Gliceryna — właściwości
Gliceryna, czyli glicerol to organiczny związek z grupy alkoholi. Jest gęstą, przezroczystą cieszą, tłustawą w dotyku i o słodkawym smaku. Doskonale łączy się z wodą i rozpuszcza tłuszcze. Powstaje jako produkt uboczny w procesie produkcji mydeł, chociaż możliwie jest również otrzymywanie jej w sposób syntetyczny.
Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach – w farmaceutyce (jest głównym składnikiem kropel do oczu), w kosmetyce (jest składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych; stosuje się ją jako substancję nawilżającą i konsystencjotwórczą; zapobiega wysychaniu kremów i pomadek), w przemyśle motoryzacyjnym i garbarstwie.
Gliceryna — zastosowanie w domu
- Płukanie delikatnych tkanin
Niektóre delikatne ubrania jak swetry z wełny czy kurtki z zamszu wymagają bardzo delikatnego traktowania. Raczej odradza się czyszczenie ich przy użyciu typowych detergentów, nie można ich odwirowywać ani prać wstępnie. Jeśli nasza pralka nie ma programu do prania delikatnych tkanin, należy wybrać możliwie najkrótszy tryb w niskiej temperaturze. Aby wełna i zamsz po praniu nie zesztywniały i nie stały się drapiące w dotyku, tuż po wyjęciu z pralki dobrze namaczać je przez 30 minut w wodnym roztworze gliceryny (do 3,5 l wody dodajemy 30 ml gliceryny).
Gliceryna doskonale nabłyszcza okna i szyby Fot. 123RF/PICSEL
- Mycie okien i szyb
Warto dodać kilka kropel glicerolu do wody lub innego preparatu, którego zwykle używamy do mycia okien. Dzięki temu polerowanie będzie wygodniejsze, a szyby nabiorą pięknego blasku. Co więcej, substancja ta pozostawi na nich ochronną warstewkę, która zabezpieczy je przed osiadaniem brudu i powstawaniu zacieków po deszczu.