Jeżeli zimowe i wczesnowiosenne słońce jest wyjątkowo ostre, warto zacienić rośliny zimozielone, np. różaneczniki, bukszpany czy wybrane rośliny iglaste. Jeżeli to konieczne, nadal strząsamy też mokry i ciężki śnieg z gałęzi roślin, które mogłyby się zdeformować, aby ich nie powyginał lub nie połamał.
17 lutego jest Dzień Kota. W wielu ogrodach jest ich sporo. Czasami trochę psocą... ale pamiętajmy, że ich obecność zniechęca gryzonie, w tym np. karczowniki, do odwiedzania naszych rabat i grządek. W tym roku to także dzień, w którym przypada Środa Popielcowa.
Co prowadzi do tematu popiołu. Dla ogrodników, popiół z drzew owocowych jest doskonałym nawozem, który możemy rozrzucić na trawniku bądź grządkach warzywnych. Możemy go pozyskać z kominka lub np. z ogniska. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zorganizować je także zimową porą. Pieczenie kiełbasek bądź chleba w otoczeniu śniegu to doskonała zabawa.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Tymczasem w domu dbamy o rozsady warzyw i kwiatów, które już zrobiliśmy. Są takie, co już kiełkują, np. seler, por i wcześnie wysiane pomidory lub papryka, kalarepa lub sałata. Nie jest jeszcze za późno, żeby rozpocząć przygotowywanie rozsad tych roślin. Druga połowa lutego to najczęściej wybierana pora na rozpoczęcie wiosennych wysiewów.
Cały czas pędzimy rośliny cebulowe. Hiacynty o tej porze mogą już cieszyć nasze oczy cudownymi kolorami. Również pięknie i intensywnie pachną. W lutym możemy już sadzić bulwy begonii bulwiastej do podkiełkowania. W maju będziemy mogli może już kwitnące rośliny wystawić na zewnątrz, żeby zdobiły nasze balkony lub tarasy.