Charakterystyka tawułki Arendsa
Nazwa tawułka Arendsa nadana została roślinie na cześć niemieckiego ogrodnika i projektanta krajobrazu Georga Arendsa. Jest to bylina, czyli dwuletnia roślina zielna, która odznacza się gęstymi, wiechowatymi kwiatami przywodzącymi na myśl kolorowe pióropusze. Kwiaty tawułki tworzą wzniesiony wiecheć złożony z wielu małych kwiatuszków. Pojawiają się one w lipcu i utrzymują się przez kilka tygodni. Wysokość tawułki Arendsa waha się od pół do około półtora metra.
W sklepach i centrach ogrodniczych dostępne są odmiany tawułki w ogromnej liczbie kolorów, między innymi:
- purpurowe,
- fuksjowe,
- koralowe,
- białe,
- różowe,
- fioletowe.
Tawułka Arendsa: wymagania i stanowisko
Roślina ma konkretne wymagania wobec podłoża i środowiska. Tawułka Arendsa potrzebuje gleby żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej o lekko obniżonym odczynie pH.
Istotne jest również wybranie dla niej stanowiska półcienistego, aby zminimalizować wysychanie gleby. Tawułka będzie się wyśmienicie prezentować w grupie, a dzięki niemałej ilości zróżnicowanych kultywarów (odmian) daje możliwość stworzenia wielobarwnej rabaty. Idealnym siedliskiem dla tej byliny będzie miejsce zlokalizowane nieopodal oczka wodnego lub innego akwenu.
Uprawa i pielęgnacja tawułki Arendsa
Byśmy mogli cieszyć się dorodną, gęstą byliną, tawułka Arendsa potrzebuje:
- bogatego w składniki odżywcze podłoża,
- stałego, wysokiego poziomu wilgotności powietrza oraz podłoża,
- półcienistego stanowiska.
Po przekwitnięciu obumarłe kwiaty należy usunąć, a całą bylinę otulić agrowłókniną. Tę ostatnią czynność należy wykonać przed nadejściem pierwszych przymrozków.
Ciekawostka - kwiaty tawułki Arendsa – choć piękne – są dość nietrwałe. Znalazły jednak zastosowanie we florystyce i wchodzą w skład suchych kompozycji.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: -