Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak nawozić ogórki gruntowe w lipcu? Cztery naturalne nawozy, jak rozpoznać przenawożone ogórki

Ogórki gruntowe w ogrodzie to gwarancja nie tylko dobrej mizerii, ale trwałych kiszonek przez cały rok. Warzywa z własnej uprawy dają nam pewność, że nie będą sztucznie nawożone. Tym samym będą zdrowsze i smaczniejsze w kiszonkach. Jednak bez nawożenia mogą sobie nie poradzić. Dlatego wyjaśniamy, jak nawozić ogórki gruntowe w lipcu i jakich błędów unikać.  

Jak nawozić ogórki gruntowe w lipcu? Cztery naturalne nawozy, jak rozpoznać przenawożone ogórki
Jak nawozić ogórki gruntowe w lipcu? Podpowiadamy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Nawożenie ogórków gruntowych w lipcu 

W początkowej fazie wzrostu ogórki potrzebują dużo azotu i fosforu. W lipcu są już na etapie wydawania owoców. Wtedy warto je wspomóc naturalnymi nawozami zawierającymi krzem i potas. Nie trzeba przy tym korzystać z kupnych odżywek. Oto kilka sposobów na nawożenie ogórków gruntowych w lipcu:  

  • Nawóz ze skórek bananów 

Nawóz ze skórki bananów zawiera bardzo dużo potasu, a tego właśnie potrzebują ogórki gruntowe w lipcu. Wystarczy skórkę banana pokroić w kostkę, zalać gorącą wodą i odstawić na dobę. Po tym czasie odcedzić i podlać nią rośliny. Pozostałe skórki możemy znów zalać wodą. Nawóz ze skórek bananów stosujemy raz na 2-3 tygodnie.  

  • Nawóz ze skorupek od jajek 

Skorupki od jajek zawierają dużo wapnia, który zapewnia zasadowość gleby. Ogórki nie lubią kwaśnego środowiska, więc wapń bardzo im pomoże. Skorupki należy umyć, wysuszyć, pokruszyć i zalać wodą. Po dwóch tygodniach można takim nawozem podlać ogórki gruntowe. 

  • Nawóz ze skrzypu polnego 

Nawożenie ogórków gruntowych skrzypem polnym w lipcu dostarczy im dużo krzemu. Tego właśnie potrzebują nasze uprawy w momencie kwitnienia i owocowania. W lipcu mamy już pewność, że skrzyp polny ma już tylko pędy płonne, czyli te, które nadają się do nawożenia. Wystarczy zebrać kilogram świeżego skrzypu i zalać go 10 litrami wody. Po 5 dniach trzeba taki roztwór rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5. Taki roztwór można stosować do podlewania oraz jako oprysk. Nie tylko zapewni roślinie odpowiednie odżywianie, ale pomoże w walce ze szkodnikami i chorobami.  

  • Nawóz z pokrzyw 

Pokrzywy zawierają azot, fosfor, potas, krzem i magnez, a wszystkie te składniki są niezbędne ogórkom szklarniowych. Najlepiej z pokrzyw przygotować gnojówkę. Kilogram pokrzyw trzeba zalać 10 litrami wody, przykryć gazą i odstawić na dwa tygodnie. Co jakiś czas należy gnojówkę zamieszać. Następnie roztwór mieszamy z wodą w proporcji 1:10. W lipcu nawozimy ogórki gruntowe gnojówką z pokrzyw rzadziej niż w okresie wzrostu. Chodzi o to, aby roślinie nie dostarczać już zbyt dużo azotu. Wystarczy podlewanie raz na trzy tygodnie.  

Przeczytaj również: Najskuteczniejszy sposób na żółknięcie liści ogórków i pomidorów. Warzywa przestaną chorować

ogórki Poznaj przepis na oprysk, dzięki któremu zapomnisz o żółtych liściach ogórków i pomidorów. Fot.123RF.com

Błędy w nawożeniu ogórków 

W nawożeniu roślin mimo najlepszych intencji można im zaszkodzić. Najczęstsze błędy popełniane w nawożeniu ogórków gruntowych to:  

  • przenawożenie ogórków, czyli stosowanie zbyt dużej ilości nawozów; 
  • stosowanie nawozów w nieodpowiednim czasie. Na przykład w okresie kwitnienia i owocowania zmniejsza się zapotrzebowanie roślin na azot, a wzrasta na krzem i potas; 
  • stosowanie nieodpowiednich nawozów. Przykładem może być podsypywanie ogórków fusami z kawy, która jest traktowana jako nawóz. Jednak zakwasza ona glebę, a ogórki gruntowe tego nie lubią;  
  • nawożenie ogórków tuż przed ulewnymi deszczami, które wypłukują z gleby składniki odżywcze.  

Równie ważne co nawożenie jest podlewanie ogórków gruntowych. Nie można ich ani przelewać, ani odwadniać. Najlepiej podlewać je co kilka dni mniejszą ilością wody, starając się nie moczyć liści. Może stać się to przyczyną chorób grzybowych. W okresie suszy rośliny podlewamy częściej.  

Skutki przenawożenia ogórków 

Przenawożenie ogórków może skutkować mniejszymi plonami. Stanie się tak wówczas, kiedy rośliny dostaną zbyt wiele azotu. Spowoduje to, że wyprodukują dużą masę zieleni, co odbije się na jakości wydawanych owoców. Przenawożone rośliny, o grubych, mięsistych liściach są łatwiejszym celem dla szkodników i chorób. Zebrane warzywa z takiej rośliny będą mniejsze, mniej smaczne i praktycznie nienadające się do kiszenia.  

Dużo rzadziej mamy do czynienia z przenawożeniem potasem czy krzemem. Dzieje się tak dlatego, że te pierwiastki są szybko wymywane. Aby uniknąć przenawożenia ogórków, warto stosować do nich nawozy naturalne. Jeśli nie mamy czasu zrobić ich samodzielnie, pomóc może biohumus.  

Źródła: rhs.org.uk, opracowanie własne

Przeczytaj również: Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

"Na zdrowie": Cebula nie tylko na przeziębienie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.