Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak usunąć plamy z dywanu?

Plamy na dywanie są zmorą niemal każdego właściciela domu. Trudno je usunąć, a niewłaściwie czyszczone mogą pozostać na zawsze. Dziennikarka i autorka poradników Małgorzata Świgoń pokazała, jak domowymi sposobami skutecznie usnąć z dywanu: plamy z kawy, wina, gumę do żucia i zwykły brud.

Jak usunąć plamy z dywanu?

Fot.123RF.com

Plama z czerwonego wina na dywanie

Jeśli plama to „świeża sprawa” czym prędzej zalej ją wodą gazowaną (zwykła też się sprawdzi) i porządnie wypukaj tkaninę. Następnie wetrzyj w zabrudzenie dużą ilość soli lub sody oczyszczonej, wchłoną one czerwony barwnik. Zamiast nich możesz użyć octu, zmieszanego z płynem do mycia naczyń.

Starszy kleks, który zdążył już zaschnąć, usuniesz przy pomocy gorącej wody. Naciągnij zabrudzony materiał na miskę i polewaj plamę wrzątkiem. Kiedy skończysz, wypierz ubranie tak jak zwykle.

Jak usunąć plamę z kawy na dywanie?

Plamę z kawy z łatwością usuniemy za pomocą wody utlenionej i wilgotnej ściereczki. Brudny fragment wygładziny spryskujemy wodą utlenioną, a następnie kładziemy na niej wilgotną ściereczkę, która prasujemy rozgrzanym żelazkiem. Brud szybko wsiąknie w prasowany materiał. 

Jak usunąć wosk z dywanu?

Najpierw odczekujemy, aż wosk stwardnieje, później zdejmujemy go w całości (albo po przełamaniu na pół), starając się nie rozdrabniać go na mniejsze kawałeczki. Tłustą plamę zaprasowujemy przez serwetkę z obu stron materiału. Zabieg powtarzamy, dopóki zabrudzenie nie zejdzie.

Jak usunąć tłuste plamy z dywanu?

Z tłustymi plamami i pozostałościami po rozlanych sosach lub winie na dywanie bez problemu rozprawi się… alkohol – czysty spirytus, spirytus salicylowy lub wódka. Zanim jednak zaaplikujemy go na plamę, sprawdźmy na niewidocznym fragmencie okładziny, czy trunek nie zniszczy jego faktury. Zabrudzenie nacieramy płynem i pozostawiamy do wyschnięcia. Dobrym pomysłem jest także obsypanie zanieczyszczenia miarką soli.

Jak pozbyć się zwierzęcej sierści z dywanu?

Przed odkurzaniem dywan oprószamy sodą oczyszczoną, która rozluźni włókna włosia, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się zabrudzeń i przykrego zapachu futra. By dokładnie ściągnąć sierść, przeciągamy ssawką urządzenia każdy jego skrawek po kilka razy. Gdyby to nie przyniosło zadowalającego efektu, sięgnijmy po miotłę z gumową końcówką. Niewielkie dywaniki możemy delikatnie przetrzeć pumeksem, który zbierze wszystkie kłaczki w jednym miejscu.

Jak usunąć gumę do żucia z dywanu?

Guma do żucia zaplątana we włosie dywanu to obraz niemal jak z koszmaru. Taki wypadek może się jednak przydarzyć każdemu. Pamiętajmy, by nie polewać wówczas gumy ciepłą wodą – to tylko pogorszy sytuację. Smakołyk zacznie się rozpuszczać i pod wpływem pocierania rozniesie się po większym obszarze dywanu. Zdecydowanie lepiej jest schłodzić gumę lodem w kostkach lub innym zamrożonym przedmiotem. Pod wpływem niskiej temperatury łakoć skruszeje, dzięki czemu łatwiej będzie wyskubać go z runa.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.