Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Żywopłot nieformowany – jakie rośliny wybrać, aby stworzyć oryginalną kompozycję?

Jeśli planujesz założenie żywopłotu nieformowanego, musisz dobrze zastanowić się nad doborem odpowiednich krzewów czy drzew. Jakie rośliny nadają się do tego najlepiej? Podpowiadamy!     

Żywopłot nieformowany – jakie rośliny wybrać, aby stworzyć oryginalną kompozycję?
Pielęgnacja żywopłotu nieformowanego nie wymaga dużych nakładów pracy. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Żywopłot – piękny dodatek do ogrodu

Żywopłot to doskonały i naturalny sposób na stworzenie zielonej ściany w ogrodzie. Pełni nie tylko rolę ozdobną, lecz także chroni od wiatru, pyłu i hałasu. Ponadto jest to doskonałe rozwiązania dla tych, którzy cenią sobie prywatność i chcą uciec od wścibskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów.

Planując żywopłot, możesz zdecydować się na rozmaite kompozycje i układy. Do wyboru mamy dwa rodzaje żywopłotu – formowany oraz nieformowany. Czym się różnią? Żywopłot formowany z powodzeniem może zastąpić tradycyjne ogrodzenie. Jest przecinany w taki sposób, aby tworzył jednolitą zieloną ścianę. Wymaga roślin o zwartym pokroju i ładnych liściach. Takie żywopłoty z reguły są tworzone z krzemów jednego gatunku.

Żywopłot nieformowany (niestrzyżony) ma zupełnie inny charakter, bardziej swobodny i naturalny. Jest mniej gęstszy niż formowany, ale można go uszczelnić, szczególnie blisko gruntu, sadząc przy nim niższe rośliny, co doda uroku całej kompozycji.   

Żywopłot grabowy lubi próchniczy, żyzny grunt, ale bez problemu rozrośnie się w każdym ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

Przycinanie żywopłotu nieformowanego – jak i kiedy?

Pielęgnacja żywopłotu nieformowanego nie wymaga dużych nakładów pracy, ponieważ nie trzeba go regularnie przycinać. Warto jednak raz na kilka lat przerzedzić korony roślin, usuwając wszystkie stare gałęzie i skracając młodsze o dwie trzecie ich długości. Takie prace pielęgnacyjne należy wykonywać wczesną wiosną, zanim rozwiną się pąki. Wówczas po raz pierwszy przycinamy nowo posadzony żywopłot. Nie przycinamy roślin posadzonych jesienią – musimy poczekać do początku wiosny.

Cięcie korygujące wykonuje się tylko w pierwszych dwóch latach po posadzeniu, aby nadać pożądany kształt. Potem pozwalamy roślinom rosnąć swobodnie. Żywopłot powinien też być regularnie podlewany, a raz w roku należy zasilać go nawozami.      

Dlaczego warto posadzić żywopłot nieformowany?

Zalety żywopłotów nieformowanych:

  • wymagają mniej prac pielęgnacyjnych
  • szybciej osiągają pożądaną wysokość
  • założenie jest zdecydowanie tańsze, gdyż wymaga mniejszej liczby sadzonek
  • rośliny są sadzone dużo rzadziej, w bardziej naturalnej formie
  • obficie kwitną i owocują  
  • można je tworzyć z wielu gatunków czy odmian roślin

Żywopłot nieformowany jest mniej zwarty. Ze względu na rozłożystość pędów potrzebuje więcej miejsca. Dlatego najlepiej sprawdza się na dużych działkach.     

Żywopłot nieformowany – jakie rośliny wybrać?

Podczas zakładania żywopłotu nieformowanego bardzo ważny jest odpowiedni dobór roślin. Możemy stosować zarówno rośliny o pokroju rozłożystym, jak i zwartym, w zależności od ilości miejsca, funkcji oraz kompozycji, jaką zaplanujemy. Jeśli chcemy osłonić się od sąsiadów czy osób przechodzących, wybieramy bardziej zwarte rośliny, które mogą zasłonić widok. W przypadku, gdy naszym celem jest oddzielenie od siebie poszczególnych części ogrodowej przestrzeni, możemy wybrać rośliny bardziej rozłożyste.

Takie zielone kompozycje wzdłuż granic lub w obrębie działki możemy stworzyć z wielu gatunków roślin współgrających ze sobą kolorem i kształtem. Zastanawiasz się, jakie rośliny wybrać na żywopłot nieformowany, aby cieszyć się pięknym ogrodzeniem posesji? Podpowiadamy!

Rośliny na żywopłot nieformowany: drzewa liściaste

Drzewa liściaste, według nazwy, wyróżniają się przede wszystkim pięknym ulistnieniem. Wiosną i latem osłaniają przed słońcem i wiatrem, a jesienią przybierają najpiękniejsze barwy. Idealnym miejscem pod nieformowane żywopłoty liściaste są obrzeża działek. Zajmują dużo miejsca w ogrodzie – ich szerokość może wynosić od 1,5 do 4 m, a wysokość nawet do 6 m. Na żywopłot nieformowany idealnie nadają się takie drzewa liściaste:

Przeczytaj również: Wyjątkowe i wszechstronne drzewko. Idealne na żywopłot i do ozdoby ogrodu

ałycza Ałycza pięknie wygląda wsadzona pojedynczo, jak i uprawiana w formie żywopłotu. Fot. 123RF/PICSEL

Rośliny na żywopłot nieformowany: krzewy liściaste

Krzewy liściaste to najczęściej wybierane rośliny, które idealnie sprawdzą się nie tylko w prywatnych ogrodach, ale także fantastycznie prezentują się w otoczeniu biurowców czy w przestrzeni miejskiej. Wśród nich są rośliny zimozielone, które zachwycają kolorem zieleni i nie gubią liści przez cały rok. Takie krzewy są dość łatwe w pielęgnacji (nie są wymagające, jeśli chodzi o glebę i nawożenie) i często wykorzystywane do aranżacji ogrodów. Najpopularniejsze krzewy liściaste na żywopłot nieformowany to:

Prezczytaj również: Na żywopłot lepsza niż tuja! Ta roślina obłędnie wygląda cały rok

laurowiśnia Laurowiśnia wschodnia to wieloletni krzew z rodziny różowatych. Tworzy gęste żywopłoty fot. 123RF/PICSEL

Rośliny na żywopłot nieformowany: krzewy kwitnące

Krzewy kwitnące bez wątpienia są przepiękną ozdobą każdego ogrodu. Rośliny cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób zajmujących się aranżacją ogrodów, ponieważ są dużo łatwiejsze w uprawie niż kwiaty i rośliny ozdobne. Jeśli chcesz podziwiać naturalne barwy kwiatów latem i jesienią, najlepszym wyborem będą krzewy długo kwitnące.

Popularną rośliną na żywopłot nieformowany jest forsycja, która oprócz atrakcyjnego wyglądu wykazuje też korzystne działanie na ludzki organizm. Charakteryzuje się żółtymi kwiatkami, które pozostają na krzewie od kwietnia do maja. Po tym czasie cieszy oczy zielonymi liśćmi, które przebarwiają się jesienią na kolor czerwony. Forsycja jest krzewem niewymagającym i łatwym w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne i piaszczystą, żyzną glebę. Warto jednak pamiętać, że forsycja ma rozłożysty pokrój, dlatego należy przeznaczyć dla niej dużo miejsca.

Rośliny na żywopłot nieformowany: iglaki

W klimacie umiarkowanym wszystkie krzewy iglaste są roślinami zimozielonymi, które różnią się kolorystyką, kształtem, wysokością i warunkami pielęgnacyjnymi. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, choroby oraz działania szkodników. Najbardziej popularne są iglaki szybkorosnące, dzięki którym żywopłot znacznie szybciej osiąga odpowiednią wielkość. Dlatego planując tego rodzaju nasadzenie, warto się zastanowić, na czym nam najbardziej zależy: na gęstej ścianie, szybkim wzroście, a może efektownym wyglądzie? Jakie krzewy iglaste idealnie nadają się na żywopłot nieformowany? Oto najpopularniejsze gatunki:

Jak widać, wybór roślin na żywopłoty nieformowane jest naprawdę ogromny. Szukając idealnych krzewów czy drzew, zastanów się nad funkcjami, jakie żywopłot będzie pełnić. Ponadto duże znaczenie ma miejsce, w którym zostanie on posadzony. Warto pamiętać, aby żywopłot cieszył pięknym wyglądem, szczególnie istotny jest odpowiedni dobór roślin.

    

Przeczytaj: 

Kiedy sadzić lawendę do gruntu?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.