Porady domowe

Jak pozbyć się gołębi z balkonu lub parapetu? Domowe sposoby pomogą odstraszyć intruzy

Choć gołębie to piękne ptaki, dla wielu osób stanowią niemały problem. Często siadają na parapetach i balkonach, przez co brudzą, hałasują, zakładają gniazda, a nawet roznoszą groźne choroby. Jak się przed nimi bronić? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu lub parapetu? Domowe sposoby pomogą odstraszyć intruzy
Jak pozbyć się gołębi z parapetu i balkonu i nie wyrządzić im krzywdy? Sprawdź. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego gołębie przylatują na balkon?

Gołębie należą do zwierząt udomowionych, które od kilku tysięcy lat były hodowane przez człowieka. To dlatego tak chętnie bytują w miastach. Wiele osób dokarmia te ptaki zimą, dlatego traktują balkony jak swego rodzaju stołówkę. Poza tym balkon jest dla gołębi  idealnym miejscem na założenie gniazda – jest zazwyczaj oddalony od zagrożeń (np. drapieżników), zadaszony i posiada zakamarki.    

Podczas gdy niektórzy lubią karmić gołębi, inni nazywają je „skrzydlatymi szczurami”. Dlatego? Zakładają gniazda na balkonach i parapetach, niszczą elewację, a to tego hałasują i oraz zanieczyszczają podłogi balkonowe i parapety swoimi odchodami. Co więcej, gołębie są postrzegane jako nosiciele groźnych chorób i pasożytów, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt znajdujących się w domu czy mieszkaniu.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu i parapetu – domowe sposoby

Masz dość uciążliwego towarzystwa gołębi? Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, by pozbyć się tych ptaków z balkonu i parapetu i zabezpieczyć się przed ich powrotem. Ważne jest, by wybrane przez nas metody były dozwolone i humanitarne, gdyż gołębie znajdują się pod częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że nie wolno niszczyć ich gniazd, w których znajdują się już jaja tych ptaków. Zabronionym działaniem jest też podkładanie trutek oraz strzelanie z broni (np. wiatrówki).

Poniżej przedstawiamy skuteczne i humanitarne sposoby na pozbycie się gołębi z balkonu i parapetu.

  • Siatka na balkon

Siatka to jeden z najskuteczniejszych sposobów odstraszania gołębi z balkonu, gdyż uniemożliwia ptakom lądowanie w tym miejscu. Ważne jest, by była wykonana z trwałych materiałów, aby mogła przetrwać na zewnątrz, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dodatkowo siatka uchroni kota na balkonie przed wypadnięciem lub ucieczką.

  • Figurki ptaków drapieżnych

Dobrym rozwiązaniem na pozbycie się gołębi z balkonu i parapetu jest zamocowanie figurki ptaka drapieżnego. Producenci takich dekoracji proponują zarówno modele stojące, jak i takie do zawieszenia. W przypadku balkonu lub tarasu z oknem często wystarczy przyklejenie na szybę sylwetki np. kruka, orła, jastrzębia lub sokoła. Niestety minusem tego rozwiązania jest fakt, że gołębie są dość inteligentne zwierzęta i szybko mogą odkryć, że mają do czynienia ze zwykłą zabawką, która raczej nie jest żadnym zagrożeniem.  

jak pozbyć się gołębi Ciekawą metodą na pozbycie się gołębi z balkonu jest zakupienie figurki kruka lub wybranego drapieżnego ptaka. Fot.123RF.com 

  • Ozdoby balkonowe

Ciekawym sposobem na pozbycie się gołębi jest udekorowanie balkonu. Do tego celu możemy wykorzystać dziecięce kolorowe wiatraczki, wszelkie dzwoneczki, błyszczące taśmy czy płyty C, które dodatkowo odbijają promienie słoneczne. Te przedmioty poruszają się na wietrze i przy okazji wytwarzają dźwięki, odstraszając gołębie.  

  • Naftalina

Ze względu na to, że gołębie mają bardzo wyczulony węch, dobrym sposobem może być wykorzystanie preparatów, które będą je odstraszać. Należy do nich m.in. naftalina, znana doskonale przez starsze pokolenie. Wystarczy, że rozłożysz kulki naftaliny na balkonie lub parapecie (lub zawiesić jej w woreczku przy oknie). Ich intensywny zapach jest bardzo trwały i nieprzyjemny dla gołębi, co sprawi, że ptaki przestaną przylatywać. 

Przeczytaj również: 

Czym czyścić płytki balkonowe po zimie? Zastosuj domową mieszankę, płytki i fugi będą jak z fabryki

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Wytrop gniazdo po zapachu i działaj

Nie możesz pozbyć się moli z kuchni? Poznaj sposób na szkodniki, który stosują w kuchniach restauracji

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.