Porady domowe

Rozsyp na noc, a problem zniknie. Jak szybko pozbyć się rybików cukrowych z domu?

Rybiki cukrowe, zwane inaczej srebrzykami, to małe, zwinne i bardzo szybkie owady, które często spotykamy w naszych domach i mieszkaniach. Choć nie są szkodliwe, nie gryzą i nie przenoszą chorób, to ich obecność może przeszkadzać wielu osobom. Jak szybko pozbyć się rybików cukrowych z domu?

Rozsyp na noc, a problem zniknie. Jak szybko pozbyć się rybików cukrowych z domu?
Aby pozbyć się rybików cukrowych, postępuj według naszych wskazówek. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest rybik cukrowy?

Jak wyglądają rybiki cukrowe? Srebrzyki to insekty, które wyróżniają się charakterystycznym wyglądem. Mają podłużny kształt, połyskujący, srebrny pancerzyk i długie czułki. Przez swój wygląd oraz charakterystyczny zygzakowaty sposób poruszania się, przypominają małe, srebrne rybki.

Czy rybiki cukrowe są szkodliwe? Te insekty bardzo chętnie osiedlają się w naszych domach, ale na szczęście są zupełnie nieszkodliwe, w przeciwieństwie np. do szczurów czy karaluchów, które przenoszą groźne choroby. Mimo to ich widok bywa nieprzyjemny. Co zrobić, kiedy spotka się rybika w swoim domu? Wszystko zależy od ciebie. Niektórzy tolerują srebrzyki i uznają je za naturalnych sąsiadów, innym przeszkadzają na tyle, że próbują jak najszybciej pozbyć się ich ze swojego domu. Należysz do drugiej grupy? Czytaj dalej!

Gdzie w domu są rybiki cukrowe?

Kiedy wiadomo już, co to są rybiki cukrowe, warto się zastanowić, gdzie można je spotkać. Rybiki cukrowe lubią ciemność, ciepło i wilgoć – w końcu przywędrowały do Europy z krajów tropikalnych, w których takie warunki są codziennością. Srebrzyki żywią się głównie skrobią i cukrami, ale zadowolą się też klejem do tapet czy papierem.

Najczęściej spotkać je można w łazienkach – te małe owady zakładają swoje gniazda w szczelinach, w wannach oraz kabinach prysznicowych. Często zdarza się jednak, że rybiki zadomowią się w piwnicy, na strychu czy w kuchni. Srebrzyki najchętniej wychodzą w nocy – kiedy zaświecisz nagle lampę w łazience, możesz na podłodze zauważyć srebrzystego owada, który szybko umyka przed światłem do swojego ciemnego gniazda.

rybiki cukrowe Rybiki cukrowe, zwane inaczej srebrzykami, są niewielkimi, bezskrzydłowymi owadami zaliczanymi do sześciogonków. Fot.123RF.com

Jak znaleźć gniazdo rybików cukrowych?

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się rybików jest ustawienie pułapek lub środków chemicznych tuż obok ich gniazda. Nie jest to jednak takie proste – srebrzyki najczęściej osiedlają się w niewielkich szczelinach i szparach, które bardzo trudno zlokalizować. Warto jednak spróbować! Jak znaleźć gniazdo rybików cukrowych?

W pierwszej kolejności przeszukaj wszystkie wilgotne miejsca i szczeliny w łazience. Sprawdź listwy przypodłogowe, wszelkie zagłębienia ceramiki czy armatury łazienkowej oraz uszkodzone fugi. Jeśli masz taką możliwość, odsuń wszystkie meble i sprawdź miejsca, w których często przechowujesz np. wilgotne mopy czy ściereczki do sprzątania. Jeśli to nie pomoże, możesz rozstawić w całej łazience kilka pułapek, a po jakimś czasie sprawdzić, w którą z nich złapało się najwięcej owadów. Ta druga metoda będzie skuteczna w mieszkaniach, w których rybiki zadomowiły się już na dość dużą skalę.

Przeczytaj również: Ten specyficzny zapach świadczy o tym, że w domu masz pluskwy. Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?

Domowe sposoby na rybiki cukrowe

W twoim domu zamieszkały rybiki? Działaj, zanim owadów zacznie przybywać. Istnieje wiele skutecznych i prostych sposobów, które możesz wykorzystać, zanim pójdziesz do sklepu po specjalistyczne środki chemiczne. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na rybiki cukrowe?

  • Cukier puder z boraksem

Wymieszaj cukier puder z kwasem borowym (dostaniesz go w aptece) w proporcji 2:1. Taką mieszankę rozsyp na kartkach papieru lub tekturach, porozkładaj je w kluczowych dla rybików miejscach w domu i zostaw na noc.

  • Naturalne pułapki ze słoików

Kilka słoików obklej od zewnętrznej strony chropowatą taśmą – np. papierową, a do środka włóż kawałek chleba lub trochę cukru. Taśma po zewnętrznej stronie sprawi, że rybiki bez trudu wejdą do wnętrza słoika, ale po wewnętrznej gładkiej stronie nie będą mogły się wydostać.

  • Olejki eteryczne

Rybiki cukrowe bardzo nie lubią mocnych zapachów, przede wszystkim cytryny, cedru czy lawendy. Jeśli chcesz zmusić rybiki do wyprowadzki z twojego domu, sporządź roztwór olejku i wody (np. 20 kropel na dwie szklanki wody), wlej do butelki ze spryskiwaczem i regularnie opryskuj miejsca, w których zauważyłeś srebrzyste owady.

  • Przyprawy o intensywnym zapachu

W podobny sposób jak olejki eteryczne zadziałają też mocno pachnące przyprawy, np. liście laurowe, goździki czy cynamon. Wystarczy, że włożysz je do małych miseczek i rozstawisz np. w szafkach czy na podłodze w łazience. Możesz również na noc rozsypać goździki lub cynamon w kluczowych miejscach, by rybiki tam nie wracały.

rybiki cukrowe Rybiki cukrowe żywią się zazwyczaj wszystkim, co zawiera cukier, a także pleśnią, złuszczonym naskórkiem oraz papierem. Fot.123RF.com

  • Ocet 

Kolejnym dobrym sposobem na pozbycie się rybików jest ocet. Wlej do spryskiwacza szklankę ciepłego octu i włóż do niego kilka gałązek rozmarynu. Tak przygotowanym roztworem spryskaj wszystkie łazienkowe szczeliny i kąty. Uwaga – charakterystyczny octowy zapach będzie bardzo wyczuwalny! Jednak bez obaw – rybikom również się nie spodoba.

  • Miód i tektura

Kolejną skuteczną i naturalną pułapką na rybiki może być ta wykonana z miodu i tektury. Wystarczy, że potniesz tekturę na kawałki i każdy z nich posmakujesz lepkim miodem. Słodka substancja zwabi rybiki i nie pozwoli im się uwolnić.

  • Niższa wilgotność i temperatura w domu

Jeśli zmagasz się z inwazją rybików, spróbuj zmniejszyć poziom wilgotności w domu oraz temperaturę. Im bardziej sucho i chłodno będzie w mieszkaniu, tym rybiki gorzej będą się w nim czuły.

  • Likwidacja szczelin

Przyjrzyj się dokładnie swojej łazience i zlikwiduj wszystkie szczeliny, przez które insekty mogą wychodzić. Uzupełnij ukruszone fugi czy ubytki w silikonie oraz doklej listwy przypodłogowe.

  • Kot – naturalny sposób na rybiki 

Jeśli od dawna zastanawiałeś się nad zamieszkaniem z mruczącym zwierzakiem, teraz może być na to dobry moment. Koty to bardzo skuteczni sprzymierzeńcy w walce z rybikami. Pamiętaj jednak, by nie kupować kota tylko ze względu na inwazję srebrzyków! Podejmij świadomą decyzję i przygarnij kota wyłącznie, jeśli naprawdę tego chcesz.

Środki chemiczne na rybiki

Jeśli domowe sposoby nie pomogą, możesz wykorzystać specjalistyczne środki dostępne w wielu marketach. Takie preparaty mają różne formy – najczęściej spotykane są specjalne pułapki, proszki do rozsypywania lub spraye do rozpylania. Środki chemiczne stosuje się zwykle przy listwach przypodłogowych, szczelinach oraz wszędzie tam, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia rybików. Tego rodzaju preparaty mogą być jednak toksyczne – szczególnie powinny na nie uważać osoby mieszkające z małymi dziećmi lub zwierzakami domowymi.

Co zrobić, żeby w domu nie pojawiały się rybiki cukrowe?

Pozbyłeś się srebrzyków i chcesz uniknąć tego problemu w przyszłości? Co zrobić, żeby w domu nie pojawiały się rybiki cukrowe? Przede wszystkim regularnie dbaj o porządek – odkurzaj, ścieraj kurze i zbieraj okruchy. Dbaj o to, by w łazience nie panowała zbyt duża wilgoć. Często wietrz pomieszczenia oraz regularnie naprawiaj wszelkie pęknięcia czy szczeliny, które pojawią się w łazience. Zadbaj też o to, żeby wszystkie domowe zapasy były przechowywane w szczelnych pudełkach i słoikach – ten sposób nie tylko odstraszy rybiki, ale pozwoli również uniknąć inwazji uciążliwych moli spożywczych.

Rybiki cukrowe spotkane w łazience lub kuchni mogą przyprawiać o dreszcze. Jeśli coraz częściej widujesz w swoim domu umykające srebrzyki, zacznij działać. Wypróbuj zaproponowane przez nas sposoby. Jeśli one nie przyniosą efektu, a srebrzyków jest już zbyt dużo, możesz wezwać specjalistyczną ekipę dezynsekcyjną.

Przeczytaj również: Wymieszaj i postaw w kuchni. Szybko i skutecznie pozbędziesz się moli

mole spożywcze Jak pozbyć się moli z kuchni? Wystarczy, że wymieszasz ze sobą te dwa produkty. Fot.123RF.com

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.