Porady domowe

Czyszczenie dywanu na sucho i na mokro. Jeden ze sposobów potrafi zdziałać cuda

Jak wyprać dywan lub wykładzinę szybko i skutecznie? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców małych dzieci i właścicieli zwierząt. Nic dziwnego. Brudny dywan nie wygląda zbyt atrakcyjnie, a do tego może być siedliskiem bakterii i grzybów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie domowników. Sprawdźcie, jak skutecznie wyczyścić dywan na sucho i mokro przy użyciu domowych produktów.

Czyszczenie dywanu na sucho i na mokro. Jeden ze sposobów potrafi zdziałać cuda
Jak czyścić wykładzinę dywanową? Wyjaśniamy Fot. 123RF.com/Canva pro: pixelshot
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak prać wykładzinę dywanową?

Regularne odkurzanie i trzepanie dywanu są bardzo ważne, aby zachować jego piękny wygląd oraz przedłużyć żywotność. Trzeba robić to dokładnie i często, aby brud nie wniknął głęboko we włókna, a przez to nie sprawił, że wykładzina zacznie brzydko pachnieć lub stanie się miejscem do rozwoju groźnych drobnoustrojów. Jednak po pewnym czasie zwykłe odkurzanie może nie wystarczyć, aby usunąć plamy czy długoletnie zabrudzenia. Wtedy trzeba wyprać dywan. Zanim przystąpisz do działania, powinieneś:

 • sprawdzić skład materiału, z jakiego jest wykonany dywan i rekomendowany sposób jego czyszczenia przez producenta,
 • znaleźć odpowiednie środki do prania,
 • wygospodarować czas na czyszczenie wykładziny dywanowej,
 • zorganizować miejsce na wyczyszczoną tkaninę, aby mogła spokojnie wyschnąć.

Dywan można wyprać na dwa sposoby – na mokro i na sucho. Wybór zależy przede wszystkim od stopnia jego zabrudzenia.

Pranie dywanu – metoda na mokro

Czyszczenie wykładziny dywanowej na mokro to sposób polecany, jeśli jej włókna są bardzo mocno zabrudzone lub mają nieprzyjemny zapach spowodowany przez np. wymiociny lub mocz zwierzęcia albo dziecka. Aby wyprać tak zabrudzone akcesorium, należy:

 • bardzo dokładnie je odkurzyć, poruszając szczotką w wielu różnych stronach. Jeśli jest to możliwe, należy mocno wytrzepać dywan,
 • przygotować gąbkę kąpielową i miskę z ciepłą wodą wymieszaną z preparatem przeznaczonym do prania materiału, z którego wykonany jest dywan,
 • zanurzyć gąbkę w wodzie i wytworzyć dużo piany,
 • delikatną stroną gąbki nabierać samą pianę i wetrzeć ją we włókna,
 • pocierać dywan miejsce przy miejscu, aby nie pominąć żadnego fragmentu,
 • bardzo zabrudzone miejsca i trudne do usunięcia plamy przetrzeć kilka razy,
 • wypraną wykładzinę dywanową pozostawić do wyschnięcia,
 • ponownie dokładnie odkurzyć – zadbaj o to, żeby szczotka wykorzystywana w tym celu była czysta, aby ponownie nie rozprowadzić brudu.

Podczas czyszczenia wykładziny dywanowej na mokro bardzo ważne jest, aby nie myć go wodą, a samą pianą. Dzięki temu materiał nie nasiąknie i nie będzie wilgotny po umyciu. Sama piana doskonale poradzi sobie z rozpuszczeniem i zaabsorbowaniem brudu, więc nie musisz obawiać się o brak efektów.

Dywan należy czyścić samą pianą Fot. 123RF/PICSEL

Czyszczenie wykładziny dywanowej na sucho

Czasami intensywne czyszczenie dywanu nie jest możliwe, zwłaszcza jeśli został on wykonany z delikatnego materiału. Zdarza się, że także, że włókna są tylko delikatnie zanieczyszczone lub straciły swój kształt. Wtedy najlepiej odświeżyć wykładzinę dywanową na sucho. Do tego można wykorzystać sodę oczyszczoną, mąkę ziemniaczaną lub specjalne proszki albo spraye dostępne na rynku. Aby wyczyścić dywan z ich pomocą należy:

 • dokładnie odkurzyć lub wytrzepać dywan,
 • rozsypać wybrany środek równomiernie na całej powierzchni,
 • wetrzeć preparat we włókna za pomocą materiału lub delikatnej szczotki,
 • pozostawić produkt na dywanie tak długo, jak tego wymaga producent – jeśli używasz sody oczyszczonej do czyszczenia wykładziny dywanowej wystarczy 5 godzin,
 • ponownie odkurzyć tkaninę – pamiętaj, że szczotka odkurzacza musi być czysta!

Czyszczenie dywanu bez użycia wody sprawdzi się zimą, kiedy nie ma odpowiednich warunków do tego, żeby mógł on szybko wyschnąć. Skuteczność tej metody docenią także mieszkańcy bloków, którzy nie mają zbyt dużo miejsca, aby pozostawić dywan do wyschnięcia.

Do odświeżenia wykładziny dywanowej i wyczyszczenia jej z brudu można użyć mąki ziemniaczanej lub sody oczyszczonej. Fot. 123RF.com

Pranie dywanów – ręcznie czy odkurzaczem piorącym?

Odświeżanie wykładziny dywanowej można przeprowadzić na kilka sposobów. Najpopularniejsze jest pranie ręczne za pomocą delikatnej gąbki lub szczotki. Jest to tania i w miarę skuteczna metoda, dzięki której można usunąć „codzienne” zabrudzenia czy niewielkie plamy. Jednak wymaga dużo wysiłku, a do tego zajmuje sporo czasu. Co więcej, może okazać się nieskuteczne, jeśli zabrudzenia są wieloletnie lub uporczywe do usunięcia.

Innym sposobem jest czyszczenie wykładziny dywanowej za pomocą odkurzacza piorącego. Takie urządzenie wygląda podobnie jak zwykły odkurzacz, jednak wyróżnia je to, że oprócz pojemnika na zanieczyszczenia, ma specjalny zbiornik na wodę z preparatem do mycia oraz wyjątkową szczotkę, która nie tylko zasysa brud, ale także wytwarza pianę. Dzięki temu pranie dywanu jest bardzo proste. Wystarczy najpierw dokładnie rozpylić środek na włóknach, a potem je odkurzyć, aby rozpuszczony brud trafił do odkurzacza. Po praniu dywan pozostanie nieco wilgotny, ale szybko wyschnie, więc nie trzeba martwić się o jego stan.

Odkurzacz piorący to doskonały wybór, jeśli masz w domu małe dzieci lub czworonogi, przez które na dywanie często pojawiają się ciecze różnego pochodzenia. Sprawdzi się także dla alergików, ponieważ razem z brudem zasysa również substancje uczulające i wszelkiego rodzaju patogeny, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

Zakup takiego urządzenia warto także przemyśleć, jeśli masz dywan z długim lub jasnym włosiem, który szybko się brudzi i/lub trudno czyści. Dzięki temu doprowadzenie go do stanu z dnia zakupu będzie nie tylko łatwiejsze, ale także szybsze i bardziej przyjemne, co z pewnością docenisz podczas generalnych, kwartalnych porządków.

Dywan można czyścić ręczni lub odkurzaczem z funkcją prania Fot. 123RF.com

Czyszczenie dywanów – jakie środki wybrać?

Chcesz porządnie wyczyścić dywan, ale nie wiesz jaki produkt do prania wybrać? Asortyment środków jest niezwykle szeroki, a wśród nich znajdują się:

 • proszek – dobry do czyszczenia wykładziny dywanowej na sucho. Zawiera silne detergenty, które szybko rozpuszczają, a następnie absorbują brud. Niektóre preparaty wymagają zaledwie 20 minut, aby poradzić sobie z zabrudzeniami i przywrócić wykładzinie świeżość. Po praniu dywanu proszkiem mogą na nim pozostawać jasne plamy – aby je usunąć, wystarczy przetrzeć te miejsca szczotką,
 • pianka – łatwa do aplikowania. Dzięki lekkiej formule nie zlepia włókien i nie pozostawia na nich żadnych defektów. Zaletą pianki jest przyjemny zapach, który pozostawia na dywanie, dzięki czemu przebywanie w pomieszczeniu staje się prawdziwą przyjemnością,
 • płyn – przeznaczony do czyszczenia na mokro i z użyciem odkurzaczy piorących. Ma starannie skomponowaną formułę, która świetnie się pieni, dzięki czemu dywan nie nasiąka wodą, a mimo to wszystkie zabrudzenia zostają usunięte,
 • odplamiacz – produkt do tzw. zadań specjalnych, czyli usuwania zaschniętych, wieloletnich plam, np. po winie lub owocach jagodowych. Większość odplamiaczy na rynku ma formę pasty, którą nakłada się miejscowo, ale dostępne są także środki w płynie. Jednak należy obchodzić się z odplamiaczami ostrożnie, ponieważ mogą odbarwiać włókna.

Plamy po winie i czekoladzie usuniesz z wykładziny dywanowej przy użyciu pianki do golenia Fot. 123RF.com

Czyszczenie wykładziny dywanowej domowymi sposobami

Poza komercyjnymi środkami, do czyszczenia wykładziny dywanowej wykorzystać można domowe środki czystości. Oto najlepsze metody na różne zabrudzenia: 

 • Czyszczenie wykładziny sodą oczyszczoną — soda to substancja, która świetnie absorbuje nieprzyjemne zapachy i brud, a do tego jest tania i powszechnie dostępna. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym radzi sobie nawet z niwelowaniem groźnych patogenów. Co więcej, jest wszechstronna! Można z niej zrobić także papkę odplamiającą. Wystarczy wymieszać kilka łyżek sody z odrobiną wody, następnie nałożyć tę miksturę punktowo na najmocniejsze zabrudzenia i pozostawić na kilkadziesiąt minut. To prosty sposób, aby szybko pozbyć się większości plam!
 • Czyszczenie wykładziny mąką ziemniaczaną — ten kuchenny produkt warto zastosować, gdy na dywanie pojawiły się tłuste plamy. Mąka ziemniaczana absorbuje tłuszcz, dlatego z jej pomocą łatwo będzie usunąć zabrudzenia. Wystarczy rozsypać mąkę na dywanie w miejscu, gdzie znajduje się plama, poczekać minimum godzinę i po tym czasie odkurzyć proszek.
 • Czyszczenie wykładziny dywanowej octem – ten sposób sprawdzi się, gdy dywan nieprzyjemnie pachnie. Po dokładnym odkurzeniu spryskaj go roztworem octu i sody (1:2) z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego.
 • Czyszczenie wykładziny dywanowej pianką do golenia – warto użyć kosmetyku, gdy na dywanie pojawiła się plama po winie lub tłustej substancji. Wystarczy nałożyć ją na zabrudzone miejsce, odczekać aż się wchłonie. Na koniec przetrzyj dywan na mokro.
 • Czyszczenie wykładziny dywanowej solą – chlorek sodu pomoże odświeżyć wyblakłe kolory dywanu. Tkaninę odkurz, a następnie rozsyp na niej sól. Spryskiwaczem zwilż dywan wodą i poczekaj, aż przeschnie. Ponownie odkurz dywan.
 • Czyszczenie wykładziny dywanowej proszkiem do pieczenia – używa się go podobnie jak sody. Można rozsypać go na dywan przed odkurzaniem w celu odświeżenia włosia lub przygotować gęstą pastę do usuwania zabrudzeń.
 • Czyszczenie wykładziny dywanowej roztworem octu, spirytusu i wody – ta metoda sprawdzi się w przypadku plam z kawy, herbaty i wina. Zmieszaj dwie szklanki wody, szklankę octu i dwie łyżki czystego alkoholu. Roztworem spryskaj plamę.
 • Czyszczenie wykładziny dywanowej talkiem – talk ułatwi czyszczenie tłustych zabrudzeń (również starych plam) – po oleju czy czekoladzie. Należy posypać nim materiał i pozostawić go na całą dobę (minimum kilka godzin). Następnie odkurz dywan jak zwykle.

Czyść dywan regularnie 2-3 razy w roku, a będziesz cieszyć się jego pięknym wyglądem przez cały czas.

Domowy odświeżacz do dywanów na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czyszczenie dywanu na sucho i na mokro. Jeden ze sposobów potrafi zdziałać cuda"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.