Porady domowe

Robaki na elewacji. Zwalczanie krocionogów

Krocionogi na elewacji budynków pojawiają się na przełomie maja i czerwca oraz jesienią. Czarnobrązowe, pełzające wije przez okna i zakamarki przedostają się do domów, co jest niepokojące dla mieszkańców. Skąd biorą się te stworzenia? Jak się ich pozbyć? Poznaj sposoby na zwalczanie krocionogów.

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

„Plaga krocionogów” – pełzające robaki na elewacji

W mediach społecznościowych i forach poświęconym domom i ogrodom coraz częściej pojawiają się alarmujące wpisy, przestrzegające przed podłużnymi, czarnobrązowymi robakami, które roją się na elewacjach budynków jednorodzinnych. Przez ubytki i zakamarki w murach przedostają się do domów. Te zagadkowe i niezbyt sympatycznie wyglądające stworzenia to krocionogi.

Krocionogi, zwane też wijami są stawonogami. W Polsce występuje 85 gatunków tych zwierząt, wśród nich: krocionóg krawoplamy (szkodnik upraw rolnych) oraz krocionóg piaskowy (często pojawiają się w pobliżu skupisk ludzkich: w ogrodach, piwnicach, wokół domów). Mają wydłużone, segmentowane, połyskujące, czarnobrązowe lub szarawe ciała, pokryte twardym pancerzem. W zależności od gatunku dorastają do ok. 5 cm długości (choć znane są egzotyczne gatunki, które osiągają nawet 20 cm). Poruszają się powoli; gdy coś je zaniepokoi, zwijają się w spiralkę i zastygają. Krocionogi piaskowe wyposażone są w osobliwy mechanizm obronny. W obliczu zagrożenia wypuszczają płyn o nieprzyjemnym, gryzącym zapachu. Nie kąsają jednak ani ludzi, ani zwierząt.

krocionogi wije robaki na elewacji fot. 123RF/PICSEL

Żyją w miejscach wilgotnych, chowają się w ściółce, pod liśćmi, kamieniami, deskami. Żywią się materią organiczną, drewnem, szczątkami roślin, kiełkującymi nasionami, pędami, korzeniami i bulwami. Szczególnie preferują rośliny, zawierające dużą ilość cukrów: begonie, tulipany, hiacynty, paprocie, goździki. Podobnie jak dżdżownice, wije spulchniają w ziemię ogrodzie, jednak z powodu podgryzania i uszkadzania roślin, traktowane są jako szkodniki. Samice krocionogów składają setki jaj w ziemnych gniazdach w okresie od maja do września. Po kilku tygodniach pojawiają się larwy, z wyglądu przypominające dorosłe osobniki. Stawonogi zimują w szczelinach i w jamkach wydrążonych w ziemi.

Skąd się biorą krocionogi w domu?

W ciągu dnia przeważnie pozostają w ukryciu. Wiele zależy jednak od pogody – w okresach intensywnych opadów, opuszczają swoje kryjówki w poszukiwaniu suchszych miejsc. Wtedy właśnie – często na masową skalę - migrują blisko skupisk ludzkich. Gromadzą się w ogrodach, na trawnikach, przechodzą do domów i piwnic.

REKLAMA
REKLAMA

Krocionogi – jak się ich pozbyć?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. W domu i w ogrodzie warto zadbać o porządek. Regularnie należy kosić trawnik, usuwać gałęzie i liście zalegające w ogrodzie. Stosujmy nawozy mineralne – krocionogi często gnieżdżą się w ziemi kompostowej. Pamiętajmy o skracaniu gałęzi drzew i krzewów rosnących obok domu. Piwnice i inne wilgotne miejsca w domu często wietrzymy.

Zwalczanie krocionogów to zabieg nieskomplikowany, choć wieloetapowy. Do dyspozycji mamy metody naturalne i różnego rodzaju pułapki oraz środki biobójcze.

Ipla konkurs

Krocionogi w ogrodzie – naturalne pułapki

Jeśli zauważymy obecność tych stawonogów w ogrodzie, możemy zastawić na nie naturalną pułapkę. W pobliżu ich siedliska w ziemię należy wbić ziemniaka lub marchewkę, które są dla nich łakomym kąskiem. Po kilku tygodniach wykopujemy przynętę i wyrzucamy ją wraz ze wszystkimi wijami, jakie się przy niej zebrały. W zakamarkach ogrodu rozłożyć można również mieszankę otrąb, cukru i środka biobójczego wyłożone na kartonowych podkładkach. Oba sposoby, choć skuteczne, nie sprawdzą się w przypadku licznych inwazji. Wówczas sięgajmy po chemiczne preparaty i środki biobójcze na krocionogi.

krocionogi fot. Krocinóg piaskowy 123RF/PICSEL

Oprysk na krocionogi

Opryski preparatem na krocionogi wykonuje się na całej posesji, z uwzględnieniem zewnętrznych ścian budynku (do wysokości ok. 1,5 m), pasa o szerokości ok. 2 m wokół domu, otwory wejściowe: drzwi, bramy go garażu w miejscu złączenia z podłożem. Zabieg powtarza się w odstępie kilku dni.

Środek biobójczy na krocionogi

Zamiast oprysków stosować można również biobójcze preparaty doglebowe. Zabiegiem polecanym przy pladze krocionogów jest również wapnowanie ziemi lub jej termiczne odkażanie.

Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Robaki na elewacji. Zwalczanie krocionogów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.