Spis treści:
- Sprzęty i akcesoria do czyszczenia kostki brukowej
- Domowe sposoby na czyszczenie kostki
- Najlepsze preparaty na czyszczenie kostki brukowej
- Jak wygląda pielęgnacja kostki i jak często ją czyścić
- Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie kostki brukowej?
Czyszczenie kostki brukowej: sprzęt i akcesoria
Czym umyć kostkę brukową? Zbiór akcesoriów niezbędnych, by poradzić sobie z zanieczyszczeniami, zaczynamy od ostrego narzędzia z wąską końcówką. Może to być scyzoryk lub stary nóż, którym świetnie poradzi sobie z roślinami, które wrosły pomiędzy kamień. Czyszczenie kostki brukowej nie może się odbyć również bez zmiotki oraz miotły.
Do walki z brudem przyda się również miękka i twarda szczotka oraz wiaderko z wodą. Jeżeli czyszczenie kostki brukowej będzie odbywało się przy pomocy silnych środków chemicznych, konieczne będzie użycie gumowych rękawiczek. Dla bardziej wrażliwych na ostre zapachy zalecane jest użycie maseczki.
Czyszczenie kostki brukowej: domowe sposoby
Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej to wybór spośród środków, który posiada każdy w kuchennej szafce. Na pierwszy ogień do walki z brudem można wybrać uniwersalny ocet. Ten radzi sobie nie tylko podczas usuwania kamienia w łazience. Czyszczenie kostki brukowej octem polega na rozcieńczeniu go z wodą w proporcji 2:1. Następnie należy spryskać kostkę, z której zniknie nie tylko kurz, ale także mech oraz chwasty.
Chociaż szkodliwy dla naszego zdrowia, to napój typu cola to świetny sposób na czyszczenie kostki brukowej. Poradzi sobie z tłustymi plamami oraz ze śladami rdzy. Wystarczy rozlać colę na zabrudzenia i pozostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Na następny dzień wystarczy usunąć plamy miękką szczotką, a następnie obficie spłukać wodą.
Jeżeli powyższe domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej nie pomogły, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Ta nadaje się nie tylko do pieczenia, ale również do usuwania świeżych plam i zabrudzeń. Czyszczenie kostki polega w tym przypadku na stworzeniu z sody i wody rzadkiej pasty, którą nakładamy bezpośrednio na zabrudzenia. Zostawiamy na kilka lub kilkanaście minut, następnie usuwamy przy pomocy szczotki. Na koniec spłukujemy chłodną wodą.
Domowy sposób na czyszczenie kostki brukowej w przypadku plam z oleju to roztwór z płynu do mycia naczyń. Ten przygotowujemy w proporcji 1:3, którym szorujemy kostkę twardą szczotką. Jeżeli nie udało się czyszczenie kostki brukowej za pierwszym razem, zabieg można powtórzyć kilkukrotnie.
Przeczytaj również: Usuwanie mchu z podjazdu, schodów i trawnika. Sprawdzone sposoby, które niszczą tylko mech
Zobaczcie, jak skutecznie usunąć mech z podjazdu, chodnika i schodów. Fot.123RF.com
Czyszczenie kostki brukowej. Jak często? Pielęgnacja
Czyszczenie kostki brukowej i pielęgnacja kamienia powinna odbywać się regularnie. Kostkę warto czyścić trzy razy w sezonie. Wiosną jej konserwacja wynika ze względu na niesprzyjające warunki, na które materiał był narażony zimą.
Zaliczają się do nich przede wszystkim niskie temperatury, śnieg i lód. Do tego dochodzą agresywne środki, które mają ograniczyć ślizganie się, jak na przykład sól. Do pracy i pielęgnacji kostki brukowej należy ponownie przystąpić latem, aby odświeżyć kostkę oraz jesienią, by zabezpieczyć ją przed zimą. Preparaty impregnujące należy nanosić co 3-4 lata.
Pielęgnacja kostki brukowej to przede wszystkim stosowanie dedykowanych preparatów impregnujących. Te nie tylko zapobiegają przenikaniu zabrudzeniu w głąb kostki, ale również ułatwiają utrzymanie ich w czystości. Dodatkowo dostępne na rynku preparaty do pielęgnacji kostki zapobiegają przed zarastaniem zielenią, a zimą ułatwiają usuwanie lodu.
Pielęgnacja kostki brukowej wymaga innych preparatów i rozwiązań od tych, które używamy do czyszczenia. Warto stosować te środki, które wykazują właściwości hydrofobowe. Dzięki temu woda, brud i substancje smoliste nie będą mogły wniknąć głębiej w strukturę materiału, a impregnat da efekt samooczyszczającej powierzchni.
Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie kostki brukowej?
Jeżeli nie znajdujemy czasu na pielęgnację i czyszczenie kostki brukowej, można zlecić to profesjonalnym firmom. Jak zwykle ceny za taką usługę różnią się w zależności od regionu naszego kraju, to jej wysokość determinuje również rodzaj zabrudzenia. Czyszczenie kostki brukowej z delikatnych zabrudzeń jak kurz czy ziemia to wydatek od 5 do 15 zł/m².
Czyszczenie kostki z mchu, grzybów lub porostów to koszt dochodzący do nawet 20 zł/m². Natomiast jeszcze więcej trzeba zapłacić za usunięcie tłustych plam z oleju lub paliw. W takich przypadkach ceny wahają się od kilkunastu do nawet 30 zł/m². Nawet dwadzieścia złotych więcej przyjdzie nam zapłacić za czyszczenie kostki brukowej, która została zniszczona podczas budowy. Usunięcie zaprawy betonowej czy klejów to nawet 50 zł/m².
Przeczytaj również:
Jak wyczyścić pralkę? Zastosuj domowe metody, żeby nie płacić fachowcom za naprawę
Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience? na INTERIA.TV.