Spis treści:
Jakie są objawy żerowania pędraków w trawniku?
Pędraki to jedne z najgroźniejszych szkodników glebowych, które sieją ogromne spustoszenia i szkody na trawniku. Najczęściej są to larwy chrabąszcza majowego, który składa swoje jaja w ziemi. Mają one bardzo charakterystyczny wygląd, dlatego nie sposób pomylić je z innymi szkodnikami. Pędraki są białe, dość grube, mają około 3-4 cm długości, a ich ciało zwinięte jest w literę C. Mają one brązową głowę i odnóża, a także ciemny odwłok. Larwy te mogą być aktywne przez cały rok, ale najwięcej szkody wyrządzają w okresie wiosenno-letnim.
Pędraki początkowo żywią się martwą materią organiczną zawartą w ziemi próchniczej. Natomiast gdy dorastają, ich apetyt rośnie, dlatego sięgają po korzenie młodych roślin i traw. To właśnie wtedy stanowią niemałe utrapienie dla ogrodników. Jakie są objawy żerowania pędraków w trawniku? Najczęstszymi widocznymi oznakami żerowania szkodników są:
- żółknięcie trawnika – pędraki podgryzają korzenie traw, powodując ich żółknięcie;
- brązowienie i usychanie murawy – można zaobserwować suche i brunatne placki w różnych miejscach na trawniku;
- zahamowany wzrost trawy – pędraki uszkadzają korzenie trawy, co sprawia, że przestaje rosnąć;
- trawa bardzo łatwo odrywa się od ziemi – system korzeniowy murawy ulega znacznemu osłabieniu, przez co darń z łatwością można oddzielić od gleby;
- skupiska pędraków – pod powierzchnią trawnika można zauważyć białe larwy, wygięte w podkowę.
Pędraki podgryzają korzenie trawy, powodując jej zamieranie. Fot.JJGouin/CanvaPro
Jak pozbyć się pędraków z trawnika?
Pędraki ograniczają wzrost trawnika, przyczyniają się też do powstawania żółtych, brązowych i suchych plam na jego powierzchni. Poza tym trawa staje się szczególnie podatna na różne infekcje, przez co traci na wyglądzie i zaczyna zamierać. Jak zatem pozbyć się pędraków z trawnika? Sposobów na zwalczanie tych szkodników jest wiele. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.
- Pożyteczne nicienie
Nicienie to maleńkie bezkręgowce, które można wykorzystać do zwalczania pędraków. Organizmy te żyją głównie w glebie i mogą wnikać do wnętrza szkodników poprzez naturalne otwory. W zależności od gatunku mogą być stosowane przeciwko pędrakom, wciornastkom, ziemiórkom, opuchlakom, muchówkom i wielu innych. Pożyteczne nicienie można stosować na różne sposoby, podobnie jak klasyczne środki ochrony roślin.
- Olejek neem
Aby zwalczyć pędraki w trawniku, warto sięgnąć po olejek neem. Jest to tzw. metoda amerykańska. Olejek neem zawiera azadirachtynę, która skutecznie odstrasza szkodniki. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, wystarczy zmieszać produkt z wodą (zgodnie ze wskazówkami na etykiecie), a następnie rozpylić roztwór na obszarach trawnika, dotkniętych przez pędraki. Dzięki temu zwalczysz szkodniki, a trawa odzyska swój dawny wygląd.
- Boraks
Boraks jest skutecznym środkiem czyszczącym. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pomoże pozbyć się pędraków z trawnika. Do litra ciepłej wody dodaj łyżkę boraksu, po czym spryskaj wszędzie tam, gdzie zauważyłeś objawy żerowania szkodników. Dzięki temu pędraki w trawniku przestaną być problemem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Posadź w ogrodzie. Skończą się problemy z kretami i nornicami
Jak wykonać drenaż trawnika w ogrodzie? Kiedy warto to zrobić?
Biały nalot na trawniku to nie pozostałość po zimie. Trawę zaatakował mączniak – jak się go pozbyć?