Porady domowe

Uważaj w piwnicy, garażu, altance. Co zrobić po ukąszeniu sidlisza piwnicznego? Jak się go pozbyć?

Sidlisz piwniczny to jeden z największych polskich pająków, którego najczęściej możemy spotkać w piwnicy czy garażu. Lubi przebywać także w jaskiniach i pod kamieniami. Jak rozpoznać tego pająka? Czy jest niebezpieczny dla człowieka? Jak się pozbyć sidlisza piwnicznego? Podpowiadamy!    

Uważaj w piwnicy, garażu, altance. Co zrobić po ukąszeniu sidlisza piwnicznego? Jak się go pozbyć?
Sidlisz piwniczny jest jednym z największych przedstawicieli z rodziny sidliszowatych. Fot.123RF/CC Search

Spis treści:

Sidlisz piwniczny – charakterystyka

Sidlisz piwniczny (Amaurobius ferox) to gatunek pająka z rodziny sidliszowatych, a zarazem jeden z największych występujących w Europie. Bardzo łatwo go pomylić z kątnikiem domowym.

Samice osiągają około 1,5 cm długości, natomiast samce są trochę mniejsze i dorastają  maksymalnie do 1,2 cm. Mają pomarańczowy głowotułów, który ściemnia się ku przodowi. Odwłok ma barwę szarą lub szaro-czarną. W jego przedniej części znajdują się żółto-szare podłużne plamy, które przypominają literę „u”. Na odwłoku sidlisza piwnicznego można też zobaczyć mniejsze plamy o wyraźnym kształcie serca.

Nogi tego pająka są stosunkowo krótkie, masywne, owłosione i ciemnobrązowe. Szczękoczułki samicy są czarne lub czerwonobrązowe, a u samców jaśniejsze – pomarańczowo-brązowe.  

sidlisz piwniczny charakterystyka Sidlisz piwniczny uwielbia zaciemnione, wilgotne miejsca o niskich temperaturach. Fot.CC Search  

Gdzie można spotkać sidlisza piwnicznego?

Sidlisz piwniczny jest najbardziej aktywny w nocy. Preferuje zaciemnione, wilgotne miejsca o niskich temperaturach. Najczęściej pojawia się w piwnicach, stąd też jego nazwa. Tego pająka możemy również spotkać pod kamieniami i w zakamarkach pomieszczeń gospodarskich.  Ponadto zamieszkuje też pod drewnianymi pieńkami lub pod korą gnijącego drewna.

Warto zaznaczyć, że sidlisz piwniczny to jeden z bardzo niewielu gatunków pająków, który wykazuje zachowanie społeczne. Wczesnym latem samica buduje pojedynczy kokon jajowy, w którym składa od 40 do 135 jaj. Po wykluciu się młodych pająków, ich mama składa kolejny zestaw jaj – nie do wyklucia się, a tylko do zjedzenia. Co ciekawe, jaja pokarmowe stanowią 30 proc. całej masy ciała matki i są bardzo pożywne.

Przez kilka tygodni samica opiekuje się potomstwem, a następnie pozwala mu się pożreć. Później młode pająki rozpoczynają samodzielne życie. Sidlisz piwniczny żyje około dwóch lat.    

Przeczytaj również: Usunąć go z ogrodu czy zostawić? Co się stanie, gdy tygrzyk paskowany cię ugryzie?

Tygrzyk paskowany Pająk tygrysi to jeden z największych pajęczaków, które można spotkać na terenie naszego kraju. Fot.123RFcom

Czy sidlisz piwniczny jest jadowity?

Ukąszenia tego pająka należą do rzadkich. Można je jednak porównać do użądlenia osy. Chociaż ukąszenie sidlisza piwnicznego nie jest niebezpieczne, ale bywa naprawdę bolesne. Objawia się tępym bólem, który nasila się po około dwóch godzinach, a po dwunastu ustępuje. Pojawia się opuchlizna, której towarzyszy zaczerwienie z niewielkimi grudkami. Natomiast po kilku dniach ślad zupełnie znika.

W przypadku, gdy dojdzie do ukąszenia, pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest odkażenie miejsca wkłucia pająka, aby nie doszło do stanu zapalnego. W tym celu sprawdzą się środki dezynfekujące, a także maści i balsamy kojące na ukąszenia. Jeżeli opuchlizna po kilku dniach nie ustępuje, należy udać się do lekarza. 

Trzeba również pamiętać o tym, że chociaż sidlisz piwniczny nie jest jadowity, może jednak stanowić wektor groźnych dla człowieka mikroorganizmów, takich jak gronkowiec złocisty. Jest to bardzo rozprzestrzeniająca się bakteria, która najczęściej atakuje skórę i błony śluzowe człowieka. Gronkowiec złocisty może wywołać wiele groźnych chorób: m.in. choroby skóry, zakażenie dróg oddechowych, a także zapalenie (płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowych i żył).

jak się pozbyć sidlisza piwnicznego Ukąszenie sidlisza piwnicznego może przypominać użądlenie pszczoły. Fot.CC Search  

Jak się pozbyć sidlisza piwnicznego?

Z punktu widzenia nauki pająki są pożyteczne. Dlaczego? Chronią nas przed insektami i przenoszonymi przez nie chorobami, ponieważ żywią się muchami, komarami, skorkami, molami i karaluchami. Nie każdemu jednak odpowiada obecność pająków w domu. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą pozbyć się sidlisza piwnicznego.

  1. Jeśli zobaczysz sidlisza piwnicznego, nie zabijaj go, a po prostu złap i wynieś na zewnątrz. Jeśli masz arachnofobię, poproś kogoś, aby zrobił to za ciebie.

  2. Wyczyść wszystkie pajęczyny ze ścian, gdyż w czystych i zadbanych pomieszczeniach nie ma miejsca dla tych pająków.

  3. Umieść osuszacz powietrza – obniżenie wilgotności w pomieszczeniu zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia się sidlisza piwnicznego.

  4. Wymień białe żarówki na żółte – zdaniem ekspertów z Clemson University Extension żółte światło jest mniej atrakcyjne dla pająków z piwnicy.

  5. Ze względu na to, że pająki mogą dostawać się do wewnątrz m.in. przez okna, zamontuj w nich moskitierę.

  6. Ustaw na parapetach rośliny, które działają na pająki odpychająco (np. lawendę czy miętę).

  7. Zrób odstraszający preparat na sidlisza piwnicznego. Wystarczy zmieszać kilka kropli olejku lawendy, mięty pieprzowej czy drzewa herbacianego z wodą i tak otrzymaną miksturą spryskać miejsca szczególnie narażone na obecność pająków. Podobny efekt uzyskamy także, stosując sok z cytryny zmieszany z wodą. Innym rozwiązaniem jest rozpylenie mieszaniny wody z dodatkiem octu, jednak jej zapach nie należy do najprzyjemniejszych.  

  8. Pomocne w eliminowaniu sidlisza piwnicznego mogą być żołędzie i kasztany, które wydzielają drażniący pająki zapach. Te bez problemu można znaleźć jesienią w parkach czy lasach. Wystarczy rozłożyć je na parapecie (luzem lub w koszyku), a także w stosach drewna lub kamieni, szafkach czy kątach, gdzie powstają pajęczyny.

Przeczytaj również: Uważaj, te cuchnące owady już wchodzą do domów! Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego?

wtyk amerykański Wtyk amerykański to inwazyjny gatunek pluskwiaka, który przywędrował do Polski z Ameryki Północnej. Fot.123RF.com

Reklama   

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.