Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne? Zmieszaj z wodą i przetrzyj, będą jak z fabryki

Pożółkłe ramy okienne to prawdziwa zmora domów i mieszkań. Do walki z brzydkim odcieniem można użyć sklepowych detergentów. Jednak zdecydowanie taniej, co wcale nie oznacza gorzej, z problemem poradzą sobie domowe sposoby wybielania ramy okiennej z PCV. Zanim jednak sprawdzimy, w jaki sposób, warto wiedzieć, dlaczego ramy okienne żółkną. Jak usunąć trudne plamy z ram okna PCV? Odpowiedź poniżej.

Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne? Zmieszaj z wodą i przetrzyj, będą jak z fabryki
Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne? Poznajcie domowe sposoby na białe okna. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego ramy okienne żółkną?

Nie jest tajemnicą, że ramy okienne żółkną przede wszystkim przez zaniedbanie. Regularny brak pielęgnacji szczególnie białych ram z PCV to gwarancja, że po pewnym czasie zmieni się ich kolor. Mają na to wpływ różnego rodzaju zabrudzenia, kurze i pyły czy sadza wydobywająca się z komina. Dlatego od momentu zamontowania ram należy systematycznie dbać o ich czystość.

Dlaczego ramy okienne żółkną? Oczywiście winne są także promienie słoneczne. W wyniku silnego i intensywnego ich oddziaływania przede wszystkim plastik może nie tylko żółknąć, ale również odkształcać. Aby tego uniknąć, producenci stolarki często na stronie licowej ramy powlekają wytrzymałą folię. Ta ma za zadanie zwiększyć odporność na różne szkodliwe czynniki, w tym promieniowanie UV.

Domowe sposoby wybielenia ramy okiennej z PCV

Bez względu na źródło zabrudzeń ramy okiennej, warto postawić na sprawdzone domowe sposoby wybielania ramy okiennej z PCV. Do tego niezbędne są produkty, które praktycznie każdy z nas ma w swoim domu. Co jest potrzebne? Domowe sposoby wybielania ramy okiennej z PCV wymagają użycia cytryny, octu oraz płynu do mycia naczyń.

Jak wygląda przepis na domowe sposoby wybielania ramy okiennej z PCV? Do wymienionych produktów przygotuj pół szklanki letniej wody. Następnie przygotuj:

  • 1/3 szklanki octu;
  • dwie łyżki soku z cytryny;
  • łyżeczka płynu do naczyń.

Wszystkie składniki należy wlać na przykład do plastikowej butelki ze spryskiwaczem i dokładnie wymieszać. Domowy sposób wybielania ramy okiennej z PCV zadziała, jeśli spryskamy stolarkę specyfikiem, a następnie przetrzemy ją ściereczką z mikrofibry. Tyle powinno wystarczyć, aby wyczyścić pożółkłe ramy okienne.

Przeczytaj również: Od 1 grudnia wyższe wsparcie termomodernizacyjne i na remonty. Kto może dostać i gdzie składać wnioski?

Mieszanka z octu, cytryny i płynu do naczyń poradzi sobie z zabrudzeniami na ramach okiennych. Fot. 123RF.com

Jak usunąć trudne plamy z ram okna PCV?

Domowe sposoby wybielenia ramy okiennej z PCV poradzą sobie z pożółkłą stolarką. Jak usunąć trudne plamy z ram okna PCV? Na początek warto sięgnąć po środek, który z jednej strony jest delikatny, a z drugiej dobrze radzi sobie z trudnymi plamami. Mowa o sodzie oczyszczonej. Domowy sposób na wybielenie ramy okiennej i pozbycie się trudnych plam z ram okna PCV wymaga jedynie wymieszania szklanki sody z odrobiną wody na papkę. Tę należy nałożyć na brudną ramę okna, a następnie czyścić miękką ścierką lub gąbką.

Jeżeli domowe sposoby wybielenia ramy okiennej z PCV nie radzą sobie z mocniejszymi zabrudzeniami, należy wybrać inne rozwiązanie. Jak usunąć trudne plamy z ram okna PCV? Przydadzą się środki do czyszczenia pożółkłych ram okiennych z PCV. Tych na rynku nie brakuje, należy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Przeczytaj także: Czym myć okna, żeby nie było smug? Poznaj najlepsze domowe sposoby

Przede wszystkim należy kupować dedykowane do tego detergenty, które nie są agresywne i nie zawierają żrących substancji. Dlatego wyczyścić pożółkłe ramy okienne nie można przy pomocy rozpuszczalników, rozcieńczaczy czy produktów, które nie są przeznaczone do pracy z PCV.

Co zrobić, żeby ramy okienne nie żółkły?

Nie jest tajemnicą, że lepiej zapobiegać, niż wymieniać, dlatego wyczyścić pożółkłe ramy okienne będzie łatwiej o tyle, o ile regularnie są myte. Jak często? Warto przynajmniej raz w miesiącu pozbyć się tłuszczów, kurzu i brudu z ramy PCV. Do tego nie należy używać gąbek z szorstką powierzchnią czy zmywaka, które pozostawią brzydkie rysy.

Co zrobić, żeby ramy okienne nie żółkły? Powstające na co dzień zabrudzenia należy usuwać przy pomocy wilgotnej szmatki, delikatnej, którą w razie braku produktów lub detergentu można nawilżyć płynem do mycia naczyń lub uniwersalnym mleczkiem czyszczącym. Nie jest tajemnicą, że pożółkłe ramy okienne nie powstają z dnia na dzień. Jeśli okna są regularnie myte łącznie z ramami, problem nie powinien się pojawiać.

Przeczytaj również: 6 sposobów na zaparowane okna w zimie. Jeden z patentów nigdy mnie nie zawiódł

Przedstawiamy sposoby, które sprawią, że okna przestaną parować. Fot. 123RF.com

Ocet dobry na wszystko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.