Porady domowe

Jak wykorzystać folię bąbelkową w domu? W zimie może się przydać szczególnie

Czy wiesz, jak dobrze wykorzystać folię bąbelkową, która została po remoncie lub wysyłce paczek do bliskich? Okazuje się, że nawet najmniejsze jej fragmenty mogą zostać wszechstronnie wykorzystane! Oto najoryginalniejsze pomysły na użycie folii bąbelkowej!

Jak wykorzystać folię bąbelkową w domu? W zimie może się przydać szczególnie
Folia jest nie tylko świetnym sposobem na zabezpieczenie rzeczy przed wysyłką. To także ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, wodą czy zanieczyszczeniami w powietrzu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Przypadkowe odkrycie folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa to przedmiot, bez którego trudno wyobrazić sobie wysłanie paczki lub przeprowadzkę. Choć jej zastosowanie jest wszechstronne, powstała… z przypadku.

W 1957 roku dwóch inżynierów, Alfred Fielding i Marc Chavannes, pracowali nad nową tapetą przestrzenną. Nie udało im się osiągnąć zamierzonego celu, jednak nie pozostali obojętni na to, co odkryli.

Folię pęcherzykową od razu określili jako coś mogącego być świetnym materiałem izolacyjnym, przydatnym m.in. w transporcie. Fielding i Chavannes zaprzestali więc prac nad tapetą, skupili się na swoim odkryciu i trzy lata później założyli firmę… produkującą folię bąbelkową. Firma „Sealed Air” jest dziś obecna w 175 krajach i zatrudnia ponad 25 tysięcy pracowników!

Co warto wiedzieć na temat tego wyjątkowego wynalazku? Co można zrobić z folii bąbelkowej i czy folia bąbelkowa wygłusza, chroni przed mrozem i trzyma ciepło? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Czy folia bąbelkowa chroni przed mrozem?

Na pytanie „czy folia bąbelkowa chroni przed mrozem” odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowane tak. Jest w tym tak dobra, że z powodzeniem można stosować ją zimą jako izolator termiczny do zabezpieczenia roślin!

Jak to zrobić? Większe rośliny, np. drzewka, wystarczy owinąć kilkoma warstwami tego materiału i zawiązać sznurkiem. Rośliny doniczkowe lepiej chronić w całości, razem z systemem korzeniowym. W tym celu trzeba owinąć doniczkę arkuszem folii, a następnie zamocować taśmą klejącą.

Folia bąbelkowa może nie tylko chronić przed zimnem, ale też je utrzymywać! Przyda się m.in. podczas imprez. Dlaczego? Owinięcie butelki kilkoma warstwami folii bąbelkowej pomoże utrzymać niską temperaturę ulubionego napoju. To samo dotyczy pojemnika z jedzeniem, np. w podróży. Warto zapakować go w folię bąbelkową, by cieszyć się preferowaną temperaturą dania.

To, czy folia bąbelkowa chroni przed mrozem, nie ulega wątpliwości, ale czy równie dobrze radzi sobie z utrzymaniem ciepła?

Czy folia bąbelkowa trzyma ciepło?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie „czy folia bąbelkowa trzyma ciepło” będzie posłużenie się przykładem. Czasem zdarza się, że przez nieszczelne okno do wnętrza domu dostaje się dużo zimnego powietrza. Jak temu zapobiec? Co zrobić, by szybko zabezpieczyć okna bez wydawania majątku? Sposobem jest wykorzystanie tradycyjnej, taniej i łatwej w użyciu folii bąbelkowej (i nieco wody).

Wystarczy odciąć fragment tego materiału (wielkości okna) i spryskać wodą tę stronę folii, po której znajdują się bąbelki, oraz okno. Następnie trzeba docisnąć wilgotną stronę folii do szyby. Po kilku sekundach folia przyklei się i pozostanie na miejscu przez całą zimę. Wiosną można ją po prostu zdjąć. To najprostszy sposób na utrzymanie ciepła w domu i jeden z najpopularniejszych pomysłów na to, co można zrobić z folii bąbelkowej!

Czy folia bąbelkowa wygłusza?

Wiesz już, czy folia bąbelkowa trzyma ciepło i chroni przed mrozem, czy jednak poradzi sobie z wygłuszeniem pomieszczenia?

Do wygłuszania poleca się stosować w pierwszej kolejności specjalistyczne i przeznaczone do tego celu produkty. Mimo to folia bąbelkowa sprawdzi się jako ich tańsza alternatywa. Dzięki swojej konstrukcji i materiałowi powinna dać dobre efekty w mniejszych pomieszczeniach. Warto mieć przy tym na uwadze, że specjalistyczne materiały, w przeciwieństwie do folii, mają właściwości przeciwpożarowe.

Jeśli istnieje taka możliwość, najpierw warto wziąć pod uwagę folię akustyczną, która zapewnia izolację hałasu w przypadku urządzeń, maszyn i instalacji wentylacyjnych. W budownictwie służy do wygłuszania stropów i ścian.

Skoro już wiesz, czy folia bąbelkowa wygłusza, czas na poznanie innych, nietypowych zastosowań tego wyjątkowego produktu.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne? Zmieszaj z wodą i przetrzyj, będą jak z fabryki

Co można zrobić z folii bąbelkowej? Oryginalne pomysły

Choć wymienione wyżej pomysły na użycie folii mogą być odbierane jako oryginalne, materiał ma do zaoferowania znacznie więcej kreatywnych zastosowań. Oto najciekawsze z nich!

  • Lepszy wygląd koszuli

Aby osiągnąć jak najlepszy wygląd koszuli, można użyć folii jako wyściółki, która podtrzyma materiał blisko ramion. Zapobiegniesz w ten sposób irytującym zagnieceniom. To rozwiązanie sprawdza się także w przypadku swetrów. Czasami wystarczy niewielki kawałek folii, by wyrównać niesforny materiał.

  • Sposób na bezpieczny transport podczas podróży

Użyj folii bąbelkowej, aby zapakować kosmetyki na wycieczkę. Szampon zużyjesz, ale folia zostanie na podróż powrotną (to właśnie wtedy najczęściej brakuje czegoś, co zabezpieczy pamiątki z wakacji).

  • Zastosowanie folii bąbelkowej podczas codziennych zakupów

Torby wielokrotnego użytku są praktyczne, jednak nie pomagają schłodzić produktów, które powinny stale znajdować się w lodówce. Pomyśl o owinięciu zakupów folią, dzięki czemu utrzymają właściwą temperaturę, a ty kupisz sobie czas, by odwiedzić kilka dodatkowych sklepów bez konieczności szybkiego powrotu do domu.

  • Sposób na szron na szybie auta

Kawałek folii bąbelkowej z powodzeniem może zostać użyty do zabezpieczenia wycieraczek samochodu przed zanieczyszczeniami lub osadzeniem się szronu na ich powierzchni. To świetne rozwiązanie dla wszystkich kierowców, którzy nie lubią poświęcać kilkunastu minut każdego ranka na czyszczenie szyb.

  • Nie musisz pozbywać się starych owoców

Każdy, kto kiedykolwiek odkładał zjedzenie warzywa na później, wie, jak irytujące potrafią być zanieczyszczenia pozostawione przed dojrzałe okazy. Jeśli wyłożysz szufladę lodówki folią, soki wyciekające z owoców i warzyw będą w nią wsiąkać.

  • Sposób na utrzymanie jakości ubrań

Eleganckie buty wkładasz tylko od święta, a ulubioną torebkę wyłącznie na imprezy? W czasie, gdy leżą w szafie, wypełnij je folią. W ten sposób pomożesz im zachować doskonały kształt.

  • Folia między talerzami

Umieszczając folię bąbelkową między naczyniami, sprawisz, że nie będą się wzajemnie dotykać, i zminimalizujesz ryzyko powstania niedoskonałości na powierzchni. Jeśli nie chcesz, aby folia była widoczna, przytnij ją. Co ważne, z powodzeniem możesz używać tych samych kawałków folii przez bardzo długi czas.

  • Wygoda podczas prac ogrodowych

Jeszcze jednym sposobem użycia folii bąbelkowej jest umieszczenie jej na rękojeści narzędzia, np. łopaty czy miotły. W ten sposób zabezpieczysz dłonie przed otarciami i pęcherzami.

Jak wykorzystać folię bąbelkową? Podsumowanie

Folia jest nie tylko świetnym sposobem na zabezpieczenie rzeczy przed wysyłką. To także ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, wodą czy zanieczyszczeniami w powietrzu. Nic dziwnego, że używa się jej na całym świecie. Może dzisiejsze porady sprawią, że i ty znajdziesz dla niej stałe miejsce w swoim domu.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na ostrzenie noży. Będą ostre jak brzytwa

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.