Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najlepsza roślina na gęsty żywopłot. Skutecznie odgrodzi cię od sąsiadów

Wiąz Turkiestanu to ciekawa roślina na żywopłot. Drzewo szybko przyrasta, dobrze rośnie w każdej glebie i nie sprawia dużych trudności w uprawie. Wyjaśniamy, jak sadzić i pielęgnować wiąz syberyjski. 

Najlepsza roślina na gęsty żywopłot. Skutecznie odgrodzi cię od sąsiadów
Wiąz Turkiestanu to ciekawa, ale mało znana roślina na żywopłot Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Wiąz Turkiestanu to nie jest szczególnie popularna roślina. A szkoda, bo za jej pomocą masz szansę stworzyć w ogrodzie naprawdę przepiękny żywopłot. Jest to niewielkie drzewko, które błyskawicznie tworzy bardzo gęstą koronę, idealnie izolującą cię od ulicy, hałasu, czy wścibskiego wzroku sąsiadów. To cudowny żywopłot, który z pewnością przypadnie ci do gustu. Warto się nim zainteresować, tym bardziej że jest mało wymagający, a cena sadzonki nie jest szczególnie wysoka.

Wiąz Turkiestanu (syberyjski) 

Wiąz Turkiestanu i wiąz syberyjski to ta sama roślina, nazw tych używa się zamiennie. To przedstawiciel gatunku Ulmus pumila, mało znanego w Polsce gatunku wiązu, który świetnie sprawdza się w naszych warunkach atmosferycznych, można spokojnie go wyhodować w typowym dla nas klimacie.

Wiąz Turkiestanu — pochodzenie

Roślina pochodzi ze Wschodu, gdzie często naturalnie porasta lasy jako naprawdę duże drzewo. W Polsce tworzy się z nich cudowny żywopłot, ponieważ dobrze znosi przycinanie i można zrobić z niego niewielki, lekko skarłowaciały krzew, który będzie dobrze zacieniał podwórko. Inne pomysły na żywopłot szybkorosnący znajdziesz w tym artykule, natomiast tu skupimy się na więzie Turkiestanu.

Wiąz Turkiestanu na żywopłot nadaje się doskonale. Bardzo szybko tworzy ogromną koronę, bardzo gęstą i niezwykle dekoracyjną. Ma typowe dla wiązu liście – małe, jajowate lub elipsowate, mają bardzo intensywny, żywy, zielony kolor. Są raczej drobne, jednak na każdym pędzie pojawia się ich po prostu mnóstwo, dzięki czemu stworzony przez nie żywopłot jest bardzo gęsty. Wiąz syberyjski to materiał na cudowny żywopłot także dlatego, że bardzo szybko rośnie. Nie musisz czekać wiele lat, zanim będziesz mógł cieszyć się pięknym żywopłotem, roczny przyrost pędów może wynosić nawet od 30 cm do 1,8 m.

Wiąz syberyjski wymaga częstego przycinania Fot. 123RF/PICSEL

Wiąz Turkiestanu tworzy żywopłot nawet po posadzeniu, ponieważ same sadzonki są już dość duże. Cena zaprowadzenia takiego żywopłotu także nie jest wysoka, ponieważ roślina bardzo się rozrasta, więc gęste sadzenie nie jest konieczne. Ponadto koszt pojedynczej sadzonki również nie jest duży. 

Wiąz Turkiestanu — charakterystyka

Wiąz Turkiestanu nie wyróżnia się szczególnie spośród innych drzewek z rodzaju wiązów. Nadaje się na żywopłot ze względu na gęstszy pokrój i szybsze rośnięcie, jednak jego sadzonki można sadzić także pojedynczo, jako skarłowaciałe drzewka.

Jak wygląda wiąz Turkiestanu?

Wiąz Turkiestanu ma charakterystyczne dla wszystkich wiązów liście – rosną pojedynczo i skrętolegle. Są bardzo dekoracyjne, a to za sprawą niezwykle gęsto rozmieszczonych nerwów, które układają się równolegle i stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę, przypominają pofałdowanie. Mają bardzo intensywny, ciemnozielony kolor i błyszczącą blaszkę liściową.

Wiąz Turkiestanu, tak jak inne wiązy wytwarza kwiaty i owoce, chociaż jeżeli jest sadzony na żywopłot, to regularne cięcie sprawia, że raczej nie będziesz miał okazji ich zobaczyć. Kwiaty są drobne, żółte i niepozorne, nie są szczególnie atrakcyjne. Pojawiają się tuż przed rozwinięciem się liści, bardzo wczesną wiosną. Tworzą się z nich niewielkie orzeszki, wyposażone w listek lub skrzydełko, jednak na żywopłocie moment wytworzenia owoców raczej nie nadchodzi.

Cechy wiązu syberyjskiego

Wiąz syberyjski jest mrozoodporny, nawet w pierwszym sezonie po posadzeniu nie potrzebuje szczególnych osłon. Zrzuca liście na zimę, a jesienią ładnie się przebarwia, więc w zasadzie jest atrakcyjny przez cały sezon. Uważa się także, że liście wiązu świetnie zatrzymują kurz i pył z ulicy, jest to więc świetny sposób na odgrodzenie podwórka. To gatunek, który powoli zyskuje na popularności, więc jego sadzonki pojawiły się licznie w sklepach ogrodniczych. Warto się za nimi rozejrzeć, zwłaszcza że ich cena nie jest szczególnie wysoka.

Wiąz Turkiestanu — zalety

Roślina jest wyjątkowo wytrzymała. Dobrze znosi mróz, suszę, brak zasobów mineralnych w glebie oraz zanieczyszczenia powietrza. Wiąz syberyjski jest odporny na nawet na szkodliwe działanie soli używanej zimą do posypywania ulic i chodników. W przeciwieństwie do rodzimych gatunków wiąz Turkiestanu nie jest infekowany przez holenderską chorobę wiązów. 

Wiąż Turkiestanu — wady 

To, co dla jednych jest plusem, dla innych może okazać się sporą niedogodnością. Wiąz Turkiestanu bardzo szybko i gęsto przyrasta, co oznacza, że umożliwia szybkie stworzenie żywopłotu, który niestety wymaga częstego przycinania. Prowadzony jako drzewo, starszy egzemplarz może łysieć od dołu. Jego zwisające, ogołocone pędy nie prezentują się atrakcyjnie. 

Wiąz Turkiestanu — sadzonki. Jakość i cena

Jeśli chcesz mieć ładny, gęsty żywopłot, powinieneś zdecydować się na dość duże i dobrze rozgałęzione sadzonki, najlepiej dwu-trzyletnie. Takie sadzonki łatwiej się przyjmą i świetnie będą czuły się w nowym stanowisku, co więcej, są już dostatecznie odporne na uszkodzenia i zimno. Sadzonki można wyhodować w domu także samodzielnie, z nasion zebranych z wiązu, jednak jest to dużo trudniejsze. Zwróć uwagę także na to, że na żywopłot potrzebujesz od kilku do kilkunastu sadzonek, a stworzenie własnych może trochę potrwać.

Można go kupić w trzech formach – sadzonki z gołym korzeniem, w pojemnikach i balotowane. Ich cena nie różni się szczególnie, chociaż może zdarzyć się, że drzewka w balocie lub pojemnikach będą nieco droższe. Cena wiązu waha się w granicach od 20 do 30 zł za sadzonkę. Jeśli to możliwe, raczej nie decyduj się na sadzonkę z odkrytym korzeniem. Takie drzewko zahamowało wegetację i trudniej będzie mu się przyjąć w nowym miejscu. Najlepiej sprawdzą się sadzonki w balocie lub pojemnikach.

Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na wygląd i ogólną kondycję drzewka. Przypatrz się liściom i pędom. Roślina przyjmuje się dość łatwo, ale jeśli chcesz mieć naprawdę cudowny, równy żywopłot, nie może być żadnych braków i dziur, ponieważ w kolejnym sezonie będziesz musiał dosadzać znacznie mniejsze drzewka.

Wiąz Turkiestanu — uprawa

  • Wiąz Turkiestanu — sadzenie i stanowisko

Sadzenie można przeprowadzić w zasadzie w każdym podłożu. Jest to roślina o bardzo małych wymaganiach uprawnych, dobrze czuje się zarówno w bardziej, jak i mniej żyznej glebie. Nie ma także wyraźnych preferencji co do stopnia zwięzłości czy przepuszczalności podłoża, dlatego świetnie sprawdza się w każdym ogrodzie. Jego jedynym warunkiem jest woda, wiąz lubi sporą wilgotność podłoża, dlatego na glebach szybko przesychających należy go regularnie podlewać.

  • Wiąz Turkiestanu — podłoże

Jeśli podłoże jest wyjałowione i mało żyzne, przed sadzeniem warto je wzmocnić odpowiednią dawką nawozu. Sprawdzi się zarówno kompost, jak i nawóz mineralny, optymalnie wieloskładnikowy i przeznaczony do drzewek i krzewów ozdobnych lub uniwersalny do roślin ogrodowych. Rośliny powinny znajdować się w pełnym słońcu, ale uwaga, same jednak rzucają duży cień, co trzeba mieć na względzie, myśląc o zagospodarowaniu ogrodu.

  • Termin sadzenia wiązu syberyjskiego

Wiąz można sadzić dwóch terminach: wiosną i jesienią.  Letnie sadzonki, czyli te, które sadzi się jesienią, warto zakupić wcześniej w pojemniku lub balocie. Sadzi się je już po pierwszych przymrozkach, dlatego warto zawczasu przygotować odpowiednio głęboki dół (później ziemia może być zbyt twarda) i wysypać jego dno kamyczkami, by zapewnić roślinom drenaż. Sadzonki umieszcza się nieco głębiej niż rosły w szkółce. Wiosną sadzenie przeprowadza się bardzo wcześnie, zanim jeszcze wegetacja ruszy pełną parą.

  • Jak sadzić wiąz turkiestanu? 

Sadzonki balotowane lub w pojemnikach po prostu wystarczy umieścić w przygotowanym wgłębieniu, od razu po posadzeniu je podlać i przydeptać. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem cały proces jest bardziej skomplikowany. Zarówno wiosenne, jak i letnie sadzonki moczy się w wodzie, optymalnie w temperaturze pokojowej. Moczenie powinno trwać 24 godziny, to sprawi, że sadzonka się obudzi i po posadzeniu szybciej zacznie się przyjmować. Optymalna rozstawa dla drzewek to 30-40 cm między sadzonkami. W uprawie rzędowej odległość może wynosić 25 cm, natomiast odległość od płotu lub siatki powinna wynosić aż 1-1,5 m.

  • Podlewanie i nawożenie 

Wiąz preferuje wilgotne stanowiska, dlatego należy regularnie nawadniać podłoże, na którym rośnie, szczególnie jeśli jest gorąco i gleba szybko przesycha. Nawożenia nawozami wielkoskładnikowymi wymagają jedynie okazy młode i niedawno posadzone. Rośliny dokarmia się wiosną tylko przez kilka pierwszych sezonów. 

  • Przycinanie

Żywopłot z wiązu Turkiestanu przycina się na wiosnę — skraca się wówczas pędy na 10-15 cm nad ziemią, by roślina ładniej się rozgałęziała. Drugie cięcie przeprowadza się w połowie września. W przypadku młodych okazów młode, boczne przyrosty zaleca się skracać również latem. 

  • Rozmnażanie 

Wiąz Turkiestanu można rozmnażać z nasion oraz z sadzonek zdrewniałych, pobieranych zimą. Powinny mieć ok. 20-25 cm długości. Do wiosny należy przechowywać je w lodówce — zawinięte w papier lub w pudełku wypełnionym trocinami. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.