Spis treści:
Skąd się biorą rysy na szybie?
Czyste i zadbane okna to wizytówka każdego domu. Czasem na szklanej powierzchni pojawiają się zarysowania, które nie tylko psują estetykę okien, ale również osłabiają ich właściwości izolacyjne. Skąd się biorą rysy na szybie? Mogą one pojawić się z przeróżnych powodów. Zarysowania na szybach często wynikają z niewłaściwej pielęgnacji powierzchni. Podczas mycia okien wiele osób korzysta z papieru czy szorstkich gazet, które mogą powodować uszkodzenia na szklanej powierzchni (nawet wtedy, gdy są zmoczone wodą czy środkami czyszczącymi). Powodem mogą też być ściereczki ze zbyt ostrymi szwami, szorstkie zmywaki czy sztuczne gąbki. Ponadto rysy na szybie mogą pojawić się w wyniku stosowania niewłaściwych detergentów, które nie są przystosowane do mycia okien.
Za powstawanie rys na szybach odpowiadają również warunki atmosferyczne. Powodują je opady gradu czy silny wiatr, który unosi ostre i twarde obiekty (np. gałęzie). Porysowane szyby okienne mogą też pojawić się w trakcie montażu lub w rezultacie uderzenia twardym przedmiotem. Oprócz tego rysy mogą być skutkiem codziennego użytkowania, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Nie możemy również wykluczyć aktów wandalizmu.
Rysy na szybie mogą powstawać m.in. w wyniku warunków atmosferycznych. Fot.indukas/CanvaPro
Jak usunąć rysy na szybie? Domowe sposoby
Jeśli twoje szyby uległy zarysowaniu, to jeszcze nie koniec świata. W większości przypadków nie trzeba będzie ich wymieniać, ponieważ istnieje wiele domowych sposobów na to, jak usunąć rysy. Poznaj najpopularniejsze z nich.
- Pasta do zębów – jeśli chcesz zlikwidować rysy na szybie, sięgnij po produkt, z którego korzystasz na co dzień. Jest nim pasta do zębów. Najlepiej wybrać taką o właściwościach wybielających (bez dodatku granulek). Wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty na miękką ściereczkę (np. z mikrofibry), a następnie wypolerować porysowaną powierzchnię kolistymi ruchami. Na koniec wycieramy pozostałości kosmetyku suchą szmatką. Głębokie rysy warto pokryć pastą i zostawić na całą noc.
- Pasta polerska – jest ona dostępna w każdym sklepie budowlanym. Zanim przystąpimy do usuwania rys, należy oczyścić szklaną powierzchnię z zabrudzeń. Następnie za pomocą filcu należy wypolerować obszar, który uległ zarysowaniu. Metoda ta wymaga dużej dokładności i ostrożności.
- Soda oczyszczona – kolejnym domowym sposobem na usuwanie rys na szybie jest soda oczyszczona. Przetestowałam tę metodę na swoich oknach, a po zarysowaniach nie ma ani śladu. W tym celu mieszam sodę z wodą w proporcji 1:1, aby powstała lepka papka. Następnie mieszankę nakładam na miękką ściereczkę i wcieram w porysowaną szybę. Na koniec spłukuję wodą i wycieram do sucha.
- Proszek do pieczenia – wystarczy zmieszać proszek do pieczenia z wodą w stosunku 2:1 tak, by całkowicie się rozpuścił. Nakładamy mieszankę na rysę, po czym polerujemy kolistymi ruchami za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry (przez około 30 sekund). Po tym czasie usuwamy roztwór.
W przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalistów. Dysponują oni odpowiednim sprzętem i preparatami, które pomogą skutecznie usunąć nawet najtrudniejsze rysy. Z kolei koszty usługi zależą m.in. od wielkości i głębokości uszkodzeń. Jeśli ten sposób zawiedzie, jedyną możliwością pozostanie wymiana szyby.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Koleżanka powiedziała mi, czym myje okna. Teraz ja stosuję ten patent, błyszczą jak nowe
Lustro łazienkowe bez smug i zacieków, żadnej pary po kąpieli. Jest na bardzo dobry sposób
Jak czyścić chromowane elementy w łazience? Chemia ze sklepu je niszczy