Porady domowe

Jak zlikwidować problem prusaków w domu? Zobacz sprawdzone metody

Prusaki w domu to nigdy nie jest przyjemny widok. Dzielenie z nimi przestrzeni nie jest dobrym pomysłem – zdecydowanie lepiej będzie podjąć odpowiednie kroki i zacząć zwalczanie intruzów, zarówno domowymi metodami, jak i gotowymi preparatami.

Jak zlikwidować problem prusaków w domu? Zobacz sprawdzone metody
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Skąd się biorą prusaki?

Przed walką z prusakami zastanów się, dlaczego pojawiły się w mieszkaniu. Może zwabił je zapach innego prusaka? Insekty te bardzo mocno i dobrze rozpoznają zapachy, więc często to nim kierują się w poszukiwaniach – wiedzą, że przedstawiciel ich gatunku może po zapachu doprowadzić je do żywności oraz do wody. Nieprzyjemni goście pojawiają się zazwyczaj:

- w blokach mieszkalnych – często w kaloryferach, spiżarniach, futrynach, szczelinach w meblach czy rurach centralnego ogrzewania,

- w zsypach na śmieci – najczęściej w wieżowcach. Ciężkie będzie zwalczanie karaluchów, które żerują w takich miejscach. Nieraz nawet odnowienie swojego mieszkania nic nie da – karaczan prusak może mieszkać bowiem za ścianą, u sąsiada!

Sprawdź: Sześć uciążliwych owadów domowych i sposoby walki z nimi

Graphopsocus cruciatus Fot.123RF.com/ Gryzki/Psotniki

Od czego zacząć tropienie?

Koniecznie wypatruj, w jakich rejonach mieszkania przemieszczają się karaluchy. Ich usuwanie powinno zacząć się od znalezienia kryjówki bądź ustalenia, jakie miejsca prusaki najbardziej lubią odwiedzać. Zrób sobie dobry plan uwzględniający miejsca, w jakich pojawiły się karaluchy. Oczywiście, powinieneś dbać w tych miejscach o szczególny porządek – sprzątanie (zwłaszcza głośne) odstrasza karaluchy, a więc… rób to często! Zajrzyj też do systemu wodociągowego – pamiętaj, że nie może on przeciekać. Każdy jeden zakamarek powinien zostać sprawdzony, gdy pojawił się karaluch. A więc, nie pomijaj miejsc takich, jak:

  • futryny
  • szpary w podłodze i meblach
  • szczeliny i pęknięcia

Soda oczyszczona, boraks i kocimiętka – sprawdzone środki do walki

Zwalczanie prusaków możesz rozpocząć od rozsypania na talerzu wymieszanej ze sobą szklanki cukru ze szklanką sody oczyszczonej. Ustaw talerzyk w miejscu, gdzie kryją się insekty – nie oprą się słodkości, a soda oczyszczona ukryta między ziarenkami cukru nie wpłynie na nie… zbyt dobrze.

Wykorzystaj również boraks z mydła, zostawiając fragment na szlaku wędrówek prusaków. Warto też zakupić kocimiętkę i rozstawić ją w domu – każdy karaczan ucieknie z takiego miejsca, bo kocimiętka nie jest ich… ulubionym zapachem! A może zainteresuje cię także ten artykuł o karaluchach w domu?

Zwalczanie kwasem borowym i cebulą

Cebula to zawsze dobre rozwiązanie – nie tylko pomoże w chorobie, ale też w walce z prusakami! Jak wytępić karaluchy z jej pomocą? Otóż, wystarczy postępować wg. poniższych kroków – dzięki tym wskazówkom utworzysz pastę, która zabije insekty!

  1. Posiekaj niedużą cebulkę na kostkę. Dodaj ok. 0,5 szklanki mąki i małą ilość wody.
  2. Dorzuć cukier i ok. 4 łyżeczki kwasu borowego. Wrzuć całość do pojemniczka, mieszaj i potrząsaj nim, aż powstanie pasta.
  3. Napełnij puste nakrętki po butelkach pastą. Porozstawiaj pułapki w kilku miejscach, gdzie prusaki się pojawiają najczęściej.

Przy tej metodzie warto pamiętać, aby do nakrętek nie miały możliwości zaglądać ani małe dzieci, ani zwierzęta – pasta jest bowiem toksyczna!

A może… piwo?

Tępienie prusaków nie jest łatwą sprawą. Jednak w walce z nimi mogą pomóc dobrze znane produkty, jak chociażby… piwo! Wystarczy, że namoczysz ścierkę, czy też ręcznik piwem i rozłożysz go w miejscach, gdzie mali intruzi zaglądają najczęściej. Prusaki bardzo lubią zapach piwa, więc będą się nim… mocno rozkoszować. To wystarczy, by je upić i otumanić! Rano zbierzesz nieprzytomne robaczki na zmiotkę i szufelkę.

Równie dobrą pułapką jest wlanie do plastikowych miseczek piwa. Kiedy ustawisz przy niej drewienko, karaluch wejdzie sobie po nim wprost do miski. A tam finalnie się w niej utopi.

Zwalczanie środkami chemicznymi

Jeżeli żadna z domowych metod nie działa, możesz zakupić w sklepie środki służące do walki z karaluchami. Do najczęściej używanych zalicza się chociażby żel w strzykawce. Podobnie działają proszki, jakich można użyć w mieszkaniu – rozsypując  w kilku zakamarkach, do których prusaki zaglądają. Proszki wykazują działanie niemal natychmiastowe. Niestety, ale są w stanie uporać się tylko z pojedynczymi insektami.

Warto również zastosować gotowy do użycia oprysk na karaluchy. Trzeba go jednak rozprowadzać niezwykle ostrożnie, gdyż jest toksyczny! Przed zabiegiem trzeba zabezpieczyć np. produkty żywnościowe, a bezpośrednio po nim, opuścić mieszkanie, nawet na kilka godzin. To dobra metoda zwłaszcza do dużego domu, gdzie ciężko zlokalizować miejsca wędrówek karaluchów!

W domu pojawiły się małe muszki? Zobacz, jak się ich pozbyć!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zlikwidować problem prusaków w domu? Zobacz sprawdzone metody"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.