Spis treści:
Rodzaje siatek ochronnych
W sklepach są dostępne siatki wyprodukowane z różnych materiałów. Najpopularniejsze surowce to:
- Monofilament – Osłony wykonane z tego tworzywa mają dwie zalety. Są tanie i przez Dzięki temu widok z okna pozostanie bez większych zmian. Natomiast łatwo mogą zostać uszkodzone przez zwierzaka.
- Polipropylen – Zdecydowanie trwalszy materiał niż poprzedni. Wadą tego surowca jest to, że chłonie wodę. Siatka z niego może być produkowana pod wymiar, co pozwala na idealne dopasowanie jej do miejsca montażu.
- Polietylen – Ten rodzaj jest droższy w porównaniu z powyższymi, ale ma większą odporność na ujemne temperatury, deszcz, śnieg i promieniowanie UV. Dodatkowo jest lekki, elastyczny i odporny na uszkodzenia.
- Polietylen wzmocniony drutem – To ciężkie, ale stabilne tworzywo. Dobrze naciągnięte podczas montażu wytrzyma nawet wspinanie się kota.
- Metal – Taka osłona jest mocna, solidna i bardziej sztywna od pozostałych. Może sprawiać trudności w trakcie instalacji. Dodatkowo pod wpływem czynników atmosferycznych np. deszczu, materiał zacznie rdzewieć.
Montaż siatki ochronnej dla kota
Siatkę można zamontować samemu lub wynająć fachową ekipę. Ze względu na łatwość wykonania oraz kilkukrotnie mniejsze koszty, większość właścicieli kotów decyduje się na tę pierwszą opcję. Trochę ciężej się robi, kiedy chcesz zamocować zabezpieczenie na oknie, które znajduje się na wyższych piętrach budynku. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy podnośnika koszowego. Dzięki temu instalacja przebiega dużo sprawniej i bezpieczniej, a obudowany kosz zwyżki umożliwi dotarcie w oddalone miejsce.
Siatki na koty najczęściej są sprzedawane w zestawach z haczykami i linkami. Dodatkowo jest załączona instrukcja. Montaż można wykonać na dwa sposoby inwazyjny i bezinwazyjny. Podczas pierwszego sposobu konieczne jest nawiercenie otworów wokół wnęki okiennej, w których zamocowane będą haczyki. W drugim rozwiązaniu zaczepy są przyklejane na klej lub silikon.
W kolejnym kroku linka musi zostać przepleciona przez kotwy oczkowe. Trzeba napiąć ją tak, aby utworzyć stelaż wokół miejsca, które chcemy zabezpieczyć. Następnie za pomocą specjalnych agrafek należy przypiąć oczka siatki do sznura tak, aby konstrukcja była sztywna. Gdy efekt jest zadowalający, ostatnim krokiem jest odcięcie nadmiaru siatki.
Zabezpieczenie balkonu to jeden z pierwszych kroków do poprawy bezpieczeństwa pupila. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, żeby było to wykonane porządnie.