Porady ogrodnicze

Barwna ozdoba ogrodu. Jak uprawiać czarnuszkę, by pięknie kwitła?

Czarnuszka damasceńska to ciekawa roślina, która stanowi barwną ozdobę ogrodów. Osiąga imponujące rozmiary, jak na kwitnący okaz, ponieważ dorasta do 70 cm wysokości. Ma ciekawy pokrój, a jej uprawa udaje się zarówno początkującym ogrodnikom, jak i kolekcjonerom roślin ozdobnych. Czy czarnuszka damasceńska jest miododajna? Wyjaśniamy, jak dbać o roślinę. 

Barwna ozdoba ogrodu. Jak uprawiać czarnuszkę, by pięknie kwitła?
Czarnuszka damaceńska to roślina miododajna Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Czarnuszka damasceńska — charakterystyka  

Czarnuszka damasceńska (z łac. Nigella damascena) w naturze występuje w rejonie południowej Europy Południowej i Afryki Północnej. Ta roślina jednoroczna charakteryzuje się pokaźnym rozmiarem, ponieważ może osiągać 70 cm wzrostu. Jej miododajne kwiaty najczęściej mają niebieski kolor, ale są także odmiany, które cechują biała, różowa bądź niebiesko fioletowa barwa.  

Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec maja lub na początku czerwca i stosunkowo szybko się kończy, ponieważ w sierpniu po kwiatach zostają tylko ozdobna torebki wypełnione nasionami. Kwiaty występują pojedynczo i mają 3-4 cm średnicy. Otacza je rozeta cienkich, przykwiatowych listków. 

Ozdobne części rośliny mają promienisty kształt, a w ich wnętrzu są umieszczone dwuwargowe miodowniki. Liście mają pierzastą formę i zielony kolor. Gdy okaz jest pozbawiony kwiatostanów, do złudzenia przypomina dziko rosnący koper. Jego pokrój jest jednak na tyle atrakcyjny, że poza sezonem kwitnienia roślina wciąż wygląda ciekawie i jest ozdobą ogrodu.  

Zaletą kwiatów czarnuszki damasceńskiej jest ich ciekawy zapach. Nie sposób przejść obok nich obojętnie, szczególnie podczas letnich, lipcowych wieczorów. Ciekawym powonieniem charakteryzują się także wysuszone torebki, które po roztarciu mają słodki, wręcz cukierkowy zapach. Można je wykorzystać do samodzielnego stworzenia kompozycji zapachowych.  

Odmiany czarnuszki damasceńskiej  

Istnieje wiele odmian czarnuszki damasceńskiej. Różnią się między sobą głównie kształtem kwiatów oraz ubarwieniem. Do najpopularniejszych wariantów należą:  

  • Miss Jekyll: roślina zachwyca barwnymi, niebieskimi kwiatami, które doskonale prezentują się w rabatach. Okaz nadaje się także do tworzenia bukietów, które przez długi czas będą zachwycały trwałością i feerią barw. Osiąga 40-45 cm wysokości, kwitnie w lipcu i sierpniu. Wysuszona torebka sprawdza się jako ozdoba do bukietów z suszonych i świeżych kwiatów; 
  • Blue Midget: cechą charakterystyczną odmiany jest sztywna łodyga, która ma około 25 cm wysokości. Kwiaty mają błękitny kolor. 
  • Miss Jekyllhybrys: roślina ozdobna ma imponujące rozmiary, ponieważ łodyga może osiągać 70 cm wzrostu. Kwiaty są podwójne i pojawiają się w trzech kolorach: niebieskim, różowym oraz białym. 
  • Perian Jewel: rośliny z tej grupy dorastają do 60 cm. Kwiaty także występują w trzech barwach: niebieskiej, różowej i białej.  

Poszczególne odmiany czarnuszki damasceńskiej wyróżniają się ciekawymi kwiatami i różnym wzrostem. Dzięki temu każdy może wybrać ten rodzaj, który najbardziej odpowiada jego gustowi, przez co ubarwi swoją rabatę lub ogród.  

Uprawa czarnuszki damasceńskiej  

Uprawa czarnuszki damasceńskiej opiera się przede wszystkim na zapewnieniu jej odpowiedniego stanowiska. Powinno być ciepłe i słoneczne. Okaz w cieniu będzie znacznie wolniej się rozwijał, a jego kwiaty będą miały mniej imponujący rozmiar i ubarwienie. Gleba powinna być zasobna w składniki odżywcze. Nie musi być luźna, ale jeśli będzie zbyt zbita, czarnuszka będzie miała problem z pobieraniem z niej składników odżywczych.  

Podłoże powinno mieć lekko kwaśne pH. Jeśli chodzi o podlewanie, to rośliny nie należy przelewać, bo może to wpływać na gnicie oraz rozwój chorób grzybowych. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe susze również wywierają szkodliwy wpływ na kondycję rośliny. Latem zaleca się podlewanie raz w tygodniu.  

Bardzo ważnym aspektem uprawy jest gęstość rozsad. Czarnuszka damasceńska ma tendencję do samodzielnego rozmnażania się, więc należy sadzić pojedyncze okazy w odległości 30 cm od siebie. Dzięki temu będą miały miejsce, by swobodnie się rozwijać i nie będą się wzajemnie zagłuszały. Jeśli dojdzie do samosiewu lub zbyt gęstego sadzenia, należy ją przerzedzić.  

Wówczas wykop słabe, niewielkie rośliny. Zostaw tylko te silne i zdrowe. Wykopane siewki możesz posadzić w nieco odosobnionym miejscu, aby miały pole do wzrostu i rozwoju. Istnieje duża szansa, że im także uda się przetrwać i będą zdobiły inną część ogrodu.

Czarnuszkę rozmnaża się z nasion Fot. 123RF/PICSEL

Rozmnażanie czarnuszki damasceńskiej  

Rozmnażanie czarnuszki damasceńskiej odbywa się przy użyciu nasion. Można je wysiać bezpośrednio do podłoża lub do niskich naczyń. Drugi sposób jest bardzo efektowny i za jego sprawą można z łatwością kontrolować gęstość rozsady. Nasiona czarnuszki mają czarny kolor i błyszczącą teksturę. Co ciekawe, można je przechowywać nawet do 3 lat. Przypisuje się im właściwości wspomagające działaniem układu moczowego i wątroby.  

W pojemniku należy umieścić podłoże z dodatkiem torfu. Na jego powierzchnię wysyp ziarna i przysyp je warstwą ziemi, która nie będzie grubsza niż 1 cm. Warto zrosić je wodą i przykryć folią lub plastikową pokrywką, aby wewnątrz domowej szklarni panowała wysoka temperatura. Dzięki temu nasiona szybciej wykiełkują. Konstrukcję powinieneś umieścić na słonecznym parapecie. Każdego dnia należy uchylać jej wieko, by odbywała się cyrkulacja powietrza. 

Po 14 dniach rozpocznie się kiełkowanie. Kiedy rośliny będą miały po kilka liści, należy każdą z nich umieścić w osobnej doniczce. W maju można przenieść je do gruntu. Przed tym należy jednak zadbać o hartowanie czarnuszek. Najpierw stawiaj je na parapecie z uchylonym, a później otwartym oknem. Pierwsze noce na zewnątrz powinny spędzić w donicy. Dopiero wtedy można wsadzić je do podłoża. 

Czarnuszka damasceńska — choroby  

Choroby czarnuszki damasceńskiej najczęściej wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji. Jeśli roślina jest nadmiernie podlewana i zbyt gęsto posadzona, zagrażają jej choroby grzybowe. Te objawiają się deformacją liści i łodyg, osłabioną kondycją całej rośliny i widocznymi plamami na powierzchni okazu. Zgnilizny są powodowane przez szarą pleśń.  

Aby z nią walczyć, należy sięgnąć po środki chemiczne. Jednak ze względu na to, że czarnuszka jest rośliną jednoroczną, zabiegi raczej nie przynoszą oczekiwanego efektu – kwitnienie i tak zostaje zahamowane. Żeby zapobiegać chorobom, należy prowadzić zrównoważoną uprawę. W celu wzmocnienia rośliny warto usuwać chwasty, które mogą się wokół niej pojawić. Wówczas będzie miała dostęp do wody i składników odżywczych, które wzmacniają jej kondycję.  

Nawożenie czarnuszki damasceńskiej  

Nawożenie czarnuszki damasceńskiej jest konieczne, aby miała barwne i imponujące rozmiarem kwiaty. Należy stosować mieszanki wieloskładnikowe, które są przeznaczone do roślin kwitnących, zgodnie z zaleceniami producenta i jedynie w okresie wegetacji. Poza nią zabieg nie ma sensu, ponieważ należy pamiętać, że czarnuszka damasceńska to roślina jednoroczna i jej zimowanie nie ma sensu.  

Czarnuszka damasceńska ma barwne kwiaty, które są doceniane zarówno przez ogrodników, jak i florystów. Warto mieć ją w swojej kolekcji, aby cieszyć się wyglądem i zapachem jej kolorowych pąków. 

Przeczytaj:

Kiedy sadzić mieczyki?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Barwna ozdoba ogrodu. Jak uprawiać czarnuszkę, by pięknie kwitła?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.