Spis treści:
Dlaczego wapnowanie gleby jest ważne?
Wapnowanie, czyli rozsypywanie na podłożu nawozów wapniowych, przeprowadza się tylko w przypadku gleb zakwaszonych. Właśnie taka ziemia – lekko lub bardzo kwaśna – jest w większości ogrodów w naszym kraju. Przyczyną tego zjawiska są naturalne uwarunkowania (gleby w Polsce powstały głównie na kwaśnych skałach osadowych), opady, nawożenie i intensywna uprawa. W ubogim w wapń, silnie zakwaszonym podłożu rośliny nie są w stanie prawidłowo przyswajać składników odżywczych, przez co marnieją i więdną.
Jedynym skutecznym sposobem, aby odkwasić glebę i poprawić warunki wzrostu roślin, jest wapnowanie. Dlaczego jest ważne?
- Reguluje odczyn gleby, dzięki czemu rośliny mogą łatwiej przyswajać składniki odżywcze, co je wzmacnia i zwiększa plony.
- Dodatek wapna do ziemi poprawia jej strukturę, dzięki czemu jest bardziej przepuszczalna i lepiej napowietrzona.
- Podnosi żyzność gleby, ponieważ zwiększa dostępność zawartych w nich składników pokarmowych.
- Poprawia pojemność wodną gleby, czyli jej zdolność do zatrzymywania wody.
- Pozytywnie wpływa na rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych.
Jesienią w większości polskich ogródków jest lekko lub silnie zakwaszona gleba. Fot. sergiipetruk/123RF.com
Przeczytaj również: Błędy w okrywaniu krzewów na zimę. Szkodzą hortensjom, różom i rododendronom
Jak wapnować glebę późną jesienią i zimą?
Wapnowanie gleby zazwyczaj realizuje się w pierwszych dniach jesieni, gdy zbierzemy już plony i grządki opustoszeją. Nie oznacza to jednak, że to jedyny termin na ten zabieg. Możemy go wykonać także późną jesienią i na początku zimy, co przynosi dodatkowe korzyści. Późne wapnowanie pozwala nam zachować większy odstęp czasowy od chwili, gdy zastosowaliśmy nawozy. To ważne, ponieważ wapnowania nie wolno realizować równocześnie z nawożeniem.
Wapno przez całą zimę ma czas na działanie i stopniowe wnikanie w głąb gleby, co ułatwiają opady czy topnienie śniegu w trakcie odwilży. Zimowe deszcze są zazwyczaj mniej intensywne niż te wczesnojesienne, dzięki czemu ryzyko wymywania wapna z wierzchnich warstw gleby jest mniejsze. Wapnowanie możemy wykonać w grudniu, o ile ziemia nie jest jeszcze głęboko zamarznięta i nie ma na niej grubej warstwy śnieżnego puchu. To tak naprawdę ostatni dzwonek na ten zabieg.
Jak wapnować glebę późną jesienią i zimą? Zacznijmy od zbadania pH gleby i wybrania nawozu wapniowego. Do wyboru mamy m.in. dolomit, granulowane wapno kredowe, mielony wapniak rolniczy, tlenkowy nawóz wapniowy lub mączkę bazaltową. Wapno równomiernie rozsypujemy na glebie – ręcznie albo za pomocą rozsiewacza. Następnie mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi szpadlem, lekko przekopując. Uważajmy, aby nie przesadzić z dawką wapnia – stosujmy się do zaleceń producenta nawozu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Milin amerykański zamiast żywopłotu. Ciekawe odmiany, sadzenie i pielęgnacja
Jak zadbać o maliny przed zimą, by dobrze plonowały w przyszłym sezonie? Co trzeba zrobić w grudniu?
Jak siać pietruszkę w grudniu? Dobre odmiany do siewu ozimego, najlepszy sposób siewu