Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne nawożenie gleby. Jaki obornik wybrać pod warzywa?

Jesień to nie tylko czas zbiorów warzyw i owoców. To najlepsza pora na sadzenie większości drzew i krzewów, przeprowadzanie prac porządkowych w ogrodzie oraz przygotowanie go do nachodzącej zimy. Jesienią nie należy także zapominać o ważnym zabiegu, jakim jest jesienne nawożenie gleby. W tym celu doskonale się sprawdzi obornik. Jakie są jego rodzaje i do czego go stosować? Wyjaśniamy.       

Jesienne nawożenie gleby. Jaki obornik wybrać pod warzywa?
Najlepszy do jesiennego nawożenia gleby jest obornik. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jesienne nawożenie gleby – zasady

Po zebraniu plonów przychodzi czas odżywić grunt i przygotować go do nadejścia zimy. W tym okresie należy zadbać o jesienne nawożenie gleby. Dzięki temu dostarczymy jej niezbędnych składników odżywczych, ponieważ po zbiorach plonów ziemia staje się uboga w istotne związki mineralne. Jesienią oczyszczone z pozostałości roślin podłoże warto wzbogacić naturalnymi nawozami organicznymi. W tym celu najlepiej wykorzystać obornik, kompost lub nawozy zielone (np. gorczycę). Warto pamiętać, by przekopać je z podłożem. Jesienne nawożenie gleby z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Przez zimę nawozy się rozpuszcza i wiosną zyskamy lepszą strukturę gleby. Co więcej, jest to doskonała okazja na wzbogacenie jej w cenną próchnicę.  

Poza tym jesienne nawożenie wspomaga odporność roślin na trudne warunki, przygotowując je do zimowego spoczynku. Aby im pomóc, warto zastosować nawozy z wysoką zawartością potasu i fosforu, dzięki czemu będą lepiej znosić mrozy. Ponadto pierwiastki te wpływają na późniejszy wiosenny rozwój i kwitnienie poszczególnych gatunków.   

Przeczytaj również: Jak wykorzystać kartony w ogrodzie? Pomogą walczyć z najbardziej uciążliwym chwastem

Rodzaje obornika

Najlepszy do jesiennego nawożenia gleby jest obornik. Ten naturalny nawóz składa się ze sfermentowanych odchodów i moczu zwierząt wymieszanych ze ściółką. Jest to prawdziwa skarbnica cennych dla roślin składników odżywczych. Rodzaje obornika mogą nieznacznie różnić się składem w zależności od tego, od jakich zwierząt pochodzą. Najczęściej stosuje się:

  • Obornik koński (stajenny)

Obornik koński jest bogaty w azot, fosfor, potas i sód, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin. Jest stosowany zarówno na glebach lekkich, jak i ciężkich. Niestety dla wielu roślin się nie nadaje, gdyż podwyższa temperaturę podłoża. Dlatego stosuje się do nie tylko jako nawóz, lecz także jako podkład grzewczy (np. w inspektach). Doskonale nadaje się pod uprawę marchwi, buraków, grochu, selera, ziemniaków czy pora.     

  • Obornik krowi (bydlęcy)

Jest najbardziej uniwersalny i tym samym najpopularniejszy. Stosuje się go na różnych glebach, natomiast szczególnie polecany jest w przypadku podłoża piaszczystego, z którego deszcze łatwo wypłukują składniki odżywcze. Obornik bydlęcy zawiera m.in. azot, fosfor, potas, a także magnez, wapń, żelazo i bor. Co więcej, ma odczyn zasadowy, dlatego odkwasza glebę. Doskonale nadaje się do dokarmiania większości roślin jadalnych i ozdobnych. Obornikiem bydlęcym można nawozić takie warzywa jak: kalarepa, brukiew, kapusta, szparagi oraz groch. Ponadto można go użyć również do nawożenia trawników.  

obornik Obornik to bardzo popularny i naturalny nawóz organiczny. Fot.123RF.com

  • Obornik owczy

Choć jest mniej popularny, zawiera dużo azotu, potasu i substancji humusowych. Sprawdzi się w przypadku roślin, które tworzą dużą masę zieloną (azot odpowiedzialny jest za rozwój zielonych części roślin).    

  • Obornik ptasi (np. kurzy czy gołębi)

Obornik ptasi (tak jak obornik owczy) jest bardzo bogaty w azot, dlatego najczęściej wykorzystuje się go do uprawy roślin azotolubnych, które wytwarzają dużo zielonej masy. Co więcej, charakteryzuje się największą koncentracją składników pokarmowych niż inne oborniki. Z tego względu należy stosować go ostrożnie, rozcieńczając z wodą przynajmniej w proporcji 1:10. Inaczej może dojść do przenawożenia roślin w ogrodzie. Obornik ptasi stosujemy m.in. pod takie warzywa jak ziemniaki, pomidory czy kukurydza. Ponadto stosowany jest też jako dodatek do innych nawozów lub składnik pryzmy kompostowej.      

  • Obornik świński

Obornik świński to doskonałe rozwiązanie w przypadku gleb piaszczystych, gdyż poprawia ich strukturę. Chociaż uznawany jest za najmniej wartościowy, zawiera azot, potas i fosfor. Takim nawozem najkorzystniej użyźniać ziemię pod kalafior, cebulę, buraki i szpinak.  

Jak stosować obornik pod warzywa?

Jesienne nawożenie gleby warto przeprowadzić do końca października. W tym celu wystarczy rozłożyć obornik i przemieszać go z górną warstwą gleby. Do wiosny zdąży się rozłożyć i wytworzyć łatwiej przyswajalne dla roślin związki, dlatego będzie idealnym nawozem startowym.

Jak stosować obornik pod warzywa? W tym przypadku nie możemy używać świeżego obornika, ponieważ wydziela on amoniak, który jest toksyczny dla roślin i może je spalić. Pod warzywa należy używać jedynie dobrze przekompostowanego obornika. Równie dobrze sprawdza się obornik w formie granulowanej, który można kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: Wrzesień to ostateczny termin wysiewu tych roślin. Co siać i sadzić we wrześniu?

Miłorząb nazywany jest eliskirem młodości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.