Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Domowe sposoby na ostrzenie noży. Będą ostre jak brzytwa

Ostrzenie noży to niełatwe zadanie. Często nasze noże szybko tracą swoją ostrość i krojenie nimi produktów staje się nieprzyjemne. Istnieją jednak domowe sposoby, które ułatwią naostrzenie noży. Sprawdź, jak to zrobić za pomocą rzeczy, które na pewno masz w domu.

Domowe sposoby na ostrzenie noży. Będą ostre jak brzytwa
Kubek ceramiczny może posłużyć nam do naostrzenia noży. Fot. 123RF.com/Pexels

Spis treści:

Dlaczego noże się tępią?

Nasze noże z czasem zaczynają się tępić i zazwyczaj niemy czemu tak się dzieje. Jednak nawet najlepsze i najdroższe noże kuchenne mogą szybko ulec zniszczeniu, jeśli nie są odpowiednio użytkowane, myte i przechowywane.

Często nie wiemy jednak, że sami na to wpływamy i przyspieszamy cały ten proces. Oto najczęstsze powody tego, dlaczego noże się tępią:

  • Złe mycie noża – noży nie powinno się myć w zmywarce, nawet tych, które są do tego przystosowane. Odbija się on w niej od szklanych i stalowych przedmiotów i sprawia to, że traci ostrość. Podobnie jest podczas mycia noży w zlewie, jeśli obija się on o ceramikę, szkło czy stal, to utraca na swojej ostrości. Wrogiem może być też gąbka. Jej ostrzejsza część często zrobiona jest ze sztucznego materiału ściernego, w związku z czym jej kontakt z krawędzią tnącą noża może go stępić. Do czyszczenia najlepiej używać strony miękkiej lub zachowywać dużą ostrożność, przecierając płaską część ostrza, ale nie dotykając krawędzi tnącej. Nóż po użyciu powinniśmy od razu umyć i wytrzeć.

  • Nieprawidłowe przechowywanie noża – przechowywanie też ma tu znaczenie, ponieważ noży nie powinniśmy składować luzem w szufladach czy pionowych pojemnikach na sztućce. Może to powodować obijanie się krawędzi tnącej o twarde przedmioty, co skraca żywotność noża. Najlepiej noże umieszczać na listwie magnetycznej lub w specjalnych blokach.

  • Zły materiał deski do krojenia - szklana lub ceramiczna deska również tępi nasz nóż. Drewno to dużo lepsze rozwiązanie niż szkło, ale wybierając deskę powinniśmy kierować się jej twardością, powinna być ona bardziej miękka niż stal noża. Mimo że deska taka będzie podatniejsza na zarysowania, to nasz nóż zachowa ostrość o wiele dłużej.

  • Krojenie twardych rzeczy – krojenie produktów głęboko mrożonych czy rozbiór kurczaka lub krojenie ananasa, czy kokosa może sprawić, że nóż stanie się tępy o wiele szybciej. Według powszechnej zasady najlepiej dobrym nożem kuchennym unikać krojenia rzeczy, których nie chcielibyśmy musieć przegryźć zębami.

  • Technika krojenia – mocne uderzanie w dość twardą powierzchnię będzie powodować rolowanie się krawędzi tnącej, a odczuwalna ostrość noża szybko spadnie. Pewne, ale i delikatniejsze ruchy nożem sprawią natomiast, że krojenie będzie przyjemnością, a krawędź tnąca pozostanie ostra na długo. Źle na ostrość wpływa również suwanie nożem po desce na boki, na przykład zrzucając z niej składniki.

Jak naostrzyć nóż bez tradycyjnej ostrzałki?

Jeśli szukamy alternatywy dla tradycyjnej ostrzałki, możemy zakupić dwa dobrej jakości produkty, które świetnie się sprawdzą do ostrzenia noży.

Pierwszy z nich to kamień ceramiczny. Ostrzenie noży za jego pomocą jest już dość profesjonalną metodą. Kamień ceramiczny ma bardzo wysoką twardość i równocześnie niską podatność na zapychanie się. Zakup takiego kamienia pozwoli nam zyskać skuteczną ostrzałkę na lata.

Drugim produktem jest osełka diamentowa. Produkt tego typu zazwyczaj składa się z metalowej płytki, na której osadzony jest pył z syntetycznych diamentów o konkretnej gradacji. Kupując osełkę diamentową, należy zwrócić szczególną uwagę na jej jakość. Ma ona wpływ na jakość ostrzenia noża, ale i na żywotność samej osełki.

Kamień ceramiczny lub osełka diamentowa świetnie sprawdzą się do ostrzenia noży. Fot. 123RF.com

Najlepsze domowe sposoby na ostrzenie noża

Jeśli nie posiadamy ostrzałki, to nic straconego. Możemy domowymi sposobami samodzielnie naostrzyć noże w naszym domu.

Wystarczą do tego rzeczy, które prawie każdy ma w swoich szafkach i nie będą one wymagały dużego nakładu finansowego, a pozwolą cieszyć się dobrze naostrzonym nożem. Oto najlepsze domowe sposoby na ostrzenie noża:

  • ostrzenie o kubek ceramiczny - wystarczy obrócić kubek do góry dnem, a następnie przyłożyć nóż pod kątem około 30 stopni. Dzięki temu naostrzymy nóż z obu stron. Istotne jest jednak to, aby nie przykładać ostrza w taki sposób, jakbyśmy chcieli przeciąć kubek. To może stępić bardziej nóż.  

  • ostrzenie o kamienne schody lub parapet - to nietypowa, ale skuteczna metoda. Tutaj również nóż ustawiamy pod kątem około 30 stopni. Ostrzymy nóż, wykonując płynne, lekkie ruchy w obu kierunkach.

  • ostrzenie noża o nóż - ta forma nie jest polecana i można jej używać jedynie w ostateczności. Ustawiamy noże pod kątem i ostrzymy je ostrożnie i z wyczuciem. Jest to ważne, ponieważ nieprawidłowo przeprowadzona czynność może nie tylko stępić oba noże, ale i doprowadzić do ich wyszczerbienia.

  • ostrzenie za pomocą folii aluminiowej - wystarczy rozpocząć krojenie arkuszy foli aluminiowej na kawałki. Dzięki temu możemy naostrzyć małe noże, które nie są jeszcze bardzo tępe.

  • ostrzenie za pomocą papieru ściernego – aby naostrzyć nóż należy kawałek papieru ściernego przykleić do płaskiej, stabilnej powierzchni. Pocieramy o niego nóż zdecydowanym ruchem, ale powolnym ruchem.

Co zrobić, żeby noże się szybko nie tępiły?

Po naostrzeniu również musimy zadbać o nasze noże, aby szybko się nie stępiły. Przede wszystkim należy umyć je w letniej wody i wytrzeć do sucha.

Ważne jest to, aby nigdy nie myć noży w gorącej wodzie, ponieważ wysoka temperatura wpływa na metalową część noża, nagrzewając go i delikatnie rozszerzając. Doprowadza to do tępienia się noża.

Dodatkowo tak jak było już wspomniane, warto schować naostrzone noże do specjalnych bloków przeznaczonych do ich przechowywania. Dzięki temu będą one zawsze oddzielone i nie będą się tępiły.

Jeśli zastosujemy się do wszystkich wymienionych zaleceń i weźmiemy pod uwagę czynniki, które sprawiają, że noże się szybko tępią, to mogą one nam posłużyć wiele lat, a krojenie będzie już samą przyjemnością.

Przeczytaj również: Jak rozpalić w kominku i utrzymać ogień? Oto sprawdzone triki

Sprawdźcie, jak palić w kominku, by ogień jak najdłużej się utrzymywał. Fot. East News: Piotr Kamionka/Reporter

Rodzima ryba nie tylko na święta na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.