Spis treści:
Jak często rozmrażać lodówkę?
Rozmrażanie lodówki, a tym samym zamrażarki, zdecydowanie nie znajduje się na liście ulubionych obowiązków domowych. Często odkładamy je na później i wykonujemy tylko raz w roku – zazwyczaj przed świętami. O zadaniu tym powinno się jednak pamiętać co najmniej co pół roku w przypadku nowych modeli lodówek (z systemem no frost) lub co dwa miesiące, jeśli mamy starsze, tradycyjne urządzenie.
Systematyczne rozmrażanie zamrażarki jest konieczne z kilku powodów. Początkowo jej ścianki pokrywają się cienką warstwą szronu, jednak z dnia na dzień zbiera się go coraz więcej. Z czasem w zamrażarce może utworzyć się gruby lód, który nie tylko zajmuje cenne miejsce do przechowywania żywności. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że gromadzący się szron i lód zwiększają zużycie energii przez lodówkę, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Warto pamiętać o regularnym rozmrażaniu urządzenia również dlatego, że pomaga ono zachować jego sprawność i przedłuża żywotność.
Rozmrażanie lodówki jest też doskonałą okazją do jej dokładnego umycia. Choć w zamrażarce panują niskie temperatury, niektóre bakterie nadal rozwijają się w takich warunkach. Warto utrzymywać wnętrze urządzenia w czystości, aby bez obaw przechowywać w niej żywność. W ten sposób wyeliminujemy również nieprzyjemne zapachy, które mogłyby przeniknąć do produktów trzymanych w zamrażarce.
Lodówkę i zamrażarkę myjemy delikatnymi detergentami. Fot. Rattankun Thongbun/CanvaPro
Przeczytaj również: Okna będą nieskazitelnie czyste i bez jednej smugi. Wypróbuj genialny patent podczas mycia
Rozmrażanie lodówki krok po kroku – szybki sposób
Doskonałym momentem na rozmrażanie lodówki jest okres przedświąteczny. Zanim przygotujemy całą masę bożonarodzeniowych przysmaków, zadbajmy o czystość i zróbmy miejsce na półkach oraz w szufladach. Możemy łatwo przyspieszyć cały ten proces, stosując proste triki. Oto instrukcja, jak rozmrażać lodówkę krok po kroku.
- Przygotowanie – znajdźmy miejsce, w którym przechowamy żywność w czasie rozmrażania. Przyda nam się wolna przestrzeń na blacie kuchennym i torby termoizolacyjne lub duża miednica na mrożone produkty. Następnie wyłączamy lodówkę i rozkładamy ręcznik na podłodze.
- Opróżnianie – z urządzenia wyjmujemy całą żywność, przeglądając ją i sprawdzając jej przydatność do spożycia. Produkty mrożone wkładamy do toreb termoizolacyjnych lub dużej miednicy, którą kładziemy pod grubym kocem. Jeżeli jest zimno, możemy też wynieść ją na balkon.
- Rozmrażanie – wyjmujemy wszystkie półki i szuflady, a następnie zostawiamy otwarte drzwiczki lodówki oraz zamrażarki. Możemy cierpliwie poczekać, aż szron się roztopi lub przyspieszyć ten proces. Wystarczy, że do zamrażarki ostrożnie wstawimy naczynie ze wrzątkiem. Kładziemy je na grubej ścierce. Ciepło i para wodna sprawią, że rozmrażanie potrwa nie dłużej niż godzinę.
- Mycie – wnętrze urządzenia czyścimy specjalnymi detergentami do lodówek lub roztworem przygotowanym z wody i delikatnego płynu do mycia naczyń. Wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym, po czym wkładamy z powrotem półki, szuflady oraz żywność. Włączamy zasilanie.
Pamiętajmy, aby nigdy nie polewać lodu wrzątkiem ani nie próbować go usunąć ostrymi narzędziami (np. nożem). Jeśli bardzo zależy nam na czasie, rozmrażanie możemy jeszcze bardziej przyspieszyć, kilka razy przykładając do oszronionej powierzchni szmatkę, którą namoczyliśmy w gorącej wodzie i dobrze odcisnęliśmy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co zrobić, żeby w zimie para nie gromadziła się na oknach? Przekrój, wytrzyj szybę i wypoleruj
Ile prądu zużywa piekarnik? Sprawdzamy, ile kosztuje godzina nagrzania piekarnika do 200 stopni
Nałóż na gąbkę i wyszoruj kabinę prysznicową. Kamień i zacieki znikną w kilka minut