Spis treści:
- Co sprawia, że kominek się brudzi?
- Kiedy czyścić kominek? Regularne czyszczenie to podstawa!
- Jak wyczyścić kominek – krok po kroku
- Jak czyścić mocno zabrudzone kominki?
Co sprawia, że kominek się brudzi?
Brudzenie się kominka to sprawa naturalna. Pali się w nim drewnem, zatem zrozumiałe jest, że w środku gromadzi się popiół oraz sadza. Szczególnie uciążliwe i wpływające na estetykę kominka jest jednak brudzenie się jego szyby. Co sprawia, że szyba brudzi się mocniej? Przede wszystkim nieodpowiedni dobór drewna. Których rodzajów nie należy używać do palenia?
- Drewna z drzew liściastych, niedokładnie wysuszonego i sezonowanego krócej niż 2 lata. Zamiast spalania następuje proces wędzenia takiego drewna, co powoduje, że na szybie osadza się uporczywa sadza.
- Drewna z drzew iglastych, które zawierają żywicę – zadziała podobnie jak drewno liściaste. Ponadto drewno sosnowe, modrzewiowe, świerkowe czy jodłowe zanieczyszcza komin, osłabiając przy tym ciąg.
Czym więc palić? Przede wszystkim suchym drewnem z drzew liściastych. Za najlepsze uznaje się grabowe, bukowe i jesionowe – są twarde i kaloryczne, czyli generują dużo energii cieplnej.
Na to, jak szybko brudzi się kominek, ma wpływ rodzaj spalanego w nim drewna. Fot. CanvaPro
Kiedy czyścić kominek? Regularne czyszczenie to podstawa!
Przede wszystkim należy wyczyścić kominek przed sezonem grzewczym. Później częstotliwość czyszczenia kominka zależy od intensywności jego użytkowania, aczkolwiek przyjmuje się, że w sezonie grzewczym warto robić to przynajmniej raz w tygodniu. Trzeba wówczas usunąć z paleniska popiół, ale i umyć ściany z sadzy. Nieczyszczony osad utworzy bowiem grubą warstwę, która zmniejszy przekrój komina, a to może doprowadzić nawet do pożaru. Sadzę gromadzącą się w kominie należy obowiązkowo usuwać przynajmniej 4 razy w roku.
Regularne czyszczenie warto przeprowadzać nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też dla własnej wygody. Cotygodniowe usuwanie sadzy sprawi, że nie trzeba będzie wkładać w cały proces dużo wysiłku i szorować szyby i wnętrza kominka.
Przeczytaj również: Czym dobrze wyczyścić szybę kominka? Nigdy nie używam do tego chemii, są lepsze sposoby
Jak wyczyścić kominek – krok po kroku
Czyszczenie kominka nie jest trudne, choć te zaniedbane i mocno brudne wymagają nieco więcej pracy i silniejszych środków.
- Przygotowanie do czyszczenia
Zanim zabierzesz się za czyszczenie kominka, zaopatrz się w specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia szyb i palenisk kominkowych oraz akcesoria, które ułatwią ci sprzątanie. Przydadzą się: miotełka, pogrzebacz, szufelka, szczypce i gąbka do czyszczenia szyb kominkowych. Przed pracą trzeba także upewnić się, że szyba nie jest pęknięta ani w żaden inny sposób uszkodzona. Palenisko musi być oczywiście wygaszone oraz zimne – najlepiej zabierać się za sprzątanie minimum 12 godzin po zgaszeniu ognia. Wcześniejsze czyszczenie nie tylko grozi poparzeniem, ale także niepożądanymi reakcjami chemicznymi w wyniku działania na środki czyszczące wysokiej temperatury.
- Czyszczenie szyby kominka
Jeśli czyścisz szybę często, prawdopodobnie wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką. Jeśli jednak ten sposób nie zadziała, do wyczyszczenia szyby kominka można użyć specjalnych preparatów. Z łatwością znajdziesz ich różne rodzaje na przykład w internetowych sklepach. Takim preparatem wystarczy spryskać szybę, a następnie przetrzeć ją gąbką. Jeśli nie chcesz używać chemii, alternatywą jest czyszczenie szyby popiołem. Nakłada się go na ręcznik papierowy i po prostu przeciera szybę. Choć wydaje się to dyskusyjne (popiół jest brudny), ten sposób naprawdę działa.
Szyby kominka lepiej nie czyścić sodą oczyszczoną. Fot. CanvaPro
Niektórzy polecają czyszczenie szyb sodą oczyszczoną, stosowanej jako zamiennik chemicznych preparatów. Soda może jednak zawierać drobne cząsteczki, które uszkodzą powierzchnię szyby.
- Czyszczenie paleniska
Czyszczenie paleniska najlepiej zacząć od wymiatania popiołu szczotką. Należy także opróżnić szufladę, w której gromadzi się nadmiar popiołu. Kolejny krok to umycie kominka z sadzy – tutaj również (tak jak w przypadku szyby) sprawdzą się przeznaczone do tego preparaty chemiczne. Rozpuszczą one osady, które nagromadziły się wewnątrz i łatwo będzie wyczyścić je szmatką albo ręcznikiem papierowym.
Jak czyścić mocno zabrudzone kominki?
W przypadku mocno zabrudzonego kominka nie wystarczy popsikać go płynem i przetrzeć. Grubsza warstwa sadzy wymaga specjalnego potraktowania. Co zrobić, jeśli specjalistyczne preparaty nie działają?
Okazuje się, że najlepszym sposobem jest użycie niezwykle taniego środka, który jest pod ręką chyba w każdym domu. Mowa oczywiście o occie spirytusowym. Wystarczy przelać go do butelki z atomizerem, popsikać szybę i po minucie zetrzeć. W przypadku zabrudzeń bardzo mocnych (na przykład w starych kominkach) można nierozcieńczonego octu. Jeśli zabrudzenia nie są tak duże, ocet łączymy z wodą w proporcji 1:1. Ocet ma specyficzny zapach, który jednak znika po bardzo krótkim czasie, zatem nie wpłynie za zapach we wnętrzu, w którym masz kominek.
Czyszczenie mocno zabrudzonego kominka jest nie lada wyzwaniem, dlatego najlepiej jest robić to regularnie. Wówczas zabrudzenia nie są aż tak uciążliwe i nie wymagają długiego i męczącego szorowania. Wsparciem w walce z uporczywym osadzaniem się sadzy mogą być również szyby z pyrolizą – pokryte są dodatkową warstwą, zbudowaną z napylonych tlenków chromu. Gdy temperatura kominka rośnie, wszelkie zabrudzenia zmieniają się w popiół, a szyba staje czysta.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zakaz palenia w kominkach. Czy mogą odmówić ci montażu kominka?
W jakim piecu można palić brykietem drzewnym. Czy brykiet drzewny nadaje się do kominka?
Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz