Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Ułóż je na parapecie! Prosty sposób na wypędzenie pająków z mieszkania

Wielu z nas nie przepada za obecnością pająków, które wyglądają przerażająco i  kojarzą się z brakiem czystości. Wyjaśniamy, po co pająki wchodzą do domu, jak je odstraszyć i dlaczego nie warto ich zabijać. 

Ułóż je na parapecie! Prosty sposób na wypędzenie pająków z mieszkania
Wśród obecnych w Polsce 800 gatunków tylko 3 z nich nie gryzą fot. 123RF/PICSEL

Spis treści: 

Z jednej strony pająki budzą strach i obrzydzenie, z drugiej, uważa się, że przynoszą szczęście domom, w których się pojawiają. Zwykle nie stwarzają większego zagrożenia, nie każdy jednak przepada za ich obecnością w mieszkaniu – jak można się ich pozbyć?

Jakie pająki są w domu?

Najczęściej spotykanymi gatunkami pająków w naszych domach są:

  • Kątnik domowy – większy (mierzy ok. 1,8 cm, wraz z odnóżami nawet 8 cm, dożywa do 4-7 lat) i mniejszy (dorasta do 1 cm, ma brązowo-szare ubarwienie i wzorzysty odwłok). Pajęczyny przez nie wytwarzane mają kształt lejka, zwykle dostrzec je możemy w kątach między dużymi płaszczyznami, stąd też nazwa tych żyjątek. Kątniki do bytowania wybierają miejsca wilgotne i zabrudzone, ze swoich zakamarków wychodzą najczęściej w poszukiwaniu partnerki. Pająki nie atakują ludzi same z siebie, robią to zazwyczaj wtedy, kiedy poczują się zagrożone. Jad kątników większych może powodować miejscowe, czerwone obrzęki. Kątniki mniejsze są zbyt małe, by przegryźć się przez ludzką skórę.
  • Nasosznik trzęś — dorasta do 7-9 mm wielkości. Ma delikatne, przeźroczyste ciała i długie, smukłe odnóża. Tworzy nieregularne, niekompletne pajęczyny.
  • Zyzuś tłuścioch (fałszywa czarna wdowa) - zamieszkuje piwnice i strychy. Dorasta do 8 mm i odznacza się dużym, nabrzmiałym odwłokiem. Potrafi wydawać dźwięki o częstotliwościach słyszalnych dla człowieka.
  • Sidlisz piwniczny — ma ciemnobrązowe ubarwienie i dorasta do 14 mm. Pojawia się głównie w piwnicach. Dotkliwie gryzie. 
  • Kosarz — nie jest pająkiem, ale należy do gromady pajęczaków. Ma niewielkie, owalne ciało o ciemnoszarym ubarwieniu  i długie, cienkie odnóża o rozpiętości ok. 5 cm. Nie posiadają jadu, bronią się wydzielając cuchnącą substancję.

W domach najczęściej można spotkać kątniki Fot. 123RF/PICSEL

Czy pająki gryzą? 

Wśród obecnych w Polsce 800 gatunków tylko 3 nie gryzą, ponieważ nie posiadają gruczołów jadowych. Na ogół jednak ugryzienia pająków są bardzo rzadkie. Większość z nich nie ma wystarczająco silnych szczękoczułek, by uszkodzić ludzką skórę. Zaszkodzić mogą alergikom, osobom starszym oraz dzieciom — jeśli jad przedostanie się przez skórę, może spowodować obrzęki przypominające ukąszenia os lub komarów. Pająki zwykle nie atakują ludzi, chyba że są niepokojone lub zostaną przypadkowo przygniecione. Z gatunków obecnych w domach gryźć mogą: kątnik domowy oraz sidlisz piwniczny. 

Czy pająki wchodzą do łóżka?

Pająki nie mają żadnego celu w tym, aby wchodzić na ludzi, czy na łóżko. Do życia i polowania potrzebują spokoju i stabilnych warunków, dlatego najczęściej widzimy je w rogach ścian i przy oknach.

Czy pająki przenoszą choroby? 

Ugryzienia domowych pająków nie są groźne i powodują powstanie swędzących lub bolących obrzęków. Zwierzęta te nie przenoszą chorób jak np. owady, którymi się żywią.  

Po co pająki wchodzą do domu? Najczęściej poszukują pożywienia, czyli much i innych owadów Fot. 123RF/PICSEL

Skąd się biorą pająki w domu?

Uważa się, że pająki pojawiają się w miejscach zaniedbanych i zapuszczonych. To jednak nie do końca prawda — pająki do domu przyciąga bogaty zasób pożywienia, czyli insekty: mrówki, muchy, komary, rybiki. Jesienią stawonogi przedostają się do mieszkań w poszukiwaniu schronienia przed mrozem. Suche powietrze lub wilgoć oraz brud nie wpływają bezpośrednio na obecność pająków w budynkach Co więcej, wszędobylski kurz może utrudniać niektórym gatunkom zostawianie pajęczyn. 

Jak pająki wchodzą do domów?

Do budynków pająki przedostają się przez okna, szczeliny w murach i uszczelkach oraz kanalizację: odpływy zlewów, umywalek i pryszniców. Niekiedy zwierzęta znosimy do domu sami — na ubraniach, z zakupami, na materiałach budowlanych i wykończeniowych. 

Jak znaleźć gniazdo pająków w domu?

Pająki najchętniej osiedlają się w zakamarkach, gdzie pojawiają się owady, którymi się żywią — w  szczelinach za meblami, na suficie, pod parapetami, w narożnikach ścian. Sieci roztaczają w zacienionych, zacisznych kątach.

Okres rozrodczy pajęczaków

Większość gatunków pająków staje się bardziej aktywna późnym latem, w trakcie okresu godowego. Na przełomie sierpnia i września stawonogi zastawiają pajęczyny, w których później samice składają jaja ukryte w kokonie. Młode osobniki pojawiają się wczesną wiosną. 

Czy zabijać pająki?

Pająki są naprawdę pożyteczne – nie bez powodu dawniej postrzegano je jako symbol domowego szczęścia i powodzenia. Żywią się owadami, które zwykle uprzykrzają nam życie: muchami, pchłami, komarami, skorkami, komarami, molami, rybikami i karaluchami. Przesądnie wierzy się także, że zabicie pająka przywołuje rychły opad deszczu. Następnym razem, widząc kilka osobników na swojej drodze, dobrze się zastanówmy, czy warto rzucać się na nich z packą na owady albo innym śmiercionośnym narzędziem. Pająki są wartościowe dla ekosystemu, ponieważ w naturalny sposób kontrolują populacje groźnych szkodników. Jeśli bardzo nam przeszkadzają, o wiele korzystniej jest je wyłapywać i wynosić na zewnątrz.

Domowe sposoby na pająki

Nie każdemu jednak musi odpowiadać ich obecność w domach. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pozwolą rozwiązać problem pająków w mieszkaniu. Jedną z większych uciążliwości związanych z ich bytowaniem w pobliżu człowieka jest wszędobylska pajęczyna – w czystych i zadbanych pomieszczeniach nie ma dla nich miejsca.

Podstawą jest dbanie o czystość. Sprzątając, pozbawiamy pożywienia muchy i muszki owocowe, czyli naturalny pokarm pająków. Nie mogąc złapać owadów w sieci, pająki będą zmuszone do zmiany środowiska życia.

Pająki nie lubią zapachu mięty Fot. 123RF/PICSEL

Czego nie lubią pająki? 

  • Pająki odstraszy zapach kasztanów i żołędzi. Można ułożyć je na oknie lub umieścić w wiklinowym koszyczku, co będzie dodatkową ozdobą naszego wnętrza.

  • W domowych zakamarkach i na parapetach można rozłożyć także laski cynamonu — korzenny zapach przyprawy jest odstraszający dla wielu owadów, nie tylko pajęczaków. 

  • Prostym sposobem, by zwalczyć pająki, jest też sok z cytryny. Należy wysmarować nim okna i drzwi. Dodatkowo wodą z cytryną spryskajmy ciemne kąty i zakamarki, w których mogą osiedlać się kątniki.

  • Pająki nie przepadają również za zapachem mięty. Możemy wykorzystywać ją w postaci olejku eterycznego (wtedy spryskujemy framugi okien i drzwi roztworem wody i olejku). Miksturę z wody i esencji mięty, warto wzbogacić o kilka kropel olejku lawendowego i łyżkę octu jabłkowego. Oprysk należy powtarzać raz w tygodniu. Stawonogi nie przepadają również za zapachami cedru i eukaliptusa. 

  • Równie dobrze sprawdzi się też uprawa mięty w doniczce, na parapecie. Taka bariera nie przepuści do domu żadnych pająków. 

  • Popularny WD-40 to poręczny spray o dobrych właściwościach smarownych. Przyda się do odstraszania owadów i pająków. Wystarczy spryskać nim miejsca, w których dostrzegliśmy te zwierzątka.

Odstraszacze pająków 

Gdy pająki są bardzo uporczywe, warto zastanowić się nad moskitierą. Inną metodą jest urządzenie na ultradźwięki, które odstrasza owady i pajęczaki. Musi być ono cały czas podłączone do prądu. Ultradźwiękowy odstraszacz poprzez emitowanie wysokiej mocy ciśnienia akustycznego powoduje ból u gryzoni, owadów i pajęczaków, które opuszczają swoje kryjówki.

Niezawodną metodą na wyeliminowanie pająków z domowego otoczenia jest adoptowanie kota. Ciekawski zwierzak działa na nie odstraszająco. Będzie je wyłapywał i zjadał.

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.