny na miejsce stałe, zachowując odpowiednią odległość między nimi – co 25-35 cm w gruncie i c 10-15 cm w doniczkach. Ponadto gotowe sadzonki sanwitalii rozesłanej można kupić w sklepach ogrodniczych.    

  • Choroby i szkodniki

Sanwitalia rozesłana jest dość odporna na występowanie chorób i szkodników. Problemy w uprawie tej rośliny wynikają najczęściej z niewłaściwej pielęgnacji.

Zastosowanie sanwitalii rozesłanej

Sanwitalia rozesłana doskonale prezentuje się uprawiana w wiszących pojemnikach na balkonach lub tarasach, gdyż tworzy gęste kaskady kwiatów. Świetnie komponuje się z takimi roślinami, jak lobelia, pelargonia, starzec srebrzysty, scewola wachlarzowata czy koleus Blumego. Ponadto polegnatkę z powodzeniem można sadzić na rabach czy skalniakach, dzięki czemu stworzy kwiatowe dywany. Pięknie prezentuje się w towarzystwie nasturcji, niezapominajki czy szałwii błyszczącej.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak szybko rozmnażać powojniki? Prosty sposób na piękny ogród pełen clematisów

Te kwiaty w ogrodzie uwielbiają przesadzanie. Przenieś je w nowe miejsce, a rozkwitną i się rozrosną

Co zrobić, żeby róże kwitły przez całe lato? Majowe cięcie róż

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.