Porady ogrodnicze

Zimowanie roślin na balkonie. 4 sposoby, by kwiaty doniczkowe przetrwały do wiosny

Wiele osób po skończonym sezonie wyrzuca swoje rośliny z balkonu, nie wiedząc, że większość z nich może przetrwać zimę. Odpowiednie zabezpieczenie ich na ten okres pozwoli nie tylko cieszyć się ich pięknem w przyszłym roku, ale i pomoże zaoszczędzić na kupnie nowych sadzonek. Sprawdź, jak przezimować rośliny na balkonie.

Zimowanie roślin na balkonie. 4 sposoby, by kwiaty doniczkowe przetrwały do wiosny
Odpowiednie zabezpieczenie roślin, pomoże przetrwać im nawet bardzo srogą zimę. Fot.123RF.com
REKLAMA

SPIS TREŚCI:

Jakie rośliny można przezimować na balkonie?

Często wraz z przyjściem jesieni zakładamy, że nadchodzi koniec uprawy roślin balkonowych. Jednak duża część kwiatów jest wieloletnich i możemy je zachować na kolejny sezon. Musimy jednak wiedzieć, że większość z nich nie jest odpornych na mróz i mogą sobie nie poradzić samodzielnie nawet podczas łagodnej zimy. Wystarczy jednak zapewnić im odpowiednie warunki, aby wiosną cieszyć się znów urodą roślin balkonowych.

Wśród roślin balkonowych, które można przezimować, znajdują się takie kwiaty jak m.in.:

 • Pelargonie
 • Fuksje
 • Begonie bulwiaste
 • Bluszcze pospolite
 • Wrzosy i wrzośce
 • Berberysy Thunberga
 • Cisy
 • Różne pnące oraz rabatowe
 • Bukszpany
 • Bez czarny
 • Forsycje
 • Rozchodniki i rojniki
 • Iglaki np. jałowce, sosny, świerki i tuje zachodnie
 • Większość bylin, np. liliowce czy funkie

Wszystkie z tych roślin, możemy z powodzeniem zimować na zewnątrz, o ile tylko zapewnimy naszym okazom dobre warunki, dzięki którym mróz nie będzie im straszny.

Przeczytaj również: Zimowanie i rozmnażanie pnączy - rośliny balkonowe i tarasowe

Zabezpieczanie roślin na zimę – sposoby

Kluczem do tego, aby nasze kwiaty balkonowe przetrwały mrozy i mogły zakwitnąć ponownie w przyszłym roku, jest odpowiednie zabezpieczanie roślin na zimę. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nasze kwiaty są bezpieczne i chronione przed ujemnymi temperaturami. Przedstawiamy nasze 4 niezwodne propozycje.

Pierwszym sposobem na zabezpieczanie roślin na zimę, jest umieszczenie donic w pudle, skrzyni lub innym większym pojemniku. Następnie należy wypełnić puste przestrzenie za pomocą ocieplaczy. Można do tego wykorzystać między innymi pokruszony styropian, trociny czy granulat styropianowy, zwany styromullem. Jest to dobra metoda, gdy mamy kilka mniejszych donic. Dzięki temu możemy je wszystkie zabezpieczyć tym samym sposobem. Ważne jest jednak to, aby donic z roślinami nie układać bezpośrednio na dnie pojemnika, ale na wyłożonej przez nas warstwie ocieplacza. 

Kolejnym polecanym sposobem jest owinięcie donicy. Jako zabezpieczenie do okrycia rośliny można wykorzystać np. gazety, tekturę falistą, słomę, agrowłókninę lub kilka warstw juty. Tak zabezpieczoną donicę, należy ustawić na przygotowanej platformie ze styropianu, która powinna mieć grubość co najmniej 10 cm. Dzięki temu donica będzie odizolowana od podłoża i pojawiającego się na nim zimna.

Trzeci sposób na zabezpieczenie roślin na zimę polega na okryciu całej rośliny. Jednak robi się to w luźny sposób, to znaczy, przy użyciu kaptura z agrowłókniny. Narzucony swobodnie na roślinę będzie tworzył pod spodem komorę powietrzną. Utworzony przez nas kaptur należy przymocować sznurkiem lub drutem u jego podstawy. Następnie tak owiniętą donicę, trzeba ustawić na izolacji stworzonej ze styropianu.

Ostatnią metodę można stosować tylko w przypadku dwóch sytuacji – gdy sadzimy lub przesadzamy rośliny. Wtedy zabezpieczamy donicę, ocieplając ją od wewnątrz. Można do tego użyć płatki lub paski styropianu. Należy je umieścić na wewnętrznych ścianach donicy, a następnie wsypać substrat do środka. Jest to zabieg jednorazowy, którego nie trzeba powtarzać co roku, co stanowi duże ułatwienie dla każdego miłośnika roślin. Tak jak w przypadku poprzednich sposobów na zabezpieczenie roślin na zimę, konieczne będzie ustawienie donicy na platformie ze styropianu.

Przy stosowaniu powyższych metod istotny jest również wybór donicy. Powinna być ona o dwa rozmiary większa niż ta, w której znajduje się roślina. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu nie ograniczymy przestrzeni bryły korzeniowej, wkładając izolację.

Dodatkowo trzeba pamiętać, aby przy każdym z tych sposobów, oprócz sposobu z kapturem z agrowłókniny, zabezpieczyć dodatkowo część nadziemną roślin. Ważne jest również to, aby zabezpieczenia nie utrudniały procesu podlewania roślin.

Przeczytaj również: Jak przezimować begonie? Jesienne zabezpieczanie begonii krok po kroku

Pielęgnacja roślin, które zimują na balkonie

W tym okresie nie można również zapominać o odpowiedniej pielęgnacji roślin, które zimują na balkonie.

Niektóre gatunki roślin, np. pelargonie, werbeny czy fuksje, będą potrzebowały cięcia przed zimą. Należy je skrócić o 1/3 lub 1/2 długości pędów. Warto po przycinaniu użyć maści ogrodniczej i nałożyć ją na rany rośliny.

Musimy też pamiętać o tym, że okres zimowy to czas spoczynku dla naszych kwiatów balkonowych. W tym czasie nie powinno się nawozić roślin. Podlewanie również musi zostać ograniczone. Im chłodniej będzie na zewnątrz, tym mniej rośliny będą potrzebowały wody. Jednak nie można całkowicie odpuścić tej czynności i należy utrzymywać podłoże roślin cały czas lekko wilgotne.

Rośliny balkonowe najlepiej jest podlewać nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Dzięki temu nie będzie ona ani zbyt przelana, ani przesuszona. Warto kontrolować samodzielnie stan gleby w donicy i jej wilgotności i indywidualnie dobierać najlepszy moment na podlewanie roślin balkonowych.

Zimą warto również co jakiś czas sprawdzać stan naszych kwiatów. Jeśli zajdzie taka potrzeba usuńmy obumarłe liście oraz uszkodzone fragmenty roślin. Konieczne jest również sprawdzanie, czy kwiaty nie zostały zaatakowane przez szkodniki.

Dopiero od lutego rośliny zaczną się budzić z zimowego stanu wegetacji. To dobry moment na to, aby rozpocząć ich nawożenie oraz zwiększyć częstotliwość podlewania. 

Przeczytaj również: Zimowanie pelargonii. Czy tradycyjne przechowywanie pelargonii jest najlepsze? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak dbać o begonię w doniczce i czy można ją trzymać zimą w domu

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zimowanie roślin na balkonie. 4 sposoby, by kwiaty doniczkowe przetrwały do wiosny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.