Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienią czaruje kolorowymi liśćmi i owocami. Uprawa kaliny ogrodowej - ciekawe gatunki i ochrona przed przymrozkami

„Rosła kalina z liściem szerokim…” Ten dekoracyjny krzew jest bohaterem wielu ludowych piosenek i bajek, a przy tym ozdobą ogrodów. Białe kule kaliny koralowej to jeden z najpiękniejszych widoków w majowych parkach, zagajnikach i lasach. Jesienią kalina mieni się ogromną paletą barw, a jej owoce są odporne na przymrozki i pozostają na krzewach aż do zimy. Poznaj najpopularniejsze gatunki kaliny i dowiedz się, jak dbać o ten piekny krzew.

 

Jesienią czaruje kolorowymi liśćmi i owocami. Uprawa kaliny ogrodowej - ciekawe gatunki i ochrona przed przymrozkami
Kalina wonna kwitnie bardzo wcześnie, bo już marcu. Fot. 123RF.com

Spis treści: 

Kalina ogrodowa – wyjątkowa ozdoba ogrodu 

Kalina ogrodowa to roślina, która rośnie w wielu krajach na świecie, przede wszystkim na północnej półkuli. Dużą popularnością cieszy się w Chinach, Japonii i Korei. W Polsce sadzi się ją równie chętnie, ponieważ ma wiele ciekawych gatunków, z których większość jest łatwa w pielęgnacji i mało wymagająca. 

Kalina (Viburnum) może występować pod postacią rozłożystego krzewu, a nawet drzewa, osiągając kilka metrów wysokości. Wśród jej gatunków i odmian nie brakuje też mniejszych roślin rosnących do 1,5 m wysokości. W małym, miejskim ogrodzie świetnie sprawdzi się z kolei niewielka kalina na pniu. 

W zależności od gatunku i jego odmiany kaliny kwitną od marca do końca czerwca. Dekoracyjne kwiaty zebrane są w efektowne kule lub płaskie kwiatostany. Kalina biała to najczęstszy widok, ale zdarzają się też rośliny kwitnące na różowo.  Wiele gatunków kaliny przepięknie pachnie, dlatego chętnie sadzi się je w pobliżu tarasów, altan i drzwi do domu, aby cieszyć się ich urzekającym zapachem. 

Przeczytaj również: Dlaczego kalina japońska nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie kaliny

Ciekawe odmiany kaliny 

Które gatunki kaliny ogrodowej są szczególnie popularne, a przy tym łatwe w uprawie? Oto krótki przegląd najchętniej uprawianych odmian kaliny. 

W Polsce występuje nie tylko w ogrodach, ale także jako dziki krzew. Rośnie w pobliżu rzek, strumieni i na obrzeżach lasów. W zależności od odmiany może osiągać nawet 5 metrów wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu. 

Najpopularniejsze odmiany kaliny koralowej to 'Roseum' (z charakterystycznymi, dużymi kwiatostanami w kształcie kuli) i 'Compactum' (mniejszy krzew dorastający do 1,5 wysokości, z kremowobiałymi kwiatami zebranymi w płaskie kwiatostany). Jeśli interesuje cię kalina-drzewo, warto wziąć pod uwagę duże odmiany kaliny koralowej. 

Większość odmian kaliny koralowej jesienią rodzi szkarłatne, kuliste owoce, które pozostają na krzewie całą zimę i pięknie prezentują się na tle śniegu. 

 Kalina koralowa jesienią pięknie przebarwia liście i rodzi szkarłatne owoce. Fot. netpix 123RF/PICSEL

  • Kalina koreańska (Viburnum carlesii) 

Mniejszy gatunek kaliny, który dorasta do 1,5 m wysokości. Świetnie nada się do małego ogrodu. Największą ozdobą rośliny są efektowne, białoróżowe kwiaty o intensywnym zapachu. Niektóre odmiany kaliny koreańskiej, np. 'Aurora mają ciemnoczerwone kwiatostany i dekoracyjne liście, przebarwiające się jesienią na bordowy kolor. 

  • Kalina hordowina (Viburnum lantana) 

Efektowny, wyjątkowo mało wymagający i odporny na choroby gatunek kaliny ogrodowej, powszechnie występujący w polskich parkach. Dorasta do 3 m wysokości. Zakwita w maju, a jego białe kwiaty zebrane są w płaskie kwiatostany. Jesienią wytwarza dekoracyjne, ciemnoczerwone owoce, bardzo lubiane przez ptaki. 

Wśród ciekawych odmian kaliny hordowiny warto wyróżnić odmianę 'Aurea'. Wyróżnia się ona ciekawą kolorystyką liści – wiosną są żółte, a latem lekko zielenieją. 

  • Kalina japońska (Viburnum plicatum) 

Jeden z najpopularniejszych w Polsce gatunków kaliny ogrodowej. Krzewy dorastają do 3 m wysokości i mają, niespotykany w przypadku innych gatunków kaliny, poziomy pokrój. Ta biała kalina rozpoczyna swój spektakl w maju, obsypując się efektownymi kwiatami zebranymi w płaskie kwiatostany. Jej ozdobą są również liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono, brązowo albo fioletowo. 

Jedną z najciekawszych odmian kaliny japońskiej jest 'Pink Beauty'. Ma drobniejsze liście i kwiaty o nietypowym, jasnoróżowym kolorze. Czerwone jagody jesienią zmieniają kolor na granatowy, a liście stają się intensywnie purpurowe. 

Kalina japońska to jedna z popularniejszych odmian, jesienią zmienia kolor owoców z czerwonych na ciemnogranatowe. Fot. danlersk/123RF.com

  • Kalina wonna (Viburnum fragrans) 

Pięknie pachnący gatunek kaliny ogrodowej. Rośnie do 2,5–3 m wysokości. Kwitnie wcześnie, bo już od marca, a drobne, wiechowate kwiatostany mają jasnoróżowy kolor i pojawiają się jeszcze przed liśćmi. Odmiany kaliny wonnej są z tego powodu wyjątkowo efektowną ozdobą wczesnowiosennych ogrodów. 

  • Kalina na pniu – do małego ogrodu 

Jeśli chcesz cieszyć się urodą kwiatów kaliny, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca na krzew czy drzewo, wybierz pienną odmianę kaliny. Jedną z najpopularniejszych jest kalina 'Eskimo' na pniu. Odmiana 'Eskimo' to niewielki, zimozielony krzew z dekoracyjnymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo. Kalina Eskimo na pniu kwitnie w maju, a jasnoróżowe początkowo kwiaty po pełnym rozkwitnięciu są śnieżnobiałe i zebrane w efektowne, kuliste kwiatostany. 

Odmiana 'Eskimo' urzekająco pachnie. Warto więc sadzić ją w pobliżu tarasu, altany, miejsc wypoczynkowych albo przy ścieżkach, zwłaszcza że często powtarza kwitnienie w trakcie lata. Roślina dobrze radzi sobie nawet na słabszych glebach. Nie lubi tylko suszy, należy więc ją regularnie podlewać. 

Przeczytaj również: Biała księżniczka w ogrodzie. Jak uprawiać kalinę japońską?

Uprawa i pielęgnacja kaliny ogrodowej 

  • Stanowisko i gleba

Dużym atutem większości odmian kaliny jest ich łatwa uprawa. Kaliny rosną w każdej glebie, choć oczywiście najbardziej lubią ziemią żyzną, próchniczą i wilgotną. Warto je sadzić na słonecznym stanowisku. W półcieniu sobie poradzą, ale na pewno będą słabiej i mniej intensywnie kwitły. 

Różne gatunki kaliny mogą mieć inne wymagania co do stanowiska i gleby – warto je dokładnie sprawdzić przed posadzeniem rośliny. Na przykład kalina hordowina lubi ziemię suchą i próchniczą, a kalina koralowa woli podłoże wilgotne i gliniaste. 

  • Podlewanie i nawożenie 

Większość gatunków kaliny nie lubi zbyt suchej i zbyt wilgotnej gleby. Jeśli twoja kalina rośnie w pełnym słońcu, warto ją regularnie, ale umiarkowanie podlewać, zwłaszcza w sezonie letnim. Jeśli kalina została posadzona w półcieniu, możesz podlewanie ograniczyć do bardzo suchych dni. 

Kaliny warto dokarmiać odpowiednimi nawozami organicznymi lub mineralnymi. Rośliny potrzebują zwłaszcza fosforu, który odpowiada za intensywne kwitnienie, i potasu, który sprawia, że kalina się ładnie zagęszcza. Nawozy stosuj jednak z rozwagą, dokładnie według wskazań producenta. 

  • Przycinanie 

Choć kaliny zwykle dobrze znoszą cięcie, nie trzeba ich przycinać co roku. Możesz to zrobić, gdy chcesz odmłodzić stary krzew czy nadać ładniejszy kształt koronie. Pamiętaj, że cięcie kaliny wykonuje się tuż po okresie kwitnienia, zanim rozwiną się nowe pędy. Warto też usuwać stare i chore gałęzie. 

Przeczytaj również: Kalina Burkwooda: Uprawa i pielęgnacja krzewu. To musisz wiedzieć

Zabezpieczanie kaliny przed mrozem

Część gatunków kaliny zrzuca liście na zimę. Jeśli twoja kalina tak robi, oznacza to, że jest całkowicie mrozoodporna. Jeśli jednak posadziłeś gatunek zimozielony (należy do niego np. kalina wawrzynowata), trzeba go zabezpieczać przed mrozem, ponieważ może przemarzać. Dotyczy to zwłaszcza młodych roślin. 

Niektóre odmiany kaliny są mrozoodporne. Fot. spring75 /123RF.com

Sprawdzi się dodatkowa ściółka, kora lub trociny wokół korzeni, a cały krzak należy owinąć np. białą agrowłókniną. Pamiętaj też, że kaliny (nawet te mrozoodporne) najbardziej lubią stanowiska ciepłe i osłonięte od wiatru. 

Kalina to piękny, łatwy w uprawie i pielęgnacji, a przede wszystkim bardzo dekoracyjny krzew. Niezależnie od tego, czy masz dużą działkę, czy niewielki, miejski ogród, wśród wielu ciekawych gatunków i odmian kaliny bez problemu znajdziesz taką, która sprawdzi się u ciebie. 

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 25.10.2021 roku. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kwitnie do października, można stosować w kuchni. Kalaminta mniejsza – odmiany, uprawa i zastosowanie

Ostatni moment na posadzenie wyjątkowo odpornej rośliny. Wybierz najlepsze odmiany skalnicy

Jak dbać o chryzantemy, by długo kwitły? Zrób prostą odżywkę i podlewaj regularnie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.