Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa buraków w ogrodzie - kiedy siać i nawozić? Przy czym burak ćwikłowy nie urośnie?

Buraki ćwikłowe to warzywa korzeniowe o wysokiej wartości odżywczej. Jego prozdrowotne właściwości poprawiają działanie układu krążenia – m.in. wpływają na prawidłową pracę serca czy obniżają ciśnienie krwi. Z tego względu warto zacząć uprawiać buraki ćwikłowe w swoim ogrodzie. Dobrze wiedzieć, w którym miejscu je posadzić, ponieważ sąsiedztwo niektórych roślin może uniemożliwić im wzrost.

Uprawa buraków w ogrodzie - kiedy siać i nawozić? Przy czym burak ćwikłowy nie urośnie?
Uprawa buraka ćwikłowego – kiedy wysiew i jak pielęgnować? Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa buraka ćwikłowego 

Buraki ćwikłowe nie są zbyt skomplikowane w uprawie. Roślinę sieje się od kwietnia do lipca. Warto poczekać na odpowiednią pogodę i ustabilizowanie się temperatury na poziomie około 10 stopni Celsjusza.

 • Siew

Buraki ćwikłowe należy siać na głębokości od 2 do 3 cm w odległości około 30 cm od siebie. Warto to robić w równych rzędach. Poszczególne odmiany buraka ćwikłowego mogą wymagać nieco innych warunków wysiewu

 • Stanowisko

Stanowisko buraka ćwikłowego powinno być dobrze nasłonecznione i przewiewne (wiatr może ochronić go przed działaniem szkodników). Dlatego nie należy go sadzić w towarzystwie roślin, które mogą rzucać na niego swój cień.

 • Ziemia

Buraki ćwikłowe najlepiej uprawiać w ziemi gliniastej o pH powyżej 6,0. Wysiew należy poprzedzić właściwymi przygotowaniami – trzeba zadbać o przekopanie i spulchnienie gleby. Istotne jest również odchwaszczanie. Pozbycie się chwastów zmniejsza ryzyko zaatakowania buraka ćwikłowego przez choroby.

 • Nawożenie

Buraki ćwikłowe można nawozić środkami bogatymi w potas, fosfor, bor i azot. Jednak ilość nawozu zależy od zasobności gleby. Podanie za dużej ilości preparatów bogatych w azot może się odbić na jakości korzeni buraka oraz spowodować gromadzenie szkodliwych dla zdrowia substancji. Dlatego, jeżeli chcesz mieć wszystko pod kontrolą, to warto zastanowić się nad przeprowadzeniem analizy chemicznej ziemi.

 • Nawadnianie

Nawadnianie buraków ćwikłowych powinno się odbywać w przypadku, gdy gleba jest sucha. Po rozwinięciu systemu korzennego roślina toleruje umiarkowane susze. Podlewać należy wyłącznie korzeń, ponieważ nadmiar wody zbierający się na liściach może powodować ich gnicie.

 • Choroby i szkodniki

Uprawiając buraki ćwikłowe, trzeba wiedzieć, jakie choroby i szkodniki mogą zagrażać tej roślinie. Wówczas będzie można w porę zareagować, jeżeli wystąpią niepokojące symptomy. Istotna jest również właściwa profilaktyka, dzięki której można uniknąć wielu nieprzyjemności. Jakie choroby mogą zagrażać burakom? Są to między innymi: 

 • mączniak prawdziwy; 
 • chwościk buraka; 
 • zgnilizna twardzikowa; 
 • brunatna plamistość liści; 
 • parch zwykły buraka. 

Aby ochronić uprawy przed powyższymi zagrożeniami, warto wysiewać nasiona z wykorzystaniem preparatów zwiększających odporność na choroby. Ponadto należy stosować 4-letni płodozmian. Nie należy uprawiać buraka ćwikłowego ani po sobie, ani po warzywach korzeniowych i kapustnych. Przed każdym wysiewem, trzeba pozbyć się z pola wszystkich pozostałości po poprzednich roślinach. Warto też dbać o czystość narzędzi i pojemników używanych do zbiorów warzyw. 

Choroby to nie jedyne zagrożenia, na które narażone są buraki ćwikłowe. Istnieje wiele szkodników, które również mogą negatywnie wpłynąć na uprawy. To między innymi: 

 • mątwik burakowy; 
 • pchełka burakowa; 
 • mszyca burakowa; 
 • śmietka ćwiklanka. 

W jaki sposób radzić sobie ze szkodnikami? Rozwiązaniem może być uprawa współrzędna i rozmieszczenie poszczególnych roślin w sąsiedztwie buraków ćwikłowych. Kminek, kolendra czy majeranek wydzielają zapach, który odstrasza szkodniki. W poradzeniu sobie z problemem mogą pomóc specjalne preparaty zwalczające zagrażające roślinom organizmy.

uprawa buraków Buraki ćwikłowe można nawozić środkami bogatymi w potas, fosfor, bor i azot. Fot.123RF.com

Uprawa współrzędna buraka – dobre i złe sąsiedztwo

Uprawa współrzędna buraków ćwikłowych jest kluczem do zdrowych i urodzajnych plonów. Planując miejsce na wysiew należy wziąć pod uwagę sąsiedztwo innych roślin. Buraki ćwikłowe muszą być umiejscowione w słonecznych miejscach, zatem nie mogą rosnąć obok roślin, które będą rzucać na nie cień. 

Burakom może pomóc sąsiedztwo ziół, których zapach odstrasza szkodniki (śmietki czy mszyce). Mowa tu o kminku, kolendrze, majeranku czy mięcie. Pomocne okazują się również kwiaty takie jak nagietki i aksamitki. 

Buraki ćwikłowe warto sadzić w towarzystwie cebuli, rzodkiewki (odstraszają szkodniki) i marchwi (poprawia właściwości gleby). Dobrym pomysłem jest również sąsiedztwo warzyw kapustnych (brokuł, kalarepa, kapusta pekińska), które korzystne wpływają na rozwój buraków. 

Przeczytaj również:

Jak zrobić skrzynię na warzywa? Wystarczy kilka prostych kroków

Palenie gałęzi i liści w ogrodzie – przepisy 2023. Co robić, gdy gałęzie są porażone przez choroby?

Najzdrowszy napój na wiosnę. Jak i kiedy zbierać sok z brzozy?

W ten sposób skutecznie oczyścisz warzywa i owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.