Spis treści:
Jak często trzeba czyścić szybkę kominka?
Kominek wprowadza do wnętrza domu wyjątkową atmosferę. Wiadomo, że w trakcie palenia uwalniają się w nim różne substancje. W rezultacie szyba, przez którą widzimy ogień, staje się przyciemniona i nie wygląda estetycznie. Czyszczenie kominka jest niezbędne nie tylko ze względów estetycznych. Czysta szyba lepiej też przewodzi ciepło, dzięki czemu w całym pomieszczeniu szybciej zapanuje optymalna temperatura. Co więcej, nagromadzone osady mogą wpłynąć na jakość spalania drewna, a co za tym idzie, zwiększyć ryzyko pożaru. Dlatego warto regularnie dbać o czystość szyby kominka nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych.
Zanim przystąpić do czyszczenia szyby kominowej, warto przede wszystkim upewnić się, że wszystkie elementy instalacji są chłodne. Inaczej może to wywołać poważne poparzenia. Ponadto czyszczenie szyby w gorącym piecu może spowodować pęknięcie szkła, a nawet wprowadzić do pomieszczenia niebezpieczne opary.
Brudna szyba w kominku nie wygląda estetycznie. Fot.123RF.com
Domowe sposoby na brudną szybę w kominku
Na rynku nie brakuje specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia szyby w kominku. Wystarczy spryskać ją wybranym środkiem, a następnie wytrzeć wszystko do sucha szmatką lub ręcznikiem papierowym. Okazuje się, że w tym celu wcale nie musimy sięgać po żrące środki chemiczne, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Istnieje wiele domowych metod, które pozwolą nam pozbyć się uporczywych zabrudzeń z szyby kominkowej.
-
Ocet
Sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie szyby kominkowej jest ocet. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1, a następnie przelać mieszankę do butelki ze spryskiwaczem. Rozpyl miksturę na szybę kominkową, po czym zetrzyj ręcznikiem papierowym.
-
Amoniak, ocet i soda oczyszczona
Jeśli szyba w kominku jest bardzo zabrudzona, przygotuj roztwór z pół szklanki amoniaku, szklanki octu oraz łyżki sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj, po czym przelej do spryskiwacza. Spryskaj szybę kominkową, pozostaw preparat na 10-15 min, aby pozwolić na reakcję z sadzą. Na koniec wystarczy przetrzeć szybę wilgotną ścierką (w razie potrzeby czynność należy powtórzyć). Po takim czyszczeniu warto wypolerować szybę na błysk za pomocą ściereczki z mikrofibry oraz płynu do mycia szyb.
-
Popiół
Skutecznym i przede wszystkim tanim sposobem jest czyszczenie szyby w kominku… popiołem. Zamiast wyrzucać, rozdrabiam niewielką ilość popiołu z odrobiną wody na gęstą papkę, a następnie rozpoczynam czyszczenie szyby. Tak przygotowaną mieszankę naskładam na ścierkę lub gazetę, po czym przecieram zabrudzoną szybę kominka kolistymi ruchami aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. Dzięki temu brud zniknie raz-dwa. Trzeba jednak uważać, aby w popiele nie znalazły się nawet najmniejsze drobinki drewna lub ciał obcych, które mogą porysować szybę. Ten sposób sprawia, że moja szyba w kominku lśni jak nowa.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Idealnie wyszoruje przypalone i tłuste patelnie. Przepis na domowy, naturalny preparat
Najlepszy sposób na czyszczenie ram okiennych. Znów będą białe jak śnieg
Szybko usuniesz pleśń ze ścian, bez używania chemii. Oto przepis na domowy spray