Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Nawilżacz powietrza – pomaga czy szkodzi? Jak dobrze korzystać z nawilżacza powietrza?

Sezon jesienno-zimowy ze swoją nieprzyjazną aurą sprawia, że większość czasu spędzamy w ogrzewanych, suchych wnętrzach. Eksperci polecają, aby w tym okresie korzystać z nawilżacza powietrza. Zalety i wady tego rozwiązania nie są jednak dla wszystkich oczywiste. Co warto wiedzieć o bezpiecznym nawilżaniu?

Nawilżacz powietrza – pomaga czy szkodzi? Jak dobrze korzystać z nawilżacza powietrza?
Przesadne korzystanie z nawilżacza powietrza może powodować powstawanie pleśni. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest nawilżacz powietrza?

Istnieje wiele naturalnych sposobów na podwyższenie poziomu wilgotności we wnętrzach – od uprawy roślin doniczkowych po zawieszanie specjalnych pojemników z wodą na kaloryferze. Rozwój technologiczny przyniósł nam jednak również elektroniczne urządzenia, które w kontrolowany sposób rozpraszają drobinki wody w powietrzu.

To, jak działa nawilżacz powietrza, zależy od jego budowy. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów urządzeń, a każde ma swoje unikalne walory i niedostatki. Ostateczny wybór powinien uwzględniać możliwości budżetowe, planowane przeznaczenie oraz oczekiwane skutki używania nawilżacza powietrza w domu. Ideał może więc być dla każdego inny.

Przeczytaj również: Oczyszczacz powietrza do domu. To musisz wiedzieć, zanim kupisz

Jak działa nawilżacz powietrza?

Najprostszy model to nawilżacz parowy. To urządzenie posiada zbiornik na wodę, która po podłączeniu do prądu jest podgrzewana i rozpraszana w formie pary. Oprócz wzrostu poziomu wilgotności powoduje więc również lekkie ogrzanie powietrza.

Chłodną temperaturę we wnętrzach pomaga utrzymać nawilżacz ewaporacyjny, który zasysa powietrze z pomieszczenia, a następnie dystrybuuje je z wodnym aerozolem. Efektem jest przyjemna chłodna mgiełka.

Jak działa nawilżacz powietrza ultradźwiękowy? To urządzenie jest nieco bardziej zaawansowane technicznie i wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby rozbijać cząsteczki wody. Użytkownik sam wybiera temperaturę mgiełki oraz jej intensywność.

Jeszcze inną technologię wykorzystuje wirnikowy nawilżacz powietrza. Zalety i wady tej technologii sprawiają, że jest on wskazany dla małych dzieci, ale niekoniecznie dla astmatyków. Woda rozpraszana jest tutaj w sposób mechaniczny, pod wpływem szybko obracających się dysków.

Kto powinien używać nawilżacza powietrza?

Nawilżanie powietrza jest zalecane wszędzie tam, gdzie poziom wilgotności we wnętrzach jest niższy niż 40%. Suche powietrze w domu jest przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia, gdyż powoduje wysychanie śluzówki i czyni nas bardziej podatnymi na wirusy i bakterie. Poza tym sprzyja gromadzeniu się kurzu i dystrybucji pyłu czy roztoczy.

Kto powinien używać nawilżacza powietrza na co dzień? W sezonie jesienno-zimowym poleca się go przede wszystkim osobom o skłonnościach do częstych infekcji, alergikom oraz cierpiącym na problemy skórne typu egzema. Ustawiony w sypialni podwyższa jakość snu i może redukować chrapanie.

Pozytywne skutki używania nawilżacza powietrza w domu obejmują również redukcję częstotliwości infekcji takich jak grypa czy przeziębienie. W przypadku choroby natomiast można liczyć na złagodzenie objawów i skrócenie jej przebiegu. Jak się łatwo domyśleć, największymi beneficjentami nawilżania są małe dzieci, które szczególnie często cierpią na katar, kaszel i reakcje alergiczne.

Nawilżacz powietrza jest sposobem na suche powietrze w domu w trakcie sezonu grzewczego. Fot. 123RF.com

Nawilżacz powietrza: zalety i wady

Nowoczesne nawilżacze powietrza pozwalają dość dowolnie regulować poziom wilgotności w domu. Niektóre urządzenia mają wbudowany higrometr, który pozwala na bieżąco reagować na zmiany warunków we wnętrzach. Ponadto atrakcyjną opcją jest dodatkowa jonizacja powietrza neutralizująca wirusy, bakterie, a także cząsteczki smogu.

Odpowiednia wilgotność powietrza korzystnie wpływa na rośliny doniczkowe, zwłaszcza popularne gatunki tropikalne, jak również na drewniane elementy wyposażenia. Wysuszanie powietrza sprzyja pękaniu desek i kurczeniu się materiału, co zwiększa szpary, np. w podłodze.

Korzystanie z nawilżacza nie jest oczywiście pozbawione niewygód. Po pierwsze, niektóre urządzenia zużywają dość sporo energii, co w dobie kryzysu nie jest przesadnie zachęcającą opcją. Poza tym nawet najcichsze modele emitują zawsze pewien poziom hałasu, który może przeszkadzać. Warto dodać, że przyjazne dla ludzkiego ucha nawilżacze ultradźwiękowe są bardzo stresujące dla psów i kotów.

Wracając do pytania, kto powinien używać nawilżacza do powietrza, warto poświęcić nieco uwagi małym dzieciom. To bowiem w ich pokojach najczęściej są ustawiane urządzenia produkujące przyjemną mgiełkę. Niestety modele działające na bazie pary mogą być źródłem poważnych poparzeń ciekawskich maluchów, jeśli te będą próbowały zbadać fascynujące urządzenie.

Negatywne skutki używania nawilżacza powietrza w domu

Wzrost poziomu wilgotności niesie ze sobą również pewne zagrożenia, których nie powinno się bagatelizować. Należy do nich przede wszystkim niekontrolowany rozwój pleśni, grzybów i roztoczy, szkodliwych dla zdrowia i wywołujących poważne alergie. Wilgotne wnętrza łatwo wchłaniają też zapach stęchlizny i negatywnie wpływają na funkcjonowanie sprzętów elektronicznych.

Skutki używania nawilżacza powietrza w wilgotnym już domu mogą obejmować nieestetyczny nalot na ścianach i sufitach, ale także problemy zdrowotne domowników. Do najpowszechniejszych należą chroniczne zapalenia zatok, bóle reumatyczne oraz grzybicze choroby skóry.

Dobra wiadomość jest taka, że wiedząc, jak prawidłowo korzystać z nawilżacza powietrza, można uniknąć większości wspomnianych wyżej zagrożeń. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych wnętrzach i w obliczu niektórych schorzeń (np. alergii na roztocza) nawilżanie może być w ogóle niewskazane.

Jak prawidłowo korzystać z nawilżacza powietrza?

Aby długo cieszyć się zakupionym sprzętem i w maksymalny sposób skorzystać z jego walorów funkcjonalnych, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze, istotna jest jakość wody. Kranówka często zawiera duże ilości minerałów, które osadzają się jako kamień wewnątrz urządzenia, ale także na meblach i podłodze. Idealnie jest więc stosować do nawilżania wodę destylowaną lub filtrowaną.

Po drugie, należy dbać o regularne czyszczenie pojemnika na wodę. Raz na trzy dni cały zbiornik warto opróżnić, zdezynfekować roztworem wody utlenionej lub wybielacza i bardzo dokładnie wypłukać. Nawilżanie nieświeżą wodą stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii po całym domu i zagraża zdrowiu rodziny. W przypadku nieużywanego przez kilka miesięcy urządzenia przed pierwszym włączeniem również powinno się przeprowadzić jego dezynfekcję.

Ponadto, jeśli dane urządzenie jest wyposażone w filtry, warto wymieniać je zgodnie ze wskazówkami producenta. Nieprzestrzeganie tej zasady również grozi dystrybucją patogenów i zanieczyszczeń.

Do kluczowych zasad określających, jak prawidłowo korzystać z nawilżacza powietrza, należy również reguła umiaru. Jeśli poziom wilgotności we wnętrzach jest równy lub wyższy niż 60%, nie ma potrzeby go dodatkowo podnosić. Kto nie posiada higroskopu, może kierować się prostą obserwacją wzrokową: jeśli przestrzeń wokół działającego urządzenia jest mokra, to znak, że nawilżanie warto na jakiś czas zawiesić!

Przeczytaj również: Domowe sposoby na pleśń i grzyba. Wydasz maksymalnie 8 zł w zielarskim i problem z głowy

Pleśń na ścianach nie tylko brzydko wygląda, ale również jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Fot.123RF.com/East News: Teresa Wrzosek

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.