Porady domowe

Gdzie wyrzucić resztki wędlin, karton po mleku czy styropian. Za złą segregację można słono zapłacić

W ostatnich czasach coraz głośniej mówi się o recyklingu. Masz wątpliwości, czy także ciebie powinna dotyczyć segregacja śmieci? Szkło, produkty plastikowe i metalowe, papier, tektura oraz  bioodpady to przecież coś, co znajduje się w domu każdego. Dzięki segregacji mogą być nie tylko toksycznymi odpadami, ale również cennym surowcem. 

Gdzie wyrzucić resztki wędlin, karton po mleku czy styropian. Za złą segregację można słono zapłacić
Niestosowanie się do zasad segregacji skutkuje dodatkową opłatą za brak segregacji śmieci. Fot.123RF.com

Spis treści:

Śmieciowy problem dotyczy każdego z nas 

Odpady stanowią jeden z największych problemów współczesnego świata. W skali kraju wytwarzane są w setkach milionów ton! Każda osoba żyjąca w Polsce produkuje rocznie nawet 300 kg śmieci. Tak, również Ty. Odpady podzielone są na odpady komunalne, niebezpieczne (w tym promieniotwórcze) oraz przemysłowe.  

Segregacja każdej z tych kategorii śmieci pomaga ograniczać szkodliwe związki dla człowieka, zwierząt i środowiska śmieci, zmniejsza zanieczyszczenie atmosfery, umożliwia powtórne wykorzystanie surowców (np. butelki PET mogą służyć do produkcji polarów), oszczędza miejsce przeznaczone na składowanie odpadów i zużycie energii. W domowym zasięgu jest tzw. segregacja u źródła, która jest pierwszym, jak nie najważniejszym krokiem do troski o otoczenie. Nie martw się, że twoja praca idzie na marne, gdy przyjeżdża śmieciarka. Te nowoczesne pojazdy posiadają specjalne przegródki, które umożliwiają przewożenie różnych odpadów. 

Segregacja śmieci - pojemniki idealne do domu 

Jak ułatwić sobie segregację odpadów w swoim domu, zanim trafią one na zewnątrz? Na rynku istnieje wiele różnych koszy, z których na pewno coś wybierzesz. Jeśli masz w domu lub w mieszkaniu sporo wolnej przestrzeni, problemu raczej nie będzie. Natomiast małe lokale mogą stanowić wyzwanie. Rzadko wybieranym miejscem jest weranda lub balkon. Najczęściej jest to kuchnia i słusznie. To głównie tam używane są rzeczy, które za chwilę trafią do śmietnika. Jeśli masz wysuwaną, dużą szufladę, możesz wymienić pojedynczy pojemnik na dzielony.  

W zależności od miejsca i potrzeb, możesz wybrać taki z dwoma, trzema, lub czterema przegródkami. Jeśli jednak zdecydujesz pozostawić je poza zabudową meblową, wybór będzie zdecydowanie większy, zarówno pod względem formy, jak i pojemności. Możesz kupić jakiekolwiek pojemniki, które Ci się zmieszczą obok siebie lub jeden na drugim. Dobrze jest wybrać te opatrzone dedykowanymi kolorami bądź etykietami, jednak bez problemu oznaczysz je również samodzielnie. Niektóre z nich mają nawet specjalne uszy, dzięki czemu nie trzeba przesypywać śmieci do worków, by je wynieść.  

Jeśli zależy ci na oryginalnej estetyce, można wykorzystać do segregacji kosz wiklinowy czy drewnianą skrzynię. 

Jak segregować śmieci 

Od 1 stycznia 2021 r. każdy właściciel nieruchomości obowiązkowo musi prowadzić selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Zmiana ta dotyczy nawet te osoby, które wcześniej deklarowały zbiórkę nieselektywną, więc w zasadzie przestaje to być jakikolwiek wybór. Zmiany są nieodwracalne, choć Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) wdrażany jest stopniowo.  

Zakłada on, że odpady komunalne będą dzielone na cztery podstawowe frakcje: bioodpady, papier, szkło, metale oraz tworzywa sztuczne. Zostaje wprowadzona również frakcja dodatkowa, czyli odpady komunalne zmieszane. Ponadto do PSZOK-u (czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) lub mPSZOK-u powinny zostać dostarczone: baterie, zużyty sprzęt elektroniczny, popiół, przeterminowane leki, igły lub strzykawki po wstrzykiwaniu np. insuliny, chemikalia, odpady wielkogabarytowe, budowlane i rozbiórkowe. Organizowane zbiórki nadal będą się odbywać, jednak nieco zmieni się zakres odpadów, które można będzie pozostawić. Dotyczy to np. opon, które będą musiały teraz trafiać bezpośrednio do PSZOK-u. Do odbioru będą mogły być nadal wystawione odpady pozbawione szkła, takie jak np. choinki, meble, zabawki, drzwi wewnętrzne, okna, dywany czy wykładziny. 

Trzeba również pamiętać o pewnych limitach, obowiązujących na 1 mieszkańca na rok. W przypadku opon są to 4 sztuki, a w przypadku olejów i tłuszczów – 1 litr. 

Segregacja śmieci - kolory pojemników 

Zgodnie z nowymi zasadami, odpady należy wrzucać do oznaczonych odpowiednio pojemników: 

 • żółty: tworzywa i metale sztuczne, 
 • niebieski: papier i tektura, 
 • zielony: szkło opakowaniowe, 
 • brązowy: bioodpady, 
 • czarny: odpady zmieszane (resztkowe), 

Zniżka za kompostowanie 

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i kompostujesz bioodpady, możesz ubiegać się o zwolnienie od opłaty za gospodarowanie nimi. Będziesz płacić mniej i nie dostaniesz do dyspozycji brązowego pojemnika. 

Jak segregować śmieci – kilka wskazówek 

Patrząc na kolory i ogólne zaklasyfikowanie odpadów, segregacja śmieci może wydawać się banalna. Jednak na początku wcale taka nie jest! Zasady można łatwo opanować (w czym pomaga wieszanie infografik), ale trzeba po prostu pewne rzeczy wiedzieć. Według wytycznych, nie wszystko co szklane może zostać wrzucone do pojemnika na szkło, a karton po soku czy mleku wcale nie powinien trafić tam, gdzie papier i tektura. Zatem, jak segregować odpady poprawnie? 

 • Szkło żaroodporne i ceramika - gdzie je wyrzucać? 

Ceramika oraz żaroodporne szkło, podobnie jak to pochodzące z szyb, okularów i luster powinny znaleźć się w pojemnikach na odpady zmieszane. 

 • Jak segregować kartony po mleku? 

Karton po mleku nie jest opakowaniem jedno materiałowym. Z tego względu trzeba wyrzucić go do pojemnika przeznaczonego na metale oraz tworzywa sztuczne. Dokładnie tak, jak zakrętkę. 

 • Gdzie powinien się znaleźć styropian? 

To zależy. Jeśli styropian pochodzi z opakowania np. sprzętu AGD lub jest to styropianowa tacka na warzywa, spokojnie można wrzucić go do żółtego pojemnika. Inaczej sprawa wygląda w przypadku styropianowych pojemników, w których przywieziony został obiad. Zatłuszczony i zabrudzony styropian nie powinien trafić nigdzie indziej, jak do odpadów zmieszanych. 

 • Jak segregować ręczniki papierowe i zanieczyszczone artykuły z papieru? 

Odruchowo wyrzucasz je do papieru? To duży błąd. Podobnie jak w przypadku styropianu, choć produkty te wykonane zostały z papieru, mogą zostać wyrzucone wyłącznie do czarnego pojemnika. 

 • Co z gąbkami? 

To dość nietypowy rodzaj odpadu. Nie powinny trafiać tam, gdzie tworzywa sztuczne, gdyż mają inne właściwości fizykochemiczne i nie da się ich ponownie wykorzystać. Dlatego też, najbardziej odpowiednim dla nich miejscem jest czarny pojemnik na odpady zmieszane. 

 • Gdzie wyrzucić buty i ubrania? 

Według Ministerstwa Środowiska, wcale nie musisz wyrzucać ich do któregokolwiek z pojemników na śmieci, a do specjalnych kontenerów na zużyte ubrania, które mogą należeć np. do PCK.  Jeśli jednak w twojej okolicy nie ma takich rozwiązań, bez zastanowienia się wrzuć je do odpadów zmieszanych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której odzież i buty zostały zanieczyszczone chemikaliami. W takiej sytuacji najlepiej jest oddać je do PSZOK-u. 

Przeczytaj również: Gdzie wyrzucać stare ubrania i szmaty? Wiele osób popełnia jeden błąd

 • Jak segregować mięso i wędliny? 

Na pierwszy rzut oka to przecież bioodpady. Nic bardziej mylnego! Produkty pochodzenia odzwierzęcego powinny być gromadzone razem z odpadami zmieszanymi. Dlaczego? Odpady z brązowych koszy ulegają przez jakiś czas powolnemu rozkładowi. Następnie trafiają do biokompostowni, gdzie przetwarzane są na nawóz, wykorzystywany m.in. w ogrodach. Mięso, wędliny i kości nie nadają się do tych celów, ponieważ mogą przyciągać np. myszy i przy okazji są przyczyną zalęgającego się w pojemniku robactwa. Dodatkowo wiąże się to z bardzo nieprzyjemną feerią zapachów. 

Przeczytaj również: Elektrośmieci – wyrzucić czy oddać? Nie każdy wie, że można dostać nawet 5 tys. złotych mandatu

Kary za złe segregowanie śmieci

Obowiązek segregacji śmieci w Polsce wszedł w życie już jakiś czas temu. Część ludzi stosuje się do tych zasad, część nie. Z tego powodu obowiązuje opłata za brak segregacji śmieci. Może ona wystawić mandat do nawet 500 zł.

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.