Spis treści:
- Dlaczego kostka brukowa po zimie się zapada?
- Błędy przy układaniu kostki brukowej
- Jak naprawić zapadniętą kostkę brukową?
Dlaczego kostka brukowa po zimie się zapada?
Widok zapadniętej kostki brukowej po zakończeniu sezonu zimowego nie należy do najprzyjemniejszych. Deformacja podjazdu czy chodnika wpływa nie tylko na estetykę, ale również w znaczący sposób obniża komfort jego użytkowania. Gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy? Okazuje się, że zniszczenia mogą być spowodowane przez gromadzenie się wód opadowych.
Wody opadowe wnikają w pory kostki. Następnie, wskutek niskich temperatur, zamarzają i tym samym zwiększają swoją objętość. Gdy robi się cieplej, woda topnieje, zmniejsza objętość, a kostka brukowa zaczyna się niszczyć i zapadać. Z tego względu dobrze zadbać o odwodnienie podjazdu lub chodnika, na przykład poprzez zastosowanie drenażu. Pomóc mogą także specjalne impregnaty o działaniu hydrofobowym, które ochronią powierzchnię kostki brukowej przed wnikaniem w nią wody.
Błędy przy układaniu kostki brukowej
Istnieje ryzyko popełnienia wielu błędów w trakcie układania kostki brukowej. Niektóre z nich mogą doprowadzić do zapadania się podjazdu lub chodnika bądź powstawania pewnego rodzaju deformacji. Mowa tutaj o błędach takich jak:
- nieprzygotowanie gruntu – przed ułożeniem kostki dobrze jest sprawdzić nośność podłoża oraz przygotować odpowiednie odwodnienie w postaci dobrze przepuszczalnej warstwy lub drenażu;
- materiał słabej jakości lub o niewłaściwych parametrach – do układania kostki brukowej pod podjazd lub chodnik należy używać kostki o odpowiedniej grubości, ważne jest także wykorzystywanie dobrych jakościowo materiałów – zbagatelizowanie tej kwestii może doprowadzić od szybkiego niszczenia nawierzchni;
- nieprawidłowe ułożenie kostki – do zapadania się podjazdu lub chodnika może dojść wtedy, gdy kostka została ułożona nieprawidłowo – mowa tutaj między innymi o zbyt szerokich spoinach pomiędzy kostkami lub niewłaściwym przygotowaniu podbudowy bądź niedostatecznym utwardzeniu podłoża.
Wiele osób decyduje się na samodzielne układanie kostki brukowej. Niestety, bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności wzrasta ryzyko popełnienia wyżej opisanych błędów. Wobec tego, jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z tego rodzaju przedsięwzięciem, to wówczas lepiej jest zlecić wykonanie podjazdu lub chodnika z kostki brukowej profesjonalistom.
Jednym z najczęstszych powodów zapadania się kostki brukowe jest złe przygotowanie gruntu przed jej ułożeniem. Fot. tanyss/123RF.com
Jak naprawić zapadniętą kostkę brukową?
Żeby naprawić zapadniętą kostkę brukową, konieczne może okazać się zdemontowanie podjazdu lub chodnika. Do tego celu najlepiej nada się łom, którym można podważyć jej krawędź. Należy jednak pamiętać o uprzednim usunięciu piasku z przestrzeni pomiędzy kostkami (robimy to za pomocą specjalnej szczotki drucianej).
Po wydobyciu zapadniętej kostki dobrze jest wykonać podsypkę, która zapewni stabilność nawierzchni. Dobrze jest zadbać o odwodnienie, by uniknąć problemów po kolejnym sezonie zimowym. Jak już zostało wcześniej wspomniane – jeśli nie mamy doświadczenia z tego typu pracami, to wtedy lepiej jest zlecić montaż fachowcom.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Malowanie kostki brukowej. Jak wybrać kolorowy impregnat i odświeżyć kostkę?
Czyszczenie kostki brukowej. Czym skutecznie wymyć kostkę brukową?