Porady ogrodnicze

Przędziorek chmielowiec zaatakował rośliny? Rozprawisz się z nim domowym sposobem

Przędziorek chmielowiec jest powszechnie występującym szkodnikiem, który potrafi wyrządzić wiele szkód, niszcząc nadziemne części roślin. Znając pierwsze skutki jego występowania i zwracając uwagę na każdy niepokojący objaw, szybko zorientujesz się, z czym masz do czynienia.

Przędziorek chmielowiec zaatakował rośliny? Rozprawisz się z nim domowym sposobem
Przędziorek nie jest mile widzianym gościem w żadnym ogrodzie. Pamiętaj, że jego zwalczenie zależy w dużej mierze od tego, jak dokładnie i jak szybko będziesz działać. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Charakterystyka przędziorka

Przędziorek chmielowiec należy do rzędu roztoczy (łac. Acari) i rodziny przędziorkowatych (łac. Tetranychidae). To niewielki pajęczak o ciele nie większym niż 1 mm. Samce osiągają maksymalną wielkość do 0,4 mm, natomiast do 1 mm dorastają jedynie samice. Dorosłe przędziorki są przezroczyste, z dwoma ciemniejszymi plamkami na grzbiecie. Kiedy zbliża się jesień, samice przędziorka zmieniają barwę na czerwono-brązową. Zapłodnione, ukrywają się przez zimę w spękaniach kory, w resztach roślin lub w opadłych liściach. Wychodzą dopiero na wiosnę, aby złożyć pierwsze jaja.

Jaja przędziorków są przezroczyste, jednakże z czasem ciemnieją i robią się lekko żółte. Po kilku dniach wykluwają się z nich jasnozielone larwy, które dorastają do formy dorosłej w ciągu 2 tygodni. Samica składa nawet do 500 jaj w ciągu swojego 3-5 tygodniowego życia.

Przeczytaj również:

Warunki występowania przędziorka

Klimat w Polsce umożliwia przędziorkom wydawanie od 4 do 5 pokoleń w ciągu roku. Odpowiednia temperatura, właściwa wilgotność powietrza i przestrzeń, na której występuje roślina będąca żywicielem szkodnika, wystarczą do pojawienia się jego plagi.

Rozwój przędziorka rozpoczyna się w kwietniu, jednakże największe nasilenie jego obecności przypada na czerwiec i lipiec. Pojawianiu się szkodnika sprzyja wysoka temperatura otoczenia i niska wilgotność powietrza. Suche, słoneczne lato to warunki, które najbardziej mu odpowiadają. Jeśli znajdzie możliwość dostania się do upraw szklarniowych lub tunelowych, gdzie dodatkowo nie występują przeciągi, rozmnaża się jeszcze szybciej, jednocześnie wyrządzając ogromne szkody.

Przeczytaj również: 15 robaków, które żyją w twoim domu. Jak rozpoznać i szybko pozbyć się szkodników?

Objawy bytowania przędziorka chmielowca

Szkodliwość przędziorka chmielowca jest bardzo duża. Atakując roślinę, skupia się na jej wierzchołkach, niszcząc ją zwykle od góry. Dostrzeżenie przezroczystych jaj jest właściwie niemożliwe, jednakże czujna lustracja roślin pozwala na wychwycenie pierwszych dorosłych osobników. Pojawienie się pojedynczych sztuk powinno sprawić, że rozpoczniesz działanie. Uważa się, że znalezienie 5 sztuk na jednym liściu jest progiem, po którego przekroczeniu należy zastosować oprysk chemiczny, aby nie dopuścić do zniszczenia roślin. Rozwój przędziorka jest tak szybki, że po pojawieniu się takiej ilości pajęczaków zniszczenie plantacji jest kwestią kilku, może kilkunastu dni.

  • Pierwsze widoczne na roślinie objawy, zaraz po pojawieniu się osobników dorosłych, to niewielkie, żółte plamki na wierzchniej stronie liści rośliny. Przędziorki bytują na spodniej stronie liści, wzdłuż nerwów i ogonka liściowego, wysysając sok komórkowy. Powoduje to powstawanie typowych dla tej sytuacji, szybko rozprzestrzeniających się na całym liściu plam. Z początku drobne, zaczynają się ze sobą zlewać, aż w końcu liść blednie, usycha i opada.

  • Równocześnie z plamami, na roślinie pojawiają się drobne, charakterystyczne dla przędziorków pajęczyny, które są umiejscowione na spodniej stronie liści, wzdłuż nerwów i na ogonkach.

  • Przędziorek atakuje rośliny tak zwanymi plamami. Jeśli na jednej z nich zauważysz bytujące szkodniki wraz z pierwszymi objawami, możesz być pewny, że znajdą się one również na pobliskich okazach, nawet jeśli wyglądają one na nienaruszone. Może się tak zdarzyć, że znajdziesz przędziorka w kilku miejscach w ogrodzie, podczas gdy w innych nie będzie po nim śladu.

Pamiętaj, że najważniejsze są prewencja i szybka reakcja w sytuacji, gdy zauważysz objawy zwiastujące obecność przędziorka. To powszechny, uciążliwy szkodnik, którego bardzo trudno się pozbyć, jeśli zaczniesz działać zbyt późno.

Na jakich roślinach pojawia się przędziorek chmielowiec?

Roztocz, jakim jest niezwykle płodny przędziorek chmielowiec, atakuje zarówno rośliny użytkowe, ozdobne, jak i te uprawiane w szklarniach. Kiedy więc rozpoczyna się wiosna, a warunki pogodowe są dla niego korzystne, może się pojawić na:

  • drzewach owocowych i ozdobnych,
  • krzewach owocowych i ozdobnych,
  • warzywach ogrodowych i szklarniowych.

Szkodnik odżywia się sokiem komórkowym, który pozyskuje, wsysając się w liście atakowanych roślin. Żerując w skupiskach, powoduje poważne uszkodzenia nadziemnych części roślin, co oznacza niszczenie nawet całych plantacji. Może obniżać plony, ponieważ potrafi skupiać się na owocach, przez co jest ich podczas zbiorów zdecydowanie mniej. Zmniejsza ilość kwiatów, opóźnia kwitnienie i sprawia, że na roślinie jest coraz mniej liści. Silny atak dużej liczby szkodników jest niezwykle poważnym zagrożeniem każdej uprawy.

Jak zwalczyć przędziorka?

Ze względu na dużą szkodliwość i bardzo dużą powszechność występowania przędziorka najważniejszym działaniem każdego ogrodnika powinna być regularna lustracja upraw i działania prewencyjne. Dbając o swój ogródek, musisz pamiętać o tym przez cały sezon. Poniżej przedstawiamy ci sposoby na zwalczanie opisywanego szkodnika. Pamiętaj jednak, że zwykle będziesz musiał zastosować kilka z nich, aby pozbyć się przędziorka na dobre.

  • Obserwacja

Na roślinach zaczynają pojawiać się pierwsze liście, a ty chcesz zachować swój ogródek w pełnym zdrowiu? Naucz się, aby prowadzić ich stałą obserwację pod kątem występowania szkodników, przede wszystkim przędziorka. Sprawdzaj, czy na spodniej stronie liście nie pojawiają się drobne, zielone pajęczaki, a wzdłuż ich nerwów charakterystyczne pajęczyny. Kiedy zobaczysz plamki, zwiększ czujność i przygotuj się na walkę z przędziorkiem.

  • Działania prewencyjne

Staraj się postępować tak, aby przędziorki nie chciały zamieszkać w twoim ogrodzie. Bardzo ważne jest, abyś zapewniał roślinom stałą wilgotność i w miarę możliwości je zraszał. Przędziorki nie znoszą dużej wilgotności powietrza. Znacznie łatwiej działać tak w obrębie szklarni, jednakże nawadnianie ogrodu w ciągu dnia jest również skuteczne. Pamiętaj jednak, że nie możesz podlewać ani zraszać roślin w południe i podczas bardzo słonecznych dni, ponieważ narażasz je wtedy na silne poparzenia. Najlepiej więc rób to w godzinach porannych. Unikaj podlewania po południu, ponieważ możesz wtedy stworzyć idealne warunki dla ślimaków i grzybów.

  • Sposoby domowe

Kiedy podejrzewasz, że przędziorek pojawił się w twoim ogrodzie, ale jest go jeszcze stosunkowo mało, zacznij działać domowymi sposobami. Przygotuj oprysk z czosnku, piołunu, mniszka, cebuli, czy też pokrzywy. Zalej wybraną roślinę wodą w stosunku 1 do 10, zagotuj i używaj od razu po przecedzeniu i wystudzeniu. Oprysk stosuj co drugi dzień, nawet 5-6 razy. Możesz również przygotować z tych roślin gnojówkę. Zalej surowiec wodą, wymieszaj i odstaw do fermentacji. Takim preparatem regularnie podlewaj swoje rośliny.

  • Zwalczanie chemiczne

Jeżeli przegapiłeś początkowe etapy inwazji przędziorka lub twoje sposoby zwalczania okazały się nieskuteczne, wykorzystaj chemiczne środki ochrony roślin. Wybierając odpowiednie insektycydy, pamiętaj o właściwym dopasowaniu ich do stadium wzrostu rośliny i intensywności występowania szkodnika. Niezwykle istotne jest dokładne stosowanie się do zaleceń producenta, gdyż złe zastosowanie preparatów tego typu może spowodować więcej szkód niż pożytku.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Choroby iglaków i ich diagnoza - przędziorki, galasy, miseczniki, ochojnik

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przędziorek chmielowiec zaatakował rośliny? Rozprawisz się z nim domowym sposobem"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.