Porady ogrodnicze

Biała księżniczka w ogrodzie. Jak uprawiać kalinę japońską?

Kalina japońska to malowniczy krzew o wyjątkowych walorach dekoracyjnych, przykuwający uwagę. Jeśli wybierzesz dla roślinie właściwe miejsce w ogrodzie i zapewnisz jej odpowiednie warunki uprawy, będzie cieszyła obfitym i efektownym kwitnieniem.  

Biała księżniczka w ogrodzie. Jak uprawiać kalinę japońską?
Roślina tworzy wiele ciekawych i oryginalnych odmian. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Kalina japońska – charakterystyka rośliny

Kalina japońska to wolno rosnący krzew ozdobny, należący do rodziny piżmaczkowatych. Dorasta do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości. Ta niezwykłej urody roślina pochodzi z Dalekiego Wschodu, pierwotnie można było ją spotkać w Chinach, Tajwanie i Japonii. W Polsce natomiast jest spotykana głównie w ogrodach. Kalina japońska charakteryzuje się rzadko spotykanym u roślin horyzontalnym pokrojem. Jej gałęzie tworzą pagodowe piętra, co sprawia, że krzew wygląda bardzo oryginalnie.

Niewątpliwą ozdobą rośliny są duże, dorastające do 10 cm średnicy kwiatostany. Duże, białe kwiaty pojawiają się późną wiosną. Warto zauważyć, że kalina może kwitnąć dwukrotnie, również pod koniec lata. Kalina japońska swoją dekoracyjność zawdzięcza nie tylko kwiatom, lecz także liściom i owocom. Jej liście są ciemnozielone, odwrotnie jajowate, o karbowano-piłkowanym brzegu i wyraźnie widocznym unerwieniu. Jesienią przebarwiają się zaś na kolor brązowy lub brunatno-czerwony, co stanowi ciekawy kontrast kolorystyczny. Latem roślina wytwarza piękne czerwone owoce, które wraz z dojrzewaniem ciemnieją.     

kalina Kalina dorasta do 2-3m. Fot.123RF.com

Kalina japońska – forma płonna i płodna

Kalina japońska występuje w dwóch formach – płonnej i płodnej. Roślina w formie płonnej wytwarza kwiaty pozbawione pręcików i słupków, więc nie powstają ani owoce, ani nasiona. Rośnie dość wolno i osiąga maksymalnie około 2 m wysokości. Kwiaty, pojawiające się na przełomie maja i czerwca, są białe, zebrane w kuliste kwiatostany o średnicy 6-8 cm. 

Jednak najbardziej dekoracyjne i cenione są odmiany kaliny japońskiej w formie płodnej. Ich kwiatostany składają się bowiem z dwóch rodzajów kwiatów. Jedne z nich to duże, białe kwiaty płonne zebrane po zewnętrznej stronie kwiatostanu. Wewnątrz znajdują się kremowe kwiaty płodne. Krzew kwitnie na przełomie maja i czerwca, a później często powtarza kwitnienie w mniejszym stopniu pod koniec lata. Warto również zaznaczyć, że forma płodna tworzy jesienią kulisto-jajowate czerwone owoce.     

Kalina japońska – ciekawe odmiany

Roślina tworzy wiele ciekawych i oryginalnych odmian, które różnią się wyglądem, pokrojem i kształtem kwiatostanów. Najczęściej spotykane są gatunki formy płodnej. Warte polecenia odmiany kaliny japońskiej to:

 • Watanabe – gatunek, który został wyselekcjonowany w Japonii w 1956 roku przez Japończyka Kenii Watanabe, stąd też nazwa tej odmiany. To wolno rosnący krzew o zdecydowanie najdłuższym okresie kwitnienia, który w sprzyjających warunkach może trwać nawet do 4 miesięcy. Jest to jedna z najpiękniejszych odmian kaliny japońskiej;

 • St. Kaverne – odmiana kaliny o rozchodzących się na boki gałęziach, które nadają roślinie piętrowy pokrój. Każdy kwiatostan złożony jest z białych kwiatów płonnych i płodnych. Liście rośliny są jasnozielone, duże i podłużne (10-15 cm), z wyraźnym żyłkowaniem, które jesienią przebarwiają się na barwę fioletowo-szkarłatną;

 • Mariesii – przepiękna odmiana o większych kwiatach, obficie kwitnąca w maju i czerwcu. Maksymalna wysokość krzewu to 2-2,5 m przy podobnej lub nieco większej szerokości;

 • Cascade – rozłożysty krzew, dorastający do wysokości około 2,5 m. Jego główną ozdobą są duże białe kwiatostany o średnicy 8-10 cm. Jest to niezwykle ciekawa odmiana, którą nie zawsze łatwo spotkać w naszych ogrodach;

 • Pink Beauty – odmiana ta ma gęstsze ulistnienie i niespotykany wśród kalin kolor kwiatów – różowy. Osiąga około 1,5 m wysokości i 2-3 m szerokości. Młode listki rośliny są brązowo-rude, które z czasem stają się ciemnozielone.

Kalina japońska – uprawa, wymagania i pielęgnacja

Kalina japońska jest krzewem wrażliwym na niskie temperatury, więc nie nadaje się do posadzenia w chłodniejszych regionach Polski. Przy silniejszych mrozach i wiosennych przymrozkach roślina może przemarznąć. Jednak uprawa krzewu nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.  

 • Stanowisko

Kalina japońska najlepiej kwitnie na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych. Uprawa rośliny powinna odbywać się w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru, gdyż jest wrażliwa na mróz. W zimniejszych regionach kraju wymaga okrywania na zimę. Zaleca się również ściółkowanie ziemi wokół rośliny. Najlepiej do tego nadaje się przekompostowana kora.  

 • Ziemia

Do uprawy krzewu optymalna jest żyzna, próchnicza i wilgotna gleba, choć poradzi sobie też w przeciętnej ziemi ogrodowej. Kalina japońska jest tolerancyjna na odczyn podłoża, ale preferuje lekko kwaśną ziemię.

 • Podlewanie i nawożenie

Najważniejsze jest regularne podlewanie rośliny, zwłaszcza w czasie upałów, gdyż kalina nie znosi niedoboru wody. Wiosną można nawozić krzew nawozami organicznymi, np. kompostem lub granulowanym obornikiem lub nawozami mineralnymi przeznaczonymi do zasilania do krzewów ogrodowych.

 • Przycinanie

Kalina japońska nie wymaga przycinania. W razie potrzeby wiosną można przeprowadzić tzw. cięcie sanitarne, czyli usunięcie pędów starych, chorych, połamanych i przemarzniętych.

 • Rozmnażanie i sadzenie

Krzew rozmnaża się głównie poprzez sadzonki półzdrewniałe lub zielone. W tym celu ucina się zdrowy pęd, jego końcówkę zanurza w ukorzeniaczu i umieszcza w donicy. Do momentu ukorzenienia przechowuje się ją w ciepłym i wilgotnym miejscu. Inną metodą rozmnażania kaliny japońskiej jest okład, który polega na ukorzenianiu pędów bez oddzielania ich od rośliny matecznej. W tym celu zdrowy pęd przygina się do ziemi i obsypuje niewielką ilością gleby. Ukorzenianie trwa do roku, po czym można odciąć sadzonkę i posadzić w przygotowane miejsce docelowe. Z kolei rozmnażanie kaliny przez nasiona jest dość trudne i czasochłonne, a wschody siewek są nieregularne.   

Krzew rozmnaża się głównie poprzez sadzonki półzdrewniałe lub zielone. Fot.123RF.com

Rośliny doniczkowe kupione w sklepie można wysadzać do gruntu od wiosny do jesieni. Podłoże wcześniej należy spulchnić i odchwaścić, dzięki czemu roślina lepiej będzie się ukorzeniać. Ponadto ziemię w wykopanym dołku należy wymieszać z kompostem. Po sadzeniu skraca się pędy krzewu, pobudzając kalinę do szybkiego wzrostu. Na koniec należy podlać sadzonkę.

 • Choroby i szkodniki

Krzew wykazuje wysoką odporność na choroby i szkodniki. W zasadzie jedyną chorobą grzybową atakująca roślinę jest plamistość liści. Znacznie częściej kalinie japońskiej zagrażają szkodniki, głównie mszyce.

Kalina japońska – zastosowanie w ogrodzie  

Kalina japońska może być uprawiana zarówno w ogrodach, jak i w donicach na balkonie czy tarasie (wtedy wymaga jednak zabezpieczenia na zimę). Najlepiej prezentuje się sadzona pojedynczo, jako soliter, na miejscach eksponowanych. Z rośliny można także stworzyć nieformowane żywopłoty, komponując ją z innymi krzewami.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Biała księżniczka w ogrodzie. Jak uprawiać kalinę japońską?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.