Porady ogrodnicze

Wysiew, rozsada i sadzonki roślin na parapecie. Poznaj 7 ważnych zasad

Ciemno, zimno i ponuro? Wbrew pozorom to idealny moment, aby zacząć wysiew nasion na rozsadę. Przygotowane w ten sposób sadzonki będą gotowe do umieszczenia w gruncie, gdy nadejdzie wiosna. Jak wysiewać na parapecie, kiedy zacząć i jakie gatunki wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

Wysiew, rozsada i sadzonki roślin na parapecie. Poznaj 7 ważnych zasad
Rozsadę i sadzonki można łatwo uprawiać na parapecie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy zacząć wysiew na parapecie?

Jednoroczne rośliny uprawiane w ogrodzie można podzielić na ciepło- i zimnolubne. Te z pierwszej grupy nie są odporne na działanie niskich temperatur, dlatego wiosną nie powinny być zbyt szybko wysiewane bezpośrednio do gruntu. Aby jednak nie czekać na plon czy kwitnienie do końca lata lub jesieni, warto przygotować ich rozsadę wczesną wiosną.

Kiedy zacząć wysiew na parapecie? Termin jest uzależniony od okresu kiełkowania i wzrostu rośliny. Pierwsze nasiona (np. papryki) można wysiewać na rozsadę w domu już w lutym. Zazwyczaj tę czynność z różnymi gatunkami roślin przeprowadza się aż do połowy kwietnia. Uzyskane w domowej rozsadzie sadzonki do gruntu wsadza się zwykle w drugiej połowie maja, gdy mija ryzyko przygruntowych przymrozków.

Co można wysiewać na parapecie?

Do rozsady wczesną wiosną nadaje się większość ciepłolubnych gatunków warzyw i kwiatów, których okres kiełkowania i wzrostu jest stosunkowo długi. Poniżej znajdziesz podpowiedź, co można wysiewać na parapecie w lutym, marcu i kwietniu. Są to oczywiście rośliny zwyczajowo wysiewane na rozsadę w Polsce. Podpowiedzi dotyczących mniej popularnych gatunków szukaj na opakowaniach nasion – producent podaje instrukcje dotyczące optymalnego okresu wysiewu na rozsadnik i do gruntu.

 • Co na rozsadę w lutym?

Odpowiednie będą:

 • zioła (majeranek, bazylia, cząber);

 • warzywa kapustne (kapusta, kalarepa, kalafior, karczoch);

 • por.
 • Co wysiać na parapecie w marcu?

Najczęściej wysiewa się:

 • seler korzeniowy i naciowy;

 • warzywa psiankowate (paprykę, pomidora i bakłażan);

 • brokuł;

 • cebulę;

 • warzywa strączkowe (groch, fasolę);

 • warzywa dyniowate (cukinie, ogórki, dynie, patisony, arbuzy).

co można wysiewać na parapecie W lutym można zacząć już wysiewać rośliny na rozsady. Fot.123RF.com

 • Co wysiewać na rozsadę w kwietniu?

Odpowiednie będą:

 • sałata;

 • szpinak.

Jak wysiewać na parapecie?

Aby uzyskać zdrowe sadzonki, które wydadzą plon po umieszczeniu w gruncie, należy przestrzegać kilku zasad. Poniżej znajdziesz sprawdzone informacje na temat tego, jak wysiewać na parapecie. Dzięki nim twoje sadzonki będą miały najlepsze warunki, aby wytworzyć silne, niezbyt wybujałe, a także zdrowe pędy i liście.

 • Nie siej zbyt gęsto

Częstym błędem początkujących ogrodników jest wysiewanie zbyt dużej liczby nasion na małej przestrzeni. Pamiętaj, że siewki będą gotowe do przepikowania do osobnych pojemników dopiero po kilku tygodniach. Do tego czasu powinny mieć dostęp do słońca, wody, a także przestrzeń na rozwijanie liści. Zbyt ciasne sianie na rozsadniku powoduje zbytnie wybujanie siewek i ich osłabienie.

 • Wybierz niskie i płaskie pojemniki

Tworząc rozsadę, najlepiej korzystać nie z typowych doniczek, a zdecydowanie płytszych pojemników. Niewielkie siewki nie potrzebują dużo podłoża. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wykonanych w tworzywa sztucznego tzw. wielodoniczek produkcyjnych z dziurami odpływowymi lub… wytłoczek po jajkach wykonanych z kartonu. Sprawdzą się też inne płaskie pojemniki z dziurami na dnie.

 • Przykryj pojemniki do momentu kiełkowania

Aby nasiona wykiełkowały, powinny mieć zapewnioną wilgoć oraz odpowiednią temperaturę. Ten proces można przyspieszyć, przykrywając szczelnie pojemnik folią spożywczą lub przezroczystą plastikową przykrywką. Zdejmij je, gdy nasiona zaczną kiełkować i pojawią się niewielkie siewki.

 • Wybierz właściwe miejsce na rozsadę

Zwyczajowo doniczki czy pojemniki z wysianymi nasionami ustawia się w ciepłym, przewiewnym (ale bez tendencji do przeciągów) miejscu, które jest dobrze nasłonecznione. Za najlepsze uważa się parapety okien skierowanych na południe.

rozsada na parapecie Wytłoczki po jajkach mogą posłużyć też jako pojemnik do wysiewu nasion. Fot.123RF.com

 • Zadbaj o rozproszone światło

Uważaj podczas wyboru miejsca na rozsadę, aby światło słoneczne padające na pojemniki nie było zbyt silne. Spowoduje ono zbyt szybki wzrost rośliny i nadmierne wyciągniecie jej pędów. Możesz umieścić rozsadę nieco dalej od szyb lub zakleić szklaną taflę białą folią ogrodniczą, która rozproszy promienie słońca.

 • Zapewnij nasionom jednakową temperaturę

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że moment wykiełkowania nasion jest kluczowy dla zdrowia sadzonki. W tym okresie należy roślinie zapewnić stabilne warunki związane z nasłonecznieniem, nawilżeniem i temperaturą. Jeśli rozsada kiełkowała nad działającym kaloryferem, staraj się zapewnić jej taką samą ciepłotę przez pierwsze dni po kiełkowaniu. Możesz też pod pojemnik położyć kawałek styropianu.

 • Wybierz właściwe podłoże do rozsady

Podłoże do rozsady na parapecie powinno być przepuszczalne, wzmocnione nawozami i świeże. Ziemia z własnego ogrodu będzie nieodpowiednia. Zdecydowanie lepszy wybór to zwyczajna ziemia ogrodnicza lub specjalne podłoże do rozsady – w obu przypadkach producent dodał do nich składniki odżywcze, które pomogą we właściwym wzroście młodych sadzonek.

Sadzonki na parapecie – pielęgnacja

Rozsada nasion na parapecie nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowe jest zapewnienie roślinom – na każdym etapie rozwoju – odpowiedniej temperatury oraz wilgotności podłoża. W kwestii podlewania rozsadnika wczesną wiosną warto pamiętać o poniższych zasadach.

Jak podlewać nasiona i sadzonki na parapecie? Pielęgnacja powinna być regularna, ale nie jest skomplikowana:

 • spryskiwanie podłoża – nasiona roślin najlepiej siać do wilgotnego podłoża. Zaleca się, aby do momentu kiełkowania utrzymywać jego stałą wilgotność. W przypadku niewielkich lub sianych płytko pod ziemią nasion zdecydowanie lepszym pomysłem niż polanie ich wodą z konewki będzie użycie spryskiwacza. Dzięki temu nasiona się nie przemieszczą i się nie odkryją;

 • podlewanie sadzonek na parapecie – do nawadniania rozsady najlepiej używać wody kranowej niż deszczowej. Nasiona i młode sadzonki w kontakcie z patogenami znajdującymi się w tzw. deszczówce mogą zostać zainfekowane np. zgorzelą siewek. Najlepsza będzie kranówka odstana, a więc nalana ok. 24 godzin wcześniej.

Rozsada na parapecie – zalety

Wysiewanie nasion roślin na rozsadnik jest elementem, bez którego wielu ogrodników nie wyobraża sobie rozpoczęcia prac ogrodowych. Moment ten to dla nich sygnał, że wiosna jest coraz bliżej, chociaż często nie widać jej jeszcze za oknem.

Nie jest to jednak jedyna korzyść z robienia rozsady na parapecie. Zalety tego rozwiązania to także:

 • szybsze plony – przygotowanie sadzonek w domu pozwala na przyspieszenie okresu dojrzewania rośliny już w gruncie, a także samego zbioru owoców czy kwiatów;

 • brak pomyłek – wczesną wiosną na grządkach rosną nie tylko wysiane do gruntu gatunki, ale też chwasty; wysiew na rozsadę pozwala na łatwiejsze odróżnienie jednych od drugich i przyspiesza prace przy odchwaszczaniu rabat czy grządek;

 • dorodne sadzonki – kontrola nad samodzielnie przygotowaną rozsadą pozwala na wykorzystanie w ogrodzie wyłącznie silnych, zdrowych sadzonek;

 • niższe koszty – chociaż rozsada generuje koszty nasion czy podłoża, są one jednak zdecydowanie tańsze niż zakup gotowych sadzonek od innych ogrodników.

Przeczytaj również: 

Wysiew pelargonii. Jak to zrobić krok po kroku

Kiedy i jak siać begonię stale kwitnącą? Przygotowanie rozsady krok po kroku

Kiedy siać pomidory i jak to zrobić? Praktyczny poradnik wysiewu

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.