Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Ten specyficzny zapach świadczy o tym, że w domu masz pluskwy. Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?

Pluskwy to problem, który potrafi spędzić sen z powiek – i to dosłownie. Te owady chowają się przed światłem, atakując niczego nieświadomą ofiarę pod osłoną nocy. Jeśli znajdziesz choćby jednego osobnika, działaj jak najszybciej! Jak sprawdzić, czy ma się w domu pluskwy?

Ten specyficzny zapach świadczy o tym, że w domu masz pluskwy. Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?
Charakterystyczną cechą ugryzień pluskiew jest to, że rzadko występują pojedynczo. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest pluskwa?

Pluskwa domowa (zwana też pluskwą łóżkową, łac. Cimex lecutralius) to pasożyt, który żywi się ludzką krwią. Może też ukąsić psa czy kota, ale sierść zwierzęcia skutecznie mu to utrudnia.

Pluskwy atakują w nocy. Ślady po ich ugryzieniach nie są bolesne, ale mogą swędzieć. Z tego względu łatwo pomylić je z ukąszeniami zwykłego komara, pchły lub wszy.

Co to jest pluskwa i jak wygląda? Dorosłe pluskwy to czerwono-brązowe, owalne owady o długości około pół centymetra. Ich kolor związany jest z tym, że żywią się krwią. Dorosłe osobniki, które przez jakiś czas nie miały żywiciela, są jasne, żółto-brązowe. Po pełnym pobraniu krwi przybierają ciemnobrązową barwę. Z pewnej odległości przypominają pestkę jabłka lub siemię lniane.

Pluskwa ma trzy pary cienkich odnóży wyposażonych w pazurki. Dzięki temu owad potrafi szybko i precyzyjnie przyczepić się do ofiary podczas pobierania pokarmu. Głowa pluskwy jest szeroka i krótka, a całe ciało płaskie, co pozwala insektowi z łatwością wciskać się w najwęższe szczeliny i tam cierpliwie czekać na żywiciela.

Pluskwy szybko się rozmnażają – nie należy bagatelizować nawet jednego owada, bo prawdopodobnie zwiastuje on całą grupę insektów. Samica pluskwy do złożenia jaj wybiera szpary i ciemne miejsca, zazwyczaj w promieniu 1 metra od łóżka. Jaja są perłowoszare i mają około 1 mm długości. Rozwój pluskwy przebiega w kilku stadiach, a ich długość zależy od temperatury, wilgotności, a przede wszystkim dostępności pożywienia.

Przeczytaj również: Wtyk amerykański. Jak się pozbyć szkodnika?

Co przyciąga pluskwy?

Pluskwy to pasożyty okresowe. Oznacza to, że żerują tylko podczas pobierania pokarmu. Czas ich największej aktywności wypada nocą, od 1 do 5 rano. Nieprzypadkowo – właśnie wtedy człowiek wpada w najgłębszy sen. Pluskwy wychodzą wtedy ze swoich kryjówek zwabione ciepłotą ciała żywiciela. Wyczuwają też wydychany przez niego dwutlenek węgla oraz wydzielane przez skórę substancje. Zaraz po posiłku insekty ukrywają się z powrotem.

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Masz podejrzenie, że w twoim domu zagnieździły się pluskwy? Nie wypominaj sobie, że to z braku higieny! Brud nie przyciąga tych pasożytów. Faktem jest jednak, że regularne sprzątanie pomaga szybciej zauważyć niepokojące sygnały.

Pluskwy są małe i bardzo skutecznie przyczepiają się do ubrań, toreb czy plecaków. Najczęściej pojawiają się w mieszkaniu np. niedługo po noclegu w miejscu, gdzie przebywa wiele osób – w hostelu, schronisku, szpitalu, akademiku. Pluskwy można złapać nawet w 5-gwiazdkowym hotelu, dlatego dobrą praktyką jest dokładne przejrzenie ram łóżka zaraz po wejściu do pokoju, jeszcze przed zapaleniem świateł.

Kolejnym źródłem niechcianych gości mogą być używane meble. Uważaj zwłaszcza na sprzęty w dobrym stanie, na widok których zastanawiasz się, jak można wyrzucić taki piękny mebel. Przemyśl dwa razy decyzję o zabraniu takiego przedmiotu do swojego domu!

Pluskwy można spotkać też w środkach transportu zbiorowego – komunikacji miejskiej, pociągach, jak również w kinach, muzeach czy teatrach. Czasem znajdują się też w książkach z biblioteki. Trudno się przed nimi uchronić. Możesz jednak zminimalizować ryzyko przeniesienia owada – pamiętaj, aby nie kłaść na łóżku plecaków, toreb i odzieży wierzchniej.

Pluskwy bardzo łatwo przemieszczają się między mieszkaniami – przez szpary w drzwiach, otwory w ścianach i sufitach. Dlatego szybkie zwalczanie tych szkodników jest takie ważne w blokach i kamienicach. Jeden lekkomyślny sąsiad naraża na inwazję pluskiew wszystkie okoliczne mieszkania.

Jak sprawdzić, czy ma się w domu pluskwy?

Pierwszym dowodem obecności pluskiew w domu są ślady ugryzień. Zdarza się, że znalezienie śladów nie jest łatwe – bywają bardzo małe i nie zawsze powodują wyraźny dyskomfort. Zazwyczaj jednak już chwilę po ukąszeniu można poczuć świąd i zauważyć zaczerwienienie.

Charakterystyczną cechą ugryzień pluskiew jest to, że rzadko występują pojedynczo. Zazwyczaj tworzą linię prostą lub trójkąt – pluskwa, wypijając krew, przesuwa się wzdłuż naczyń krwionośnych.

Kolejnym sposobem jest dokładne prześledzenie materaca, pościeli i ramy łóżka w poszukiwaniu czarnych kropek – mogą to być odchody pluskiew.

Niezaprzeczalnym dowodem jest znalezienie i rozpoznanie pluskwy. Nie jest to jednak takie proste – owad unika światła i bardzo szybko ucieka, a jego płaskie ciało pozwala wciskać się w najmniejsze dziury. Łatwiej znaleźć martwego osobnika.

Obecność pluskiew w domu może zwiastować także specyficzny zapach przypominający zgniłe maliny czy liście kolendry. Tak pachnie substancja, którą wydzielają pluskwy w stanie zaniepokojenia. Niestety oznacza to zazwyczaj duże zapluskwienie lokalu.

Jakie choroby roznoszą pluskwy?

Pluskwy nie zaliczają się do najgroźniejszych pasożytów. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie nieszkodliwe. Świadomość obecności pluskiew uniemożliwia zasypianie. Ugryzienia zazwyczaj powodują rumień i świąd, a osoby z wrażliwą skórą mogą mieć nawet reakcję uczuleniową. Ponadto pluskwy mogą przenosić bakterie gronkowca.

Naturalne sposoby na pluskwy

Aby wytępienie pluskiew było skuteczne, trzeba znaleźć ich gniazda. Najskuteczniejsze jest chemiczne usuwanie pluskiew, ale nie wszyscy chcą od razu wprowadzać do mieszkania silną chemię. Jakie są naturalne sposoby na pluskwy?

W walce z pluskwami silnym orężem jest myjka parowa o wysokiej mocy – jaja i pasożyty giną w temperaturze 60°C. Dlatego wszelkie tekstylia należy wygotować lub uprać w bardzo wysokiej temperaturze. Niestety część materiałów wrażliwych na taką temperaturę należy wyrzucić – nawet jeden przeoczony osobnik może oznaczać konieczność usuwania pluskiew od nowa.

Jednym ze sposobów odstraszania pluskiew jest ziemia okrzemkowa. To drobny puder pochodzenia naturalnego, który wdziera się w pancerzyk i uszkadza powłokę owada. To dobry środek wspomagający mocniejsze środki chemiczne.

Możliwe jest także wygrzewanie mieszkania do 60°C lub wymrażanie go ciekłym azotem poniżej -68°C. Wygrzewanie jednak topi wszelkie elementy z tworzywa sztucznego, np. sprzęty RTV. Wymrażanie z kolei może być niebezpieczne dla człowieka, a i tak procedurę kończy stosowanie oprysku chemicznego.

Przeczytaj również: Ta przyprawa pomoże ci się pozbyć pluskiew. Każdy ma ją w kuchni

Chemiczne usuwanie pluskiew

Samodzielne wyeliminowanie pluskiew jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy problem już zdążył przybrać na sile. Jak najszybciej skorzystaj z pomocy specjalisty.

Jak wygląda chemiczne usuwanie pluskiew? Sposobów jest kilka. Jednym z najpopularniejszych jest zamgławianie, czyli rozprowadzenie roztworu koncentratu biobójczego za pomocą generatora zimnej mgły. Drobne kropelki preparatu wdzierają się wtedy w każdą szczelinę, w której owady mają swoje kryjówki.

Oprysk ciśnieniowy to rozprowadzanie środka biobójczego na powierzchniach występowania pluskiew za pomocą manualnych opryskiwaczy ciśnieniowych.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.