Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

15 robaków, które żyją w twoim domu. Jak rozpoznać i szybko pozbyć się szkodników?

Robaki w domu to zmora wielu z nas. Wiele insektów poszukuje schronienia w naszych mieszkaniach. Ciepło, wilgoć i łatwy dostęp do pożywienia to dla nich wymarzone warunki. Oto najczęściej spotykane robaki w domu. Dowiedz się, jak je rozpoznawać i jak się ich pozbyć.

15 robaków, które żyją w twoim domu. Jak rozpoznać i szybko pozbyć się szkodników?
Rybiki, to robaki, które potrafią strawić celulozę. Żyją nie tylko w łazienkach i kuchniach. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści: 

W łazience, kuchni, salonie, spiżarnii - niemal w każdym pomieszczeniu w domu mamy "współlokatorów". I nie są to tylko znienawidzone mole spożywcze czy pająki wylegające w różnych zakamarków. W domu mieszka z nami spora ilość różnego rodzaju robaków, które chętnie bytują w wilgoci, cieple, ciemności, pleśni, włażą do łóżek. Co to za stworzenia, jak je rozpoznać i skutecznie się ich pozbyć? Oto 15 najbardziej znanych robaków, które trzeba usunąć z domu:

Rybik cukrowy

Jakie są najczęściej spotykane w domu robaki? Pierwsze na myśl od razu przychodzą rybiki cukrowe, czyli bezskrzydłe owady, o długości ciała liczącej od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Mają długie czułki oraz srebrno zabarwione łuski. Najczęściej pojawiają się w łazienkach i kuchniach ze względu na panujące tam ciepło, wilgoć i ciemność. Ich ulubionym pokarmem są produkty zawierające skrobię, nie pogardzą także klejami organicznymi i martwymi owadami. Zdolność trawienia celulozy umożliwia im zjadanie papieru. Rozmnażają się szybko, co znaczenie utrudnia próby pozbycia się ich z domu. Rybiki cukrowe nie są szkodliwe i nie zalicza się ich do grupy robaków w domu, które gryzą, choć wywołują powszechną niechęć.

Robaki w domu od wilgoci — jak pozbyć się rybików?

W walce z rybikami skuteczne są chemiczne środki owadobójcze. Z domowych sposobów dobrze sprawdzają się opryski z dodatkiem olejków eterycznych: lawendowego, waniliowego lub cytrynowego. Można rozstawić też pułapkę z cukru pudru i boraksu, zmieszanych w proporcjach 1:1 - taką mieszanką podsypujemy zakamarki, w których zauważyliśmy owady. 

pluskwa domowa Pluskwy to robaki, które gryzą. Żywią się krwią człowieka. Bardzo trudno się ich pozbyć Fot. 123RF/PICSEL

Pluskwy — robaki w domu, które gryzą

Pluskwy są niewielkimi owadami o długości ciała wynoszącej 4-6 mm i szerokości 3 mm. Ich czerwonobrązowe ciała są mocno spłaszczone. Wyposażone są w czułki, pozwalające na odnajdywanie żywiciela. Rozpoznają go po zapachu, wyczuwają też jego temperaturę ciała. Tak jak komary, pluskwy żywią się krwią człowieka. Trudno je wyeliminować — są bardzo wytrzymałe i szybkie, poruszają się z prędkością 3 cm/sek. Błyskawicznie się rozmnażają i roznoszą groźne dla ludzkiego zdrowia bakterie. Pluskwy to robaki często spotykane w domu. Jak się ich pozbyć?

Pluskwy w domu — jak się skutecznie pozbyć?

Jak pozbyć się pluskiew domowych? W przypadku inwazji tego szkodnika najlepiej zamówić wyspecjalizowaną usługę dezynsekcyjną. Domowe sposoby na pluskwy, takie jak herbata piołunowa rozkładana w zakamarkach mieszkania czy opryski z olejków eterycznych (mięty lub lawendy) będą rozwiązaniem raczej doraźnym — pomogą, jeśli skala występowania owadów jest niewielka, ale w innych przypadkach mogą okazać się niewystarczające.

Przeczytaj również: Zapomnij o molach kuchennych. Te domowe triki rozprawią się z nimi raz-dwa

Latające robaki w domu — mklik mączny i mole spożywcze

Mklik mączny i omacnica spichrzanka to chyba najczęściej spotykane robaki w domu. Potocznie są nazywane "molami spożywczymi". Są owadami z rodziny motyli nocnych. Do domu najczęściej sprowadzamy je sami, razem z zakupami. Ich obecność w kuchni rozpoznamy po widocznych drobnych niteczkach oprzędów, oblepiających sypkie produkty, takie jak mąka, kasze, cukier. Zostawiają w nich jaja i odchody. Szczególnie zajadłe są larwy owadów: poszukując pożywienia, przegryzają się nawet przez plastikowe opakowania.

Latające robaki w domu — jak się ich skutecznie pozbyć?

Zwalczanie moli spożywczych nie jest proste: wymaga wyrzucenia zainfekowanych produktów i dokładnego umycia wszystkich szafek kuchennych, w których pojawiły się szkodniki. Do wody z płynem do naczyń, którymi będziemy je myć, warto dodać kilka kropel oleju eterycznego z lawendy i octu — mole ich nie znoszą. A na przyszłość wszystkie wrażliwe produkty spożywcze lepiej trzymać w szklanych słoikach.

Mól odzieżowy

Mól włosienniczek, zwany także molem odzieżowym, to niewielki motyl nocny o długości ciała nieprzekraczającej 11 mm. Jego larwy żywią się materiałami bawełnianymi, futrzanymi, moherowymi, a nawet piórami i tkaninami sztucznymi. Skuteczny środek na mole odzieżowe to naftalina. Niestety dla wielu jej zapach może być odpychający. Z domowych sposobów dobrze sprawdza się lawenda, w formie suszonej lub aromatycznej esencji. Warto profilaktycznie trzymać w szafach również kostki mydła o tym zapachu.

mól ubraniowy Mole ubraniowe żywią się bawełną, wełną oraz tkaninami sztucznymi Fot. 123RF/PICSEL

Robaki w domu z pancerzem — karaluchy i prusaki 

Karaluchy to owady z grupy karaczanów, doskonale przystosowane do życia w środowisku mocno przekształconym przez człowieka. Dorosłe osobniki przeciętnie mierzą ok. 2 cm. Posiadają skrzydła, chociaż nie latają i potrafią wspinać się po szorstkich powierzchniach. Są wszystkożerne i roznoszą takie choroby jak:

  • gruźlica,
  • czerwonka,
  • zapalenie żołądka,
  • dur brzuszny.

Robaki pojawiają się w domu z powodu wilgoci i łatwo dostępnego pożywienia. Występują wszędzie tam, gdzie jest ciepło i ciemno. Kiedy już zadomowią się w mieszkaniu, niezwykle trudno je zwalczyć.

Karaluchy i prusaki to jedne z najgroźniejszych robaków w domu. Jak je zwalczać? Fot. 123RF/PICESL

Karaluchy w domu — jak się ich pozbyć? 

Najskuteczniejszą metodą zwalczania karaluchów w domu  będzie wizyta ekipy zajmującej się dezynsekcją. Pomocne będą też specjalne trutki, które znajdziemy w większości dużych sklepów. Jeśli skala występowania robactwa jest nieduża, można spróbować zwalczać je domowymi sposobami, np. zastawiając piwną pułapkę. Tkaninę nasączamy piwem i umieszczamy ją w plastikowym naczyniu. Karaluchy upojone alkoholem będą wolniejsze. Kiedy się złapią, należy zebrać je do foliowego worka, szczelnie o zamknąć i wyrzucić. Sprawdzi się też kwas borowy: mieszamy go z cukrem i umieszczamy w miejscach, gdzie pojawiło się robactwo.

Robaki w domu z pancerzem: prusaki

Prusaki, znane również jako karaczany prusaki, często są mylone z karaluchami. W porównaniu do nich są jednak mniejsze: dorosłe osobniki mierzą ok. 10-15 mm. Ich ubarwienie jest złotobrązowe. Na przedpleczu mają charakterystyczne, ciemne plamy. Prowadzą podobny tryb życia do karaluchów; na żer wychodzą dopiero nocą. Żywią się owocami, pieczywem, warzywami, suchymi produktami spożywczymi, takimi jak mąka czy cukier. Te groźne robaki w domu roznoszą zarazki i groźne choroby (salmonellę, zarodniki pleśni).

prusaki Jak skutecznie pozbyć się prusaków? Warto wypróbować kocimiętkę lub liście laurowe Fot. 123RF/PICSEL

Prusaki karaczany wyposażone są w gruczoł zapachowy w tylnej części ciała, którym znaczą swoje otoczenie, dlatego w  przypadku inwazji tego szkodnika często daje się wyczuć nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jak pozbyć się prusaków? Na rynku dostępne są specjalne żele do ich zwalczania. Po spożyciu żelowej pasty prusaki szybko obumierają. Inne osobniki, które żywią się padliną swojego gatunku, również infekują się toksyną, dzięki czemu szybko giną całe gniazda. Domowe sposoby na prusaki to: kocimiętka lub liście laurowe. Robaki nie znoszą ich zapachu.

Roztocza w domu lubią wilgoć i ciepło. Żyją w pościeli, na poduszkach i w materacach Fot. 123RF/PICSEL

Roztocza — robaki w domu z kurzu

Roztocza (Acari) to niewielkiej wielkości pajęczaki, które żyją w niemal każdym mieszkaniu – są najczęściej spotykanymi robakami w domu. Żywią się naskórkiem ludzi i zwierząt, ich wydzielinami oraz krwią. Ich odchody to silne alergeny, które nie tylko powodują sienny katar, ale również nasilają problemy z trądzikiem i innymi niedoskonałościami skóry. Osiedlają się tam, gdzie zbiera się najwięcej kurzu domowego. Gromadzą się też w miejscach ciepłych i wilgotnych, np. w pościeli czy na poduszkach. Aby pozbyć się roztoczy, ważne jest utrzymywanie porządku w domu, m.in. częste odkurzanie dywanów, materacy, podłóg czy zasłon. Roztocza giną w niskich temperaturach, dlatego zaleca się częste wietrzenie kołder i poszew na zewnątrz.

larwy mącznika młynarka Larwy mącznika młynarka Fot. 123RF/PICSEL

Czerwone robaki w domu? To może być mącznik młynarek

Mącznik młynarek to mniej znany szkodnik żywności. Żeruje głównie w dużych magazynach na mąkę i zboża, jednak coraz częściej pojawia się również w naszych domach. Należy do rodziny czarnuchowatych. Dorosłe osobniki osiągają rozmiar 1,2 cm. Ich ciała mają czerwonawy, brunatny kolor; od spodu są nieco jaśniejsze. Żerują w mące, otrębach i pszennych płatkach. Skażona żywność wilgotnieje, psuje się i nieprzyjemnie pachnie. Podobnie jak mole, mączniki potrafią przegryzać się przez foliowe opakowania. Profilaktycznie warto trzymać zbożowe produkty spożywcze w szklanych słojach lub mocnych, plastikowych opakowaniach.

Przeczytaj również: Ten specyficzny zapach świadczy o tym, że w domu masz pluskwy. Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?

Mrówki faraona 

Mrówki faraona to często spotykane robaki w domach i ogrodach. Osiedlają się głównie w wilgotnych w miejscach; w kuchniach i łazienkach, w niewielkich szczelinach i przestrzeniach pod płytkami. Królowe są dwukrotnie większe i zabarwione ciemniej niż robotnice (ich długość ciała to ok. 2 mm). Samice są jasnożółtego lub brązowawego koloru, a samce czarnego. Owady wyposażone są w 12-segmentowe czułki. Jak pozbyć się mrówek z domu? Niezawodne sposoby to pułapki – można je wykonać z mąki kukurydzianej lub sody oczyszczonej.

mrówki faraonki Mrówki faraonki to jedne z najczęściej spotykanych robaków w domu Fot. 123RF/PICSEL

Robaki spotykane w domu: wołek zbożowy

Rzadziej spotykanymi robakami w domu są wołki zbożowe. Uznawane są za najgroźniejsze szkodniki magazynów ziarna i innych produktów zbożowych. Coraz częściej jednak można natknąć się na nie w gospodarstwach domowych. Żerują głównie w mąkach, kaszach i makaronach, ale nie pogardzą również suszonymi owocami czy orzechami. Prowadzą nocny tryb życia.

wołek zbożowy Wołki zbożowe mają pancerz, który chroni je przed zgnieceniem Fot. 123RF/PICSEL

Wołki zbożowe są niewielkimi, 4-milimetrowymi owadami z rzędu chrząszczy. Robaki te mają  gruby, brązowoczerwonawy pancerz, który chroni je przed zgnieceniem. Głowy owadów przyjmują kształt wydłużonych ryjków. Co ciekawe, w obliczu zagrożenia dorosłe osobniki udają, że są martwe. Jak skutecznie pozbyć się wołków zbożowych? Często przeglądajmy magazynowaną żywność i czyśćmy szafki kuchenne. Zainfekowane pożywienie można schować do lodówki (na miesiąc) lub do zamrażalnika (na dobę) - insekty giną w niskich temperaturach.

trojszyl Ciała trojszyków zawierają substancje, które podrażniają ludzką skórę Fot. 123RF/PICSEL

Trojszyki — jak zwalczać czerwone robaki w domu?

Podobnie jak mącznik młynarek czy wołek zbożowy trojszyk należy do rodziny czarnuchowatych i jest chrząszczem żywiącym się produktami zbożowymi. Ma wydłużone, rdzawe ciało z charakterystycznymi czułkami i wgłębieniami na pancerzyku. Osiąga rozmiary ok. 3-4 mm. Owady zanieczyszczają żywność, składając w nich jaja i odchody. Trojszyki nie gryzą, ale ich ciała zawierają substancje drażniące dla skóry człowieka. Jak skutecznie zwalczać robaki w domu? Trojszyki obumierają w temperaturze 0 st. C, a w temperaturze 13 st. C przestają składać jaja. Warto więc regularnie wietrzyć i czyścić szafki kuchenne. Skażoną żywność należy wyrzucić.

Skorka pospolita, czyli szczypawica Fot. 123RF/PICSEL

Szczypawice, czyli skorki pospolite

Skorki pospolite, znane również jako szczypawice, często osiedlają się w pobliżu skupisk ludzkich, w miejscach wilgotnych i ciepłych np. w szczelinach w piwnicy, czy pod liśćmi lub kamieniami w ogrodzie. Prowadzą nocny tryb życia, ale nietrudno dostrzec je również w ciągu dnia. Te robaki w domu mogą niepokoić ze względu na specyficzny wygląd. Skorki mają rudobrązowe ciała o długości od 9,5 do 16 mm. Owady wyposażone są w parę czułków oraz dwie pary skrzydeł. Charakterystyczne „szczypawki” to przysadki odwłokowe. Szczypawice są wszystkożerne – zjadają zarówno młode części roślin, kwiaty, jak również mszyce i gąsienice.

Pleśniakowiec lśniący - czarne robaki w domu

Pleśniakowiec lśniący to chrząszcz o długości cała ok. 5-6 mm. Ma owalny kształt i czarno-brązowe, połyskujące ubarwienie. Z niewielkiej głowy wystają nieduże czerwonawe czułki. Te robaki w domu pojawiają się rzadziej, są przede wszystkim szkodnikami ferm drobiu oraz kurników. Są wszystkożerne, choć preferują nadpsute i gnijące produkty spożywcze. Gnieżdżą się w paszach dla zwierząt oraz w pobliżu karmideł i poideł. Owady przenoszą wiele groźnych dla kurcząt chorób.

Pleśniakowiec lśniący to rzadko spotykany w domu robak. Sieje spustoszenie w kurnikach i fermach drobiu Fot. 123RF/PICSEL

Psotnik zakamarnik — jak się skutecznie pozbyć robaków?

Rzadziej spotykanymi robakami w domu są psotniki zakamarniki (gryzki), które bywają nazywane również wszami książkowymi. Osiągają niewielkie wymiary ok. 0,5 – 2 mm, a ich ciała są żółtawe z brunatnymi plamkami. Wyposażone są w niewielkie, zredukowane skrzydła. Przedstawiciele tego gatunku gromadzą się głównie w ciemnych, wilgotnych miejscach i niewidocznych gołym okiem zakamarkach: pęknięciach ścian, pod listwami, w ramach obrazów. Żywią się resztkami materii organicznej; są robakami, które do domów przyciąga m.in. kurz. Mogą niszczyć tapety, książki, papierowe dokumenty. Gdy populacja szkodnika jest niewielka, aby się go pozbyć, wystarczy regularnie wietrzyć, sprzątać i osuszać pomieszczenia. Skuteczną metodą zwalczania psotnika zakamarnika jest także profesjonalnie wykonane zamgławianie ULV.

Psotniki zakamarniki mogą niszczyć książki tapety Fot. S.E. Thorpe, Public domain, Wikimedia Commons

Rzadko spotykane robaki w domu: Kołatek domowy

Kołatek domowy jest chrząszczem z rodziny kołatkowatych. Nazwa ta pochodzi od dziwnego dźwięku kołatania, który daje się słyszeć podczas żerowania owadów. Chrząszcze niszczą drewniane budowle, meble oraz mniejsze przedmioty. Żywią się zarówno zdrowym, jak i zapleśniałym drewnem. Dorosłe osobniki mają ok. 3-4 mm długości, a ich brunatne ciała są krótkie, krępe i walcowate. Owady wyróżniają się nitkowatymi czułkami. Na pokrywie mają kropki ułożone w szeregach. Jak pozbyć się kołatka domowego? Do najpopularniejszych metod zwalczania należą fumigacja, promieniowanie mikrofalowe oraz stosowanie żeli owadobójczych.

Larwa kołatka domowego niszczy drewniane meble Fot. 123RF/PICSEL

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 26.11.2018 roku. 

Przeczytaj również: Jak skutecznie pozbyć się moli spożywczych z kuchni? Babcia miała trzy sposoby, wszystkie działały

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.