Brzoza brodawkowata to pełne wdzięku drzewo występujące w prawie całej Europie, w Azji Mniejszej, na Kaukazie i Syberii. W środowisku naturalnym możesz ją spotkać m.in. na nizinach, w dolnych partiach gór, lasach, gęstwinach, na łąkach i nieużytkach. Dzięki swym walorom dekoracyjnym oraz niskim wymaganiom glebowym często zdobi duże ogrody i parki miejskie.
Brzoza brodawkowata: wysokość i wygląd
Przy optymalnych warunkach drzewo może osiągnąć nawet do 30 m wysokości, co warto uwzględnić przed zaproszeniem tego gatunku do przydomowego ogrodu. Jeśli chodzi o tempo wzrostu brzozy brodawkowatej, przyrost jest dość duży i kilkunastoletnie drzewo może uzyskać 20 m wysokości. Jednak wysoki i wąski pień (80 cm średnicy na wysokości 1,3 m nad ziemią) oraz ażurowa korona zapewniają roślinie smukły, elegancki pokrój.
Ozdobą brzozy brodawkowatej są niewielkie, piłkowane liście o romboidalnym i trójkątnym kształcie, które jesienią zmieniają barwę z ciemnozielonej na złocistą. Dodatkowo w dolnej części pnia, na tzw. pędach odroślowych, wyrastają większe, sercowate liście. Wiosną brzoza wypuszcza podłużne kwiaty („kotki”), natomiast późnym latem wydaje liczne owoce w postaci drobnych orzeszków ze skrzydełkami.
Jak wygląda brzoza brodawkowata w zależności od wieku? Młode okazy mają brązową korę i dobrze rozwiniętą koronę zbudowaną z luźnych, pokrytych brodawkami gałązek. Później kora nabiera kredowobiałego odcienia, przez co drzewo pięknie prezentuje się także w okresie bezlistnym, zwłaszcza w towarzystwie zimozielonych roślin. U starszych drzew kora z czasem ciemnieje i pęka, a wiotkie gałązki tworzą koronę o wiszącym pokroju.
Brzoza brodawkowata: odmiany
Wysmukła, elegancka brzoza świetnie prezentuje się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych czy naturalistycznych. Niemniej jeśli chcesz posadzić brzozę brodawkowatą w ogrodzie, weź pod uwagę jej docelową wysokość (30 m). Na mniejszej powierzchni lepiej sprawdzą się odmiany uprawne, np.:
- brzoza brodawkowata Purpurea: o purpurowych liściach, osiągająca do 15 m wysokości;
- brzoza brodawkowata Rubra: o purpurowych liściach, osiągająca do 10 m wysokości;
- brzoza brodawkowata Fastigiata: o smukłym, kolumnowym pokroju, dorastająca do 10-12 m wysokości;
- brzoza brodawkowata Golden Cloud: wolno rosnąca, dorastająca do 10 m wysokości;
- brzoza brodawkowata Gracilis: o postrzępionych liściach, osiągająca do 3-5 m wysokości.
Brzoza brodawkowata: wymagania i pielęgnacja
Mimo szlachetnego wyglądu brzoza brodawkowata ma dość proste wymagania. Posadzona na dobrze nasłonecznionym stanowisku urośnie nawet na jałowej i suchej glebie. W przypadku starszych osobników brzozy brodawkowej pielęgnacja nie jest skomplikowana. Roślina dobrze znosi mróz, wiosenne przymrozki i suszę, ale może chorować wskutek zastoju wilgoci w glebie. Drzewo ładnie rośnie bez żadnej ingerencji, więc przycinanie nie jest konieczne.
Większej troski wymagają młode brzozy brodawkowe. Sadzonki należy ustabilizować za pomocą podpór (tzw. palikowanie) i solidnie nawodnić. Nie wolno dopuścić do nadmiernego przesuszenia podłoża, dlatego w czasie upałów roślinę trzeba regularnie podlewać. Ze względu na dość płytki system korzeniowy sadzonki brzozy brodawkowatej warto wysadzić w miejscach osłoniętych od wiatru.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: -
Roślina ozdobna z: Kora, owoce, liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: Powyżej 20m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Kwiecień
Zimozielone: -