Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Biedronki azjatyckie nie znoszą zapachu tej rośliny. Postaw ją na parapecie, a szybko pozbędziesz się intruzów

Biedronki uchodzą za pożyteczne i niegroźne stworzenia. Żywią się mszycami, mączlikami i czerwcami wspomagając ogrodników w zwalczaniu szkodników roślin. Niektórzy wierzą, że małe, kropkowane owady zwiastują szczęście i powodzenie. Niestety, nie każda napotkana na drodze „boża krówka” to sympatyczny, rodzimy chrząszcz. Co roku jesienią mamy do czynienia z inwazją biedronek azjatyckich, które przedostają się do naszych domów. Jak zwalczać biedronki azjatyckie? 

Biedronki azjatyckie nie znoszą zapachu tej rośliny. Postaw ją na parapecie, a szybko pozbędziesz się intruzów
Coraz częściej pojawiają się w miastach. To już inwazja? Fot. Instagram/mnkd_oddzial_przyrodniczy

Spis treści:

Biedronka azjatycka - dlaczego wlatują do domu

Arlekiny – tzw. biedronki azjatyckie (łac. Harmonia axyridis, ang. harlequin ladybird) jesienią stają się szczególnie uciążliwe. Pojawiają się w mieszkaniach, dostrzec je można na elewacjach wysokich bloków i domów mieszkalnych. W naturalnych warunkach zimy spędzają wysoko w górach, zebrane w grupach i ukryte w szczelinach między skałami.

Ponieważ biedronki azjatyckie coraz częściej za nowe siedliska wybierają miasta, z braku innych możliwości, przed nastaniem niskich temperatur, gromadzą się w wysokich budynkach. Wzmożona aktywność chińskich biedronek wywołuje poruszenie. Wyjaśniamy, czy faktycznie jest się czego bać i jak można się przed nimi bronić.

Dorosłe osobniki biedronek azjatyckich mają owalne, wypukłe ciała o długości ok. 5-8 mm. Odznaczają się zmiennym ubarwieniem pokryw skrzydłowych — mogą być kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone oraz czarne. Są pokryte kropkami, których liczba wynosi przeważnie od 0 do 23. 

Larwy biedronki azjatyckiej

Larwy biedronek azjatyckich mają charakterystyczny wygląd i łatwo je rozpoznać. Ich niewielkie ciała ubarwione na czarno mają charakterystyczne pomarańczowe pasy w bocznych częściach odwłoka. Młode żywią się mszycami, innymi owadami oraz jajami polskich gatunków biedronek. 

larwa biedronki azjatyckiej Larwa biedronki azjatyckiej. Fot. 123RF/PICSEL

Biedronka azjatycka a polska — różnice 

W Polsce żyje ok. 74 gatunki biedronek. Wśród nich najbardziej znanymi są siedmiokropki i dwukropki. Ciała arlekinów są bardziej owalne i wysklepione niż u rodzimych gatunków biedronek.  Ich przedtułowie jest jasne, na nim formują się czarne plamy, często przybierające kształt liter „W”, „M” lub „X”. Od polskich biedronek odróżnia je liczba kropek oraz często ubarwienie.  Rodzime biedronki siedmiokropki mają przeważnie  7 kropek — po 3 na skrzydłach pokrywowych i jedną u nasady pokryw. Na czarnym przedpleczu znajdują się dwie małe, białe plamki. Co ważne, w przeciwieństwie do arlekinów — nie gryzą ludzi. 

biedronka azjatyckja a polska Z lewej: biedronka azjatycka, z prawej: biedronka siedmiokropka. Fot. 123RF/PICSEL

Czy biedronki gryzą? 

W sezonie wegetacyjnym biedronki azjatyckie największe zagrożenie stwarzają nie dla ludzi, lecz dla rodzimych gatunków biedronek, motyli (często żywią się ich larwami) i innych chrząszczy – poza szkodnikami takimi jak mszyce, to właśnie te gatunki padają ofiarami arlekinów.

Chińska biedronka bywa również niebezpieczna dla człowieka. Rozdrażniona, może dotkliwie pokąsać. W sytuacjach zagrożenia wydziela drażniącą, alkaloidową substancję o charakterystycznym żółtym kolorze, która może wywoływać podrażnienia skórne i obrzęki. Na jej działanie szczególnie narażone są małe dzieci oraz alergicy. Na arlekiny trzeba uważać szczególnie teraz, kiedy szukają ciepłego schronienia. Są wtedy mocno pobudzone, łatwiej więc o ugryzienie.

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? 

Ugryzienie biedronki azjatyckiej powoduje wystąpienie zaczerwienienia na skórze i świądu. To reakcja uczuleniowa wywoływana przez hemolimfę owada. Ciężkie reakcje alergiczne zazwyczaj objawiają się katarem, pokrzywką, zapaleniem spojówek oraz obrzękiem naczynioworuchowym.

Przeczytaj również: Biedronki azjatyckie gryzą i właśnie wchodzą do domów. Jak je zwalczyć?

Co zrobić, żeby biedronka azjatycka nie wlatywała do domu?

Najlepszym sposobem ochrony jest unikanie kontaktu z tym gatunkiem biedronki. Dobrze założyć na okna moskitiery i usuwanie osobników, którym udało się przedostać do środka domu.

Domowe sposoby na biedronki azjatyckie

Jeśli wolimy sięgnąć po naturalne metody i repelenty, warto wypróbować np. olejki eteryczne. Pomocne będzie natarcie framug okien i drzwi olejkiem pomarańczowym, kamforą lub mentolem, które działają na owady odstręczająco.

  • Spray na biedronki azjatyckie

Z tych samych składników przygotujemy również fantastyczny spray do miejscowych „oprysków” – wystarczy zmieszać w butelce z atomizerem intensywnie pachnące substancje z wodą destylowaną lub spirytusem salicylowym (nada się również wódka). Taki roztwór rozpylamy wszędzie tam, gdzie zauważyliśmy, że pojawiają się uciążliwe biedronki azjatyckie. Dla wzmocnienia efektu, w problematycznych miejscach można rozłożyć jeszcze suszone skórki cytrusowe – arlekiny nie znoszą zapachów kwaśnych owoców. 

  • Woreczki zapachowe

Aby pozbyć się biedronki azjatyckiej, warto przygotować również  woreczki zapachowe z suszonymi goździkami i liścmi laurowymi — podobne do tych, których używamy w celu zwalczania moli ubraniowych. Umieszczamy je tam, gdzie zauważyliśmy biedronki.  

Zewnętrzne framugi oraz elewację wokół otworów okiennych można opryskać wodą z mydlinami — to utrudni owadom przedostawanie się do wnętrza naszych domów. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez SusieW (@dizhin)

  • Jak zwalczyć biedronki azjatyckie w ogrodzie?

Inwazyjne owady nie znoszą zapachu chryzantem — najpopularniejszych jesiennych roślin. Warto uprawiać je w ogrodzie, na balkonie i parapetach okiennych. 

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.