Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak czyścic okulary
- Czy używać domowych sposobów do czyszczenia okularów
- Jak dezynfekować okulary
- Co robić, by okulary nie parowały
Czyszczenie okularów — sposoby
Czyszczenie okularów wydaje się banalną czynnością. Niestety, tylko wydaje, bo wielu z nas nie poświęca tej czynności dużej uwagi i pilności. Nieprawidłowo myte okulary mogą się uszkodzić, a zakup nowych lub wymiana szkieł to często spore wydatki. Niektórym okularnikom zdarza nawet chuchać na szkła i przecierać je brzegiem ubrania – to wyjątkowo zła praktyka. Nie tylko zostawia smugi na szkłach, ale też grozi ich zarysowaniem. Podobnie w przypadku ręczników papierowych, chusteczek jednorazowych czy papieru toaletowego – chociaż wydają się stosunkowo miękkie, celulozowe włókna mogą uszkodzić soczewki, obniżając komfort używania okularów.
Do czyszczenia okularów najlepiej używać szmateczek z mikrofibry i letniej wody. Brudu na oprawkach pozbędziemy także się przy użyciu płynu do mycia naczyń. W sklepach optycznych można nabyć również specjalne preparaty, przeznaczone do tego celu.
Powierzchowne zabrudzenia na szkłach, utrudniające widzenie z łatwością usuniemy na sucho. Wystarczy przetrzeć je miękką ścierką.
Czyszczenie okularów płynem do naczyń
Mocno zabrudzone okulary korekcyjne lub słoneczne przemywamy letnią lub zimną wodą z dodatkiem łagodnego detergentu np. płynu do mycia naczyń. Podobnie jak dłonie, okulary myjemy ok. 30 – 40 sekund. Starajmy się nie ominąć żadnego miejsca – nosków, zauszników, szkieł z dwóch stron; szczególną uwagę zwróć na łączenia. Po umyciu okularów najlepiej otrzepać z nich nadmiar wody i odłożyć je do samodzielnego wyschnięcia. Jeśli się nam śpieszy, przetrzeć je można miękkim ręcznikiem i ściereczką z mikrofibry.
Czyszczenie okularów ultradźwiękiem
Brudne okulary można oddać również do optyka – profesjonaliści wyczyszczą okulary myjką ultradźwiękową i wyregulują rozkręcone śrubki.
Okulary należy czyścić ścierką z mikrofibry Fot. 123RF/PICSEL
Czyszczenie okularów — domowe sposoby
Szkła okularów często pokryte są dodatkowymi powłokami, które chronią zarówno oczy (antyrefleks, powłoka przeciw niebieskiemu światłu), jak i soczewki (warstwy hydro- lub oleofobowe), dlatego należy obchodzić się z nimi bardzo delikatnie, by ich nie uszkodzić. Czego nie używać do mycia okularów?
Czyszczenie okularów z antyrefleksem – czego nie robić
- Uważajmy przede wszystkim na "domowe sposoby", takie jak czyszczenie okularów pastą do zębów, sodą oczyszczoną lub octem. Substancje te zawierają związki chemiczne, które mogą pogorszyć działanie powłok ochronnych na szkłach. Co więcej, jeśli nie zostałyby dokładnie zmyte z okularów, ich opary i resztki mogłyby podrażniać oczy.
- Z powodu wrażliwości powłok antyrefleksyjnych i innych na działanie silnych substancji, nie zaleca się czyścić okularów spirytusem lub mniej skoncentrowanym alkoholem.
- Do czyszczenia szkieł nie wolno używać również płynów do okien, które zawierają amoniak – może on uszkodzić warstwę antyrefleksyjną.
- Mimo że doskonale sprawdza się ona do mycia luster, czyszczenie okularów pianką do golenia to również nie jest dobry pomysł.
- Chcąc wyczyścić zabrudzone okulary, stawiajmy na delikatne detergenty, niezawierające dodatkowych środków natłuszczających – unikajmy zatem mydeł do rąk, kosmetycznych chusteczek nawilżanych.
Jak dezynfekować okulary?
W związku z pandemią koronawirusa w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Celem obostrzenia jest ograniczenie rozsiewania groźnego patogenu, który roznosi się między innymi za pośrednictwem aerozoli – drobnych cząstek zawieszonych w powietrzu. Noszenie maseczki, choć niezbędne, może się wiązać z kilkoma niedogodnościami. Jedną z nich jest konieczność odkażania i ciągłego przecierania parujących okularów, które nosi przecież wielu z nas. Zdejmujemy je i zakładamy, mają one bliski kontakt z wrażliwą strefą twarzy, jaką są oczy. Bardzo łatwo przenieść z nich patogen do śluzówki. Jak zdezynfekować okulary? Nie używajmy preparatów zawierających silne detergenty lub alkohol: żeli antybakteryjnych, sprayów – te mogą uszkodzić oprawki oraz powłoki antyrefleksyjne naniesione na szkła. By pozbyć się mikrobów z okularów, w zupełności wystarczy myć je regularnie ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
By okulary nie parowały, można wetrzeć w szkła maleńką ilość gliceryny Fot. 123RF/PICSEL
Sposoby na zaparowane okulary
Powietrze, które wydychamy, jest ciepłe i wilgotne. W kontakcie z powierzchnią o niższej temperaturze — w tym wypadku ze szkłem okularów — schładza i kondensuje się, czyli osadza na nim w skroplonej postaci, powodując wrażenie zamglenia. Problem ten nasila się szczególnie chłodniejszą porą roku. Co zrobić, by okulary nie parowały przy każdym oddechu?
Parowaniu szkieł w okularach zapobiec można również, wcierając w nie kilka kropel gliceryny. Robimy to z użyciem miękkiego ręcznika. Później dobrze jeszcze wypolerować je ściereczką z mikrofibry. Warto dodać, że w podobny sposób można zapobiec parowaniu luster po kąpieli czy prysznicu.
Rozwiązaniem problemu zamglonych szkieł jest również odpowiednie dopasowanie maseczki, tak aby szczelnie przylegała do grzbietu nosa i okulary spoczywały na niej, a nie na skórze.
Redakcja Deccoria.pl