Porady domowe

Nie możesz pozbyć się moli z kuchni? Poznaj sposób na szkodniki, który stosują w kuchniach restauracji

Mole spożywcze to szkodniki, które potrafią uprzykrzyć życie. Wyrządzają mnóstwo szkód i są bardzo trudne do wytępienia, ponieważ rozmnażają się w szybkim tempie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym pozbędziemy się uporczywych owadów raz na zawsze. Poznaj domowe sposoby na walkę z molami spożywczymi.    

Nie możesz pozbyć się moli z kuchni? Poznaj sposób na szkodniki, który stosują w kuchniach restauracji
Jak pozbyć się moli spożywczych? Poznaj proste i skuteczne sposoby. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak mole spożywcze dostają się domów?

Niestety mole spożywcze mogą się pojawić nawet w najczystszej kuchni. Zazwyczaj przynosimy je do domu wraz z zakupami. Ich larwy lubią gnieździć się w sypkich i suchych produktach spożywczych, do których dostawać się mogą jeszcze na etapie produkcji żywności. Dlatego, chcąc uniknąć rozprzestrzeniania się szkodników, warto każdorazowo robić dokładny przegląd zakupionych artykułów.        

Ponadto mole spożywcze mogą również dostać się do domu przez otwarte okna lub kratki wentylacyjne, zwłaszcza jeśli ktoś w okolicy ma problem z tymi owadami. Jeśli na przykład dorosłe osobniki złożyły jaja w mieszkaniu sąsiadów, istnieje prawdopodobieństwo, że będą szukały nowych przestrzeni do dalszego rozmarzania.   

W czym najczęściej gnieżdżą się mole?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, mole spożywcze gnieżdżą się zwykle w sypkich i suchych produktach. Uwielbiają kasze, mąkę, makarony, ryż, ale także bakalie, przyprawy, a nawet herbatę. Można je też spotkać w suszonych grzybach czy karmie dla zwierząt. Aby się rozmnażać, mole spożywcze potrzebują dostępu do pokarmów, dlatego żerują głównie w kuchniach i spiżarniach.     

Jak rozpoznać obecność tych owadów w kuchni? Najbardziej oczywistym znakiem są latające w pomieszczeniu mole, które zazwyczaj osiągają wielkość 1,3 cm. Mają brązowe zabarwienie, a rozpiętość ich skrzydeł może osiągać od 14 do 16 mm. Jeśli zauważymy już jednego owada, możemy mieć pewność, że jaja zostały już złożone i wkrótce będziemy mieć całą plagę motyli.

O obecności szkodników w kuchni mogą też świadczyć larwy wyglądem przypominające robaki o długości ok. 1,3 cm. Poza robakami, innym znakiem świadczącym o obecności moli spożywczych może być też cienka i lepka pajęczyna w suchych produktach.

mole spożywcze Mole spożywcze najczęściej można spotkać w produktach sypkich, takich jak ryż, makarony czy kasze. Fot.123RF.com

Jak skutecznie zwalczyć mole spożywcze?

Po zauważeniu moli spożywczych lub ich larw należy jak najszybciej działać w kierunku ich eliminacji. Pierwsze, co musimy zrobić, to przejrzeć dokładnie wszystkie szafki i suche produkty spożywcze. Zarówno w otwartych, jak i zamkniętych opakowaniach mogą pojawić się larwy. Gdy tylko zauważymy w nich pierwsze oprzędy, należy natychmiast je wyrzucić. Samo usuwanie pajęczyny nic nie da, gdyż jaja znajdują się w całej zawartości opakowania. Dobrze jest też wyrzucić wszystkie produkty, które miały styczność z zainfekowaną żywnością.

W następnym etapie należy dokładnie umyć wnętrza szafek i szuflad. W tym celu warto użyć ciepłej wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Po umyciu zaleca się osuszyć szafkę suszarką do włosów z gorącym nawiewem, ponieważ mole nie lubią wysokiej temperatury.   

Domowe sposoby na mole spożywcze

Aby pozbyć się moli spożywczych, wcale nie musimy sięgać po agresywne środki chemiczne. Poznaj domowe produkty, których te szkodniki nie znoszą.

  • Ocet jabłkowy

Zastanawiasz się, jak wytępić mole spożywcze? Przygotuj domowy spray. To niezwykle prosty i tani sposób na pozbycie się szkodników. Wystarczy wymieszać w równych proporcjach wodę i ocet jabłkowy, a następnie dokładnie spryskać roztworem wszystkie zakamarki szafek i powierzchnie wokół nich. Pozostaw do wyschnięcia.

Aby pozbyć się specyficznego zapachu octu, dodaj do mieszanki kilka kropel olejku lawendowego lub goździkowego, których aromat odstrasza szkodniki. Co ciekawe, ten sposób na pozbycie się moli spożywczych stosują wiele restauracji w swoich kuchniach.  

  • Skórka pomarańczowa lub cytrynowa

Czego nie lubią mole spożywcze? Te owady nie znoszą zapachu cytrusów. Zamiast wyrzucać, wysusz skórki pomarańczy lub cytryny na kaloryferze albo w piekarniku, a następnie rozłóż je w miejscach, w których zaobserwowałeś tych szkodników. Ich aromat zniechęci owady do żerowania na naszym jedzeniu.

  • Liść laurowy

Innym naturalnym produktem, którego nie lubią mole, a który z pewnością masz w swojej kuchni, jest liść laurowy. Jego aromat skutecznie odstrasza owady, ratując przed nimi zapasy żywności. Wystarczy, że położyć w szafkach i szufladach kilka liści.

Aby uprzykrzyć życie tym żarłocznym owadom, można też rozsypać na półkach i w szufladach ziarenka ziela angielskiego lub goździki. Skutecznym odtwarzaczem okażą się też z pewnością woreczki pełne tytoniu.    

  • Olejki eteryczne

Skutecznym sposobem w walce z molami spożywczymi są też olejki eteryczne, a zwłaszcza lawendowy, goździkowy oraz eukaliptusowy. Warto przygotować z nich miksturę. Zmieszaj po kilka kropel z każdego i wymieszaj z odrobiną wody. Gotową mieszankę przelej do butelki z atomizerem, a następnie spryskaj wnętrza szafek i pozostaw do wyschnięcia. Ten sposób sprawi, że szafki będą pięknie pachniały, a mole nigdy nie wrócą.       

Jak chronić żywność przed molami?

Aby uchronić się przed pojawieniem się moli spożywczych, warto zmienić sposób przechowywania żywności. Larwy tych owadów są w stanie przegryźć każdy rodzaj opakowania (o ile nie jest on bardzo gruby) oraz przecisnąć się nawet przez najmniejsze szczeliny. Dlatego dla większego bezpieczeństwa suche produkty spożywcze najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych, szklanych lub plastikowych pojemnikach. Tuż po zakupie dobrze jest na 1-2 dni włożyć sypkie produkty do zamrażarki, gdyż niska temperatura zabezpieczy żywność przed rozwinięciem się larw.    

Oprócz odstraszania tych szkodników domowymi metodami można dodatkowo zabezpieczyć szafki pułapką na mole w formie plastrów nasączonych feromonami. Po zwabieniu owady przyklejają się do specjalnego lepu bez możliwości ucieczki.  

Przeczytaj również: 

Domowa pułapka na muszki owocówki. Zapomnisz, co to natrętne owady

Rozsyp na noc, a problem zniknie. Jak szybko pozbyć się rybików cukrowych z domu?

Ułóż je na parapecie! Prosty sposób na wypędzenie pająków z mieszkania

"Na zdrowie": Miechunka, mały wielki owoc! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.