Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

W aptece kosztuje kilka złotych. Doskonale usuwa kurz i nabłyszcza lustra

Buteleczka gliceryny kosztuje w aptece parę złotych. Warto mieć ją w domu nie tylko jako ratunek dla przesuszonej i podrażnionej skóry. Glicerol ma wiele przydatnych zastosować. Zobacz, jak wykorzystać go w domu. 

W aptece kosztuje kilka złotych. Doskonale usuwa kurz i nabłyszcza lustra
Poznaj najlepsze domowe zastosowania gliceryny Fot. 123RF/PICSEL

Gliceryna — właściwości

Gliceryna, czyli glicerol to organiczny związek z grupy alkoholi. Jest gęstą, przezroczystą cieszą, tłustawą w dotyku i o słodkawym smaku. Doskonale łączy się z wodą i rozpuszcza tłuszcze. Powstaje jako produkt uboczny w procesie produkcji mydeł, chociaż możliwie jest również otrzymywanie jej w sposób syntetyczny.

Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach – w farmaceutyce (jest głównym składnikiem kropel do oczu), w kosmetyce (jest składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych; stosuje się ją jako substancję nawilżającą i konsystencjotwórczą; zapobiega wysychaniu kremów i pomadek), w przemyśle motoryzacyjnym i garbarstwie.

Gliceryna — zastosowanie w domu 

  • Płukanie delikatnych tkanin

Niektóre delikatne ubrania jak swetry z wełny czy kurtki z zamszu wymagają bardzo delikatnego traktowania. Raczej odradza się czyszczenie ich przy użyciu typowych detergentów, nie można ich odwirowywać ani prać wstępnie. Jeśli nasza pralka nie ma programu do prania delikatnych tkanin, należy wybrać możliwie najkrótszy tryb w niskiej temperaturze. Aby wełna i zamsz po praniu nie zesztywniały i nie stały się drapiące w dotyku, tuż po wyjęciu z pralki dobrze namaczać je przez 30 minut w wodnym roztworze gliceryny (do 3,5 l wody dodajemy 30 ml gliceryny).

Gliceryna doskonale nabłyszcza okna i szyby Fot. 123RF/PICSEL

  • Mycie okien i szyb 

Warto dodać kilka kropel glicerolu do wody lub innego preparatu, którego zwykle używamy do mycia okien. Dzięki temu polerowanie będzie wygodniejsze, a szyby nabiorą pięknego blasku. Co więcej, substancja ta pozostawi na nich ochronną warstewkę, która zabezpieczy je przed osiadaniem brudu i powstawaniu zacieków po deszczu.

  • Okulary

Każdy okularnik wie, z czym wiąże się nastanie chłodnej pory jesienno-zimowej. Po wejściu do ciepłego pomieszczenia z zewnątrz szkła okularów błyskawicznie pokrywają się parą, która utrudnia widoczność. Zwykle znika ona całkowicie dopiero po kilku minutach, co potrafi być bardzo uciążliwe. Jak można temu zapobiec? Wcierając w szkła kilka kropel gliceryny! Robimy to z użyciem miękkiego ręcznika. Później dobrze jeszcze wypolerować je ściereczką z mikrofibry.

  • Lustra

Podobny trik, jak ten opisany wyżej, możemy wykorzystać również w łazience. Natarcie niewielką ilością glicerolu luster i powierzchni ze stali nierdzewnej sprawi, że nie będą one zaparowywać nawet podczas gorących kąpieli.

  • Kalosze i inne gumowe akcesoria

Akcesoria i obuwie wykonane z gumy (kalosze, klapki, sandały, torebki) będą wyglądać jak nowe, jeśli raz na jakiś czas przetrzemy je wodą z dodatkiem kilku kropel opisywanego preparatu.

  • Kurz

Warto również stosować ten środek w codziennych porządkach. Kilka kropel słodkawej substancji nałożonej na ściereczkę do wycierania kurzu lepiej zbierze pył i paprochy z mebli. Gliceryna powoduje też, że brud nie przywiera tak mocno do czyszczonych powierzchni.

  • Zabrudzenia z flamastrów

Dzieci już tak mają, że w ferworze zabawy nie zastanawiają się nad tym, czy wypada pisać kolorowymi flamastrami po meblach, czy nie. Jeśli zdarzy się, że na biurku lub szafie pojawi się graffiti wykonane pisakiem, zetrzeć je można miękką ścierką nasączoną kilkoma kroplami glicerolu.

  • Zaschnięte pieczątki i kosmetyki

Aby odświeżyć pieczątki i niektóre zaschnięte kosmetyki w płynie warto dodać do nich kilka kropel wspomnianej substancji. Znów będzie można nich korzystać tak jak dawniej.

  • Bańki mydlane

Puszczanie baniek mydlanych to świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Aby trochę ulepszyć właściwości mydlinowych tworów – sprawić, by rosy większe, wytrzymalsze i jeszcze bardziej mieniły się feerią barw, do roztworu wody i detergentu wlejmy kilka kropel gliceryny.

  • Ekstrakty roślinne

Gliceryna to doskonały surowiec do przygotowania maceratów z niektórych kwiatów i ziół. Wystarczy zalać nią świeżo zerwane rośliny i odstawić na ok. dwa tygodnie w suche, niezbyt nasłonecznione miejsce (każdego dnia wstrząsamy nastaw). Po upływie tego czasu preparat dokładnie przecedzamy i znów odkładamy na ok. dwa dni. Ponownie filtrujemy z użyciem gazy i przelewamy do buteleczek z ciemnego szkła. Takie ekstrakty można później wykorzystywać w domowej produkcji kosmetyków lub jako syropy.

Co można zrobić z gliceryną? Stabilizacja roślin

Przy użyciu gliceryny można przygotować ciekawą ozdobę z ciętych roślin. Zabieg preparowania w glicerolu to sposób na zasuszenie roślin przy jednoczesnym zachowaniu ich naturalnego kształtu i wyglądu. Zabezpieczone kwiaty nie kruszą się i nie łamią. Można je wykorzystywać jako część kompozycji suszonych bukietów. Ich przygotowanie nie jest trudne, należy się jednak liczyć z tym, że rośliny przygotowane w domowych warunkach nie będą tak trwałe, jak te wykonane przez profesjonalistów. 

  • Łączymy gorącą wodę i glicerynę w proporcjach 2:1. Dodajemy szczyptę kwasku cytrynowego.
  • Świeżo ścięte kwiaty lub liście nacinamy po skosie i wstawiamy do tak przygotowanego roztworu.
  • W zależności od rośliny proces stabilizowania trwa od 2 (np. w przypadku traw) do 8 dni (pędy krzewów i drzew). W tym czasie rośliny pobierają glicerynę z wodą.
  • W razie konieczności należy dolewać brakującego roztworu
  • Jeśli liście roślin delikatnie zmienią kolor i zaczną błyszczeć, to znak, że dekoracja jest gotowa. 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.