Spis treści:
Co jedzą ptaki w ogrodzie?
Rośliny, które sprzyjają ptakom, można podzielić na gatunki, które dają im schronienie oraz są dla nich pokarmem. Zarówno jedne, jak i drugie warto posadzić w ogrodzie. Ptaki uwielbiają chować się wśród gałęzi takich gatunków jak: sosny, świerki, jodły, berberysy, modrzewie, ogniki czy ligustry. Dzięki swoim gęstym gałęziom, kolcom lub szpilkom, gatunki te stanowią ochronę przed drapieżnikami. Świetnie, jeśli rośliny są posadzone w grupach lub w formie żywopłotowej.
Gatunki, którymi żywią się ptaki to przede wszystkim owocodajne:
- rokitnik,
- ognik,
- berberys,
- jarzębina,
- bez czarny,
- czeremcha,
- cis,
- głóg,
- ligustr,
- tarnina,
- winobluszcz,
- pigwowiec,
- irga,
- kalina.
Te zaś o atrakcyjnych dla ptaków nasionach to przede wszystkim:
- słonecznik,
- leszczyna,
- krwawnik,
- bylica,
- tasznik,
- mniszek.
Jeśli choć kilka z tych gatunków mamy w swoim ogrodzie, możemy być pewni, że prędzej czy później zawitają do nas ptaki. Jednak może być to niewystarczające, kiedy w połowie zimy wszystkie nasze ogrodowe zapasy zostaną przez ptaki wyjedzone, a zmarznięta na kość ziemia i zasypane śniegiem rabaty przestaną już być kolorową stołówką. Wtedy z pomocą powinnyśmy przyjść właśnie my.
Większość ptaków lubi tłuste nasiona, takie jak len czy słonecznik. Fot. ornitolog82/123RF.com
Przeczytaj również: Nazywany jest leśnym budzikiem. Co zostawić w karmniku, żeby przyleciał do niego kowalik?
Czym dokarmiać ptaki zimą, aby im nie zaszkodzić?
Wciąż trwa dyskusja, czy ptaki powinno się w ogóle dokarmiać. Jedni uważają, że działanie to oducza zwierzęta samodzielności, inni zaś zauważają, że jest ono naszym obowiązkiem, gdyż to człowiek niszczy naturalne ptasie siedliska. Dla niezdecydowanych proponujemy kompromis – dokarmiajmy, ale mądrze i bez szkody dla ptaków.
Miejsce do karmienia powinno być dla ptaków bezpieczne, najlepiej odizolowane od kotów. Raczej ciche, spokojne, bez przeciągów i silnych wiatrów. Ptaki dobrze jest dokarmiać w zadaszonym karmniku, który należy od czasu do czasu wyczyścić, dzięki czemu chronimy zwierzęta przed chorobami pasożytniczymi i nieświeżym pożywieniem. Oprócz karmy dobrze umieszczać tam także czystą wodę. Nie podajemy ptakom resztek ze stołu, gdyż mogą im one zaszkodzić.
Jeżeli już raz zaczniemy dokarmiać ptaki w naszym ogrodzie, należy kontynuować tę czynność, ponieważ nasi ptasi przyjaciele przyzwyczajają się do miejsca, gdzie mogą zdobyć żywność. Skład karmy możemy komponować sami z nasion, ziaren i suszonych owoców lub kupić gotowe mieszanki przeznaczone do dokarmiania. Skład karmy powinien być w dużym stopniu dostosowany do tego, jakie gatunki odwiedzają nasz karmnik:
- Miękkojady (np. drozdy) lubią przede wszystkim siekane owoce: jabłka, gruszki, cytrusy, rodzynki, owoce dzikiej róży, jarzębiny, głóg. Można im również podawać smalec oraz mieszankę zbóż, kasz i ryżu;
- Krukowate (sroki, wrony, kawki i gawrony) uwielbiają mieszanki ziaren z kaszami lub ryżem, nie gardzą też słoniną;
- Łuszczaki (m.in. wróbel, szczygieł, gil i czyż) lubią drobne ziarna maku, lnu, dyni, słonecznika owsa oraz siekane orzech włoskie. Jedzą też kaszę i obierki z jabłek.
Dla wszystkich ptaków świetnym pokarmem są tłuste nasiona lnu i słonecznika, a dla tych gatunków, które do prawidłowego rozwoju i życia potrzebują wysokokalorycznych tłuszczów, gdyż odżywiają się głównie małymi zwierzętami, a nie nasionami (sikorki, kowaliki) najlepszym pokarmem jest słonina, smalec oraz mielone, surowe lub gotowane mięso (bez soli i przypraw). Uwaga – muszą być zawsze świeże (np. słonina nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie).
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 15.01.2021 roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ten ptaszek często szuka pokarmu razem z sikorkami. Czym dokarmiać raniuszka?
Jak pomóc rudzikom przetrwać zimę? Nie dawaj im chleba do karmnika
Kos jest rzadkim gościem w zimowym ogrodzie. Czym dokarmiać tego ptaka, by mu nie zaszkodzić?