Porady domowe

Szczypawki (skorki) - szkodzą czy pomagają? Jak pozbyć się szczypawek z domu?

Skorek pospolity, potocznie nazywany również szczypawką lub korcem, to owad cieszący się złą sławą. Wiele osób boi się go ze względu na sporych rozmiarów szczypce. Czy ten strach jest uzasadniony? Czy skorki w ogrodzie szkodzą, czy pomagają? Jak pozbyć się ich z domu? Podpowiadamy.

Szczypawki (skorki) - szkodzą czy pomagają? Jak pozbyć się szczypawek z domu?
Mimo, że szczypawki wyglądają groźnie, nie są jednak niebezpieczne dla ludzi. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Szczypawki (skorki), to niewielkich rozmiarów owady, występujące na terenie całej Polski. Są to stworzenia nocne, lubiące wilgotne i ciemne miejsca. Z tego względu najłatwiej spotkać je w lesie lub w ogrodzie, w szczelinach drzew, pod kamieniami czy wśród mchu. Zdarza się również, że zadomawiają się w naszych mieszkaniach.

Skorek (szczypawka) – charakterystyka. Jak wygląda ten owad?

Szczypawki wyróżniają się wydłużonym, lekko spłaszczonym tułowiem o brązowej barwie, zakończonym charakterystycznymi szczypcami (cęgami). Ich długość sięga od 10 do 20 cm. Mają trzy pary nóg i - jak wiele owadów - długie czułki.

Być może niewiele osób wie o tym, że skorki mają również skrzydła, wykorzystają je jednak niezwykle rzadko. Są zwinne i szybkie. Należą do owadów wszystkożernych. Po co skorkom szczypce? Okazuje się, że są one wielofunkcyjne – przydają się podczas polowania, zbierania pokarmu, a nawet w czasie godów.

jak wyglądają szczypawki Skorki (szczypawki) mają na odwłoku charakterystyczne szczypce, z którymi są kojarzone. Fot.123RF.com

Czy skorki (szczypawki) gryzą? Czy są niebezpieczne dla ludzi?

Wokół tych owadów narosło wiele mitów. Mówi się, że ich ugryzienia są bardzo bolesne, mogą wywołać alergię oraz poważne powikłania. Czasem można usłyszeć nawet, że szczypawki wchodzą do uszu i uszkadzają błonę bębenkową. Żadne z tych twierdzeń nie jest jednak zgodne z prawdą.

Skorki raczej nie gryzą ludzi – może się to zdarzyć jedynie w sytuacji, w której czują się zagrożone (np. zostaną przyciśnięte do podłoża). Ich ugryzienia nie są jednak ani bolesne, ani tym bardziej niebezpieczne. Skąd więc wzięła się ich zła sława? Wpływ na to z pewnością ma charakterystyczny, groźny wygląd.

Skorki (szczypawki) w ogrodzie – szkodzą czy pomagają?

Szczypawki to owady powszechnie spotykane w sezonie letnim. Posiadacze przydomowych ogrodów często zastanawiają się, czy są one pożyteczne, czy raczej niebezpieczne dla kwiatów i upraw.

Skorki stanowią ważny element ogrodowego ekosystemu. Pomagają w likwidacji szkodników, takich jak mszyce, żywiące się liśćmi warzyw gąsienice czy larwy much. Usuwając je, chronią rośliny, co zdecydowanie trzeba uznać za pożyteczne działanie.

Niestety, szczypawki często żywią się również pokarmem roślinnym. Gdy jest ich niewiele, wystarczą im obumarłe liście i łodygi czy gnijące owoce, jednak zdarza się, że gdy ich populacja rozrasta się do większych rozmiarów, zaczyna niszczyć młode rośliny. W takiej sytuacji z pożytecznego owada skorek zmienia się w szkodnika.

Jak rozpoznać obecność szczypawek w ogrodzie? Jak się ich pozbyć?

Pierwszym objawem obecności skorków w ogrodzie są podziurawione liście roślin – owady te zjadają miękkie fragmenty, pozostawiając twardsze blaszki.

Jak pozbyć się szczypawek z ogrodu? Jeśli owady zaczęły wyrządzać szkody, najlepiej ograniczyć liczbę miejsc, w których mogą one bytować. Skorki lubią ciemne, wilgotne schronienia, dobrze więc usunąć z ogrodu większe, zalegające kamienie, drewno itp. Ważnym elementem walki ze szczypawkami jest również regularne usuwanie starych liści, skoszonej trawy i niedopuszczanie do gnicia owoców.

Innym, naturalnym sposobem na usuwanie skorków z ogrodu jest ustawienie w zacienionym, chłodnym miejscy dużej doniczki, wypełnionej sianem lub suchymi liśćmi. Owady preferują takie miejsca, dlatego prawdopodobnie szybko wybiorą ją na swoje schronienie. Wtedy można razem z doniczką przenieść je tam, gdzie nie będą stanowiły zagrożenia dla kwiatów czy roślin uprawnych. 

Przeczytaj również: Powoduje spore szkody w ogrodzie. Jak rozpoznać turkucia podjadka?

Turkuć podjadek Turkuć podjadek wyglądem przypomina pasikonika lub świerszcza Fot. 123RF/PICSEL

Szczypawki w domu – jak się ich pozbyć?

W upalne letnie dni zdarza się, że skorki wchodzą do domu w poszukiwaniu cienia i chłodu. Jeśli jest ich niewiele, usunięcie ich nie powinno stanowić problemu. Aby pozbyć się owadów, wystarczy użyć odkurzacza, a następnie opróżnić pojemnik lub worek na zanieczyszczenia. Można również stworzyć analogiczną jak w ogrodzie pułapkę (np. w doniczce czy w większym słoiku), a następnie wynieść całe gniazdo z domu.

Jeśli nie chcemy, by szczypawki wracały, musimy zabezpieczyć miejsca, którymi dostały się do mieszkania – sprawdzą się tu np., moskitiery montowane w oknach.

Jeśli problem ze skorkami jest poważny, ich kolonia jest duża lub owady często powracają, warto pomyśleć o zastosowaniu dodatkowych środków odstraszających.

Szczypawki nie tolerują zapachu octu – można więc rozłożyć w pomieszczeniach napełnione nim miseczki. Innym pomysłem jest wykorzystanie sklepowych środków owadobójczych.

Przeczytaj również: Naturalni pogromcy kleszczy. Te rośliny trzymają kleszcze z daleka od ogrodu

Rośliny odstraszające kleszcze Kleszcze zaczynają żerować juz w kwietniu. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

batatkaczka

zmora dzieciństwa :D

Użytkownik deccoria

Moze jest tutaj ktoś kto pomoże mojej znajomej. Jest sama , mieszka sama, uboga ,niema rodziny .wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 . Fundacja Avalon. Miej serce ️️️️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Szczypawki (skorki) - szkodzą czy pomagają? Jak pozbyć się szczypawek z domu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.