Spis treści:
- Dobroczynek gruszowy – co to jest?
- Jakie szkodniki zwalcza dobroczynek gruszowy?
- Dobroczynek gruszowy – do jakich roślin stosować?
- Jak stosować opaski z dobroczynkiem gruszowym?
- Kiedy zawieszać opaski z dobroczynkiem gruszowym?
Dobroczynek gruszowy – co to jest?
Dobroczynek gruszowy (Typhlodromus pyri) jest gatunkiem drapieżnego roztocza, który jest organizmem tak pożytecznym, że można śmiało uznać go za największego sprzymierzeńca wszystkich ogrodników. Ten słabo widoczny gołym okiem pajęczak występuje naturalnie w naszym środowisku. Dobroczynek gruszowy żeruje na drzewach i krzewach, ale ich nie osłabia – wręcz przeciwnie, chroni je przed często występującymi szkodnikami roślin.
Jaja i dorosłe osobniki szkodliwych owadów stanowią podstawę diety dobroczynka gruszowca. Jest w stanie zjeść ich tak dużo, że nie musimy stosować dodatkowych oprysków chemicznych. Roztocze to pozwala w całkowicie naturalny i ekologiczny sposób ograniczyć populację szkodników. Niestety, choć występuje w środowisku, z roku na rok jest go coraz mniej. Jeśli chcemy, aby dobroczynek gruszowy chronił nasze drzewa i krzewy owocowe, musimy zastosować specjalne opaski, które zawierają zapłodnione samice tego małego pajęczaka.
Pojedyncza samica dobroczynka gruszowego składa ok. 50 jaj od 2 do 4 razy w ciągu jednego sezonu, w zależności od panujących warunków. Jesienią, gdy roztocza kończą rozmnażanie, chowają się w korze, aby bezpiecznie przetrwać zimę. Wiosną cykl rozpoczyna się na nowo – dobroczynek gruszowy zaczyna składać jaja w temperaturze powyżej 8°C. Jak widzimy, opaski z uśpionymi samicami wystarczy zastosować raz, aby chronić swoje rośliny przez kilka kolejnych lat.
Dobroczynek gruszowy jest naturalnym wrogiem szkodników w naszych sadach i ogrodach. Fot. levnat/123RF.com
Przeczytaj również: Co zrobić z gałęziami drzew owocowych po przycięciu? Oto sposoby na ich praktyczne wykorzystanie w ogrodzie
Jakie szkodniki zwalcza dobroczynek gruszowy?
Dobroczynek gruszowy to niezwykle pożyteczny organizm, który pomaga nam w walce ze szkodnikami roślin. Jest wyjątkowo żarłoczny – pojedynczy osobnik w ciągu zaledwie jednego dnia może zjeść kilkanaście przędziorków i nawet 300 szpecieli. Niszczy zarówno dorosłe owady, jak i ich jaja. Jeśli nie są dostępne, szuka innych źródeł pokarmu – pyłku, strzępków grzybni, soków roślin czy innych gatunków roztoczy. Nie uszkadza przy tym roślin uprawnych.
Szkodniki zdecydowanie jednak są ulubionym pokarmem tego ciekawego pajęczaka. Jest dla nich naturalnym wrogiem i w dużej mierze wpływa na zmniejszenie ich populacji. Jakie szkodniki zwalcza dobroczynek gruszowy? Na liście znajdują się:
- wciornastki (zwłaszcza ich larwy),
- przędziorki (przędziorek owocowiec i chmielowiec),
- szpeciele (podskórnik gruszowy i pilśniowiec winoroślowy),
- pordzewiacze (pordzewiacz jabłoniowy),
- inne niewielkie owady szkodzące roślinom.
Dobroczynek gruszowy – do jakich roślin stosować?
Dobroczynek gruszowy pozwala bez stosowania środków chemicznych ochronić rośliny przed szkodnikami. Do jakich gatunków się nadaje? Praktycznie do wszystkich, choć zdecydowanie najchętniej wykorzystuje się go w przydomowych sadach do zabezpieczania drzew i krzewów owocowych. Podpowiadamy, do jakich roślin stosować dobroczynka gruszowego:
- drzewa owocowe – jabłonie, grusze i śliwy,
- krzewy owocowe – maliny, winorośl, borówka amerykańska, porzeczki i jeżyny,
- rośliny ozdobne – róże.
Oczywiście lista ta nie jest zamknięta. Dobroczynka gruszowego można zastosować na każdej roślinie, która jest atakowana przez przędziorki, wciornastki, szpeciele czy pordzewiacze.
Dobroczynek gruszowy ochroni m.in. jabłonie. Fot. levnat/123RF.com
Jak stosować opaski z dobroczynkiem gruszowym?
Jeśli chcemy w naturalny sposób chronić swoje rośliny przed szkodnikami, potrzebujemy specjalnych opasek z dobroczynkiem gruszowym. Są one dostępne w sklepach ogrodniczych. Zazwyczaj w jednym opakowaniu znajdziemy 10 filcowych opasek, z których każda zawiera 15-30 zapłodnionych samic drapieżnego roztocza – żywych, ale znajdujących się w stanie uśpienia. Stosujemy je od razu po zakupie lub przechowujemy w warunkach zgodnych z zaleceniami producenta preparatu.
Jak stosować opaski z dobroczynkiem gruszowym? Wystarczy, że zawiesimy je na gałęziach drzewa owocowego lub pędach krzewu (najlepiej grubszych). Materiał należy ściśle przymocować, delikatnie go naciągając i spinając za pomocą zszywek lub przewiązując sznurkiem. Gdy będzie przylegał do łodyg, nie zsunie się, a dobroczynek gruszowy po wybudzeniu będzie mógł przemieścić się na roślinę i rozpocząć składanie jaj. Co istotne, opasek nie powinno się zawieszać nisko – muszą znaleźć się co najmniej 1 m nad ziemią.
Ilość stosowanych opasek z dobroczynkiem gruszowym musimy dostosować do wieku, a w zasadzie do wielkości rośliny. Duże drzewa zabezpieczymy za pomocą dwóch lub trzech sztuk, natomiast młode, niedawno posadzone egzemplarze – jednej. Jeśli rośliny rosną blisko siebie, nie musimy wieszać opasek na każdej z nich. Dobroczynek wkrótce się rozmnoży i samodzielnie przemieści się na sąsiada.
Opaski z dobroczynkiem gruszowym warto zawiesić na porzeczce. Fot. levnat/123RF.com
Kiedy zawieszać opaski z dobroczynkiem gruszowym?
Jak już wspominaliśmy, na dostępnych w sprzedaży opaskach znajdują się zimujące osobniki dobroczynka gruszowego. Ich zastosowanie ma sens w momencie, gdy roztocza będą mogły w naturalny sposób się wybudzić i rozpocząć składanie jaj. Dlatego opaski z dobroczynkiem gruszowym najlepiej zawieszać na przedwiośniu lub wczesną wiosną – od lutego do pierwszych dni kwietnia.
Jeśli zdążyliśmy już wykonać oprysk olejowy, zaczekajmy kilka dni, zanim zastosujemy opaski. Później nie powinniśmy używać już nieselektywnych środków ochrony roślin, bo wraz ze szkodnikami zniszczymy pożytecznego dobroczynka.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Na przedwiośniu pamiętaj o cięciu agrestu. Latem zbierzesz więcej soczystych owoców
Superodmiana czarnej porzeczki. Posadź w przydomowym ogrodzie lub na działce
Czy trzeba bielić młode drzewka owocowe? Pamiętaj, ich kora jest delikatna