Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego w czajniku powstaje kamień
- Czy kamień w czajniku jest niebezpieczny
- Jak odkamienić czajnik
- Jak unikać osadzania się kamienia w czajniku
Skąd się bierze kamień w czajniku?
Główną przyczyną osadzania się kamienia w czajniku jest twarda woda. Wskutek gotowania, znajdujące się w wodzie jony wapnia i magnezu wytrącają się i osadzają na ściankach i dnie czajnika w formie osadu. Z czasem osad ten nawarstwia się, tworząc nieestetyczne białe lub żółte złogi, które nazywamy kamieniem. Dlatego raz na jakiś czas niemal każdy czajnik potrzebuje gruntownego czyszczenia z kamienia, który powstaje podczas codziennego użytkowania.
Kamień w czajniku a zdrowie
Co do zasady biały nalot nie jest groźny dla zdrowia, z pewnością nie wygląda on jednak estetycznie i może zaburzać smak ciepłych napojów – kawy, herbaty. Jak zlikwidować kamień w czajniku elektrycznym?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Istnieje wiele domowych sposobów, by skutecznie odkamienić czajnik. Przedstawiamy te najskuteczniejsze:
- Ocet
Pierwszą metodą usuwania kamienia, która od razu przychodzi na myśl, jest ocet. Zawarty w nim kwas wchodzi w reakcję i rozpuszcza węglan wapnia, czyli problematyczny biały nalot. Wystarczy zagotować w czajniku wodę, zmieszaną z octem w proporcji 1:1 i odczekać ok. godziny. Po tym czasie roztwór wylewamy. Dobrze również po raz kolejny zagotować wodę, tak by usunąć nieprzyjemny, kwaśny posmak.
Kamień z czajnika można usunąć domowymi sposobami m.in. octem. Fot. 123RF/PICSEL
- Kwasek cytrynowy
W podobny sposób jak ocet zadziała kwasek cytrynowy. Jeśli chcemy nim odkamienić czajnik, do wody (na pełną pojemność urządzenia) dodajemy pięć łyżeczek proszku. Całość zagotowujemy i pozostawiamy na minimum godzinę.
- Soda oczyszczona
Z osadem w czajniku doskonale rozprawi się również soda oczyszczona. Do wody w urządzeniu dosypujemy dwie łyżki substancji i odczekujemy ok. kwadransa. Środek ten bardzo dobrze nadaje się do czyszczenia urządzeń elektrycznych – dociera w każdy zakamarek, także w okolice przy grzałce.
- Coca-cola
Do wyczyszczenia czajnika – przynajmniej z osadu – wykorzystać można colę! Do urządzenia wlewamy szklankę napoju, a resztę uzupełniamy wodą. Całość można wylać po odczekaniu kilku godzin. Później konieczne będzie dodatkowe opłukanie urządzenia. Tę metodę warto stosować w przypadku urządzeń ceramicznych, które wymagają delikatniejszego traktowania.
- Obierki z ziemniaków
Kolejny zaskakującym sposobem na usunięcie kamienia z czajnika jest zagotowanie wody z dodatkiem… łupin po ziemniakach! Należy wypełnić obierkami czajnik, zalać go wodą i zagotować. Skórki (najlepiej za każdym razem wymieniane na świeże) zaleca się zagotować kilkukrotnie.
Przeczytaj również: Jak usunąć kamień w łazience domowymi sposobami? Bateria, prysznic, wanna i toaleta będą lśnić!
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?
Kamień powodowany jest przez użytkowanie twardej wody. Aby więc ograniczyć powstawanie osadu, trzeba zacząć od jej „zmiękczenia”. W tym celu można zainstalować specjalne filtry – odwróconej osmozy, narurowe lub zmiękczające. Można założyć je punktowo – przy kranach lub na konkretnych rurach, lub centralnie. Innym, droższym rozwiązaniem są zmiękczacze i stacje do uzdatniania.
Tańszą, ale tez bardziej tymczasową i doraźną opcją są dzbanki z filtrem węglowym. Za każdym razem, gdy będziemy chcieli zagotować wodę, konieczne będzie jej odfiltrowanie w takim dzbanku.
Przeczytaj również:
Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby - Porady w INTERIA.PL
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zlewu? - Porady w INTERIA.PL