Porady domowe

Jak usunąć mech z dachu. Ile kosztuje czyszczenie dachu przez fachowców, domowe sposoby na mech

Mech na dachu to zmora wielu posiadaczy domów. Czasami usunięcie go we własnym zakresie nie jest możliwe – wówczas niezbędna okazuje się interwencja profesjonalistów. Skąd się bierze mech na dachu, ile kosztuje pozbycie się go i jak zapobiegać jego powstawaniu? Odpowiadamy.

Jak usunąć mech z dachu. Ile kosztuje czyszczenie dachu przez fachowców, domowe sposoby na mech
Żeby usunąć mech na dachu, nie zawsze potrzeba wzywać specjalistę. Fot.123RF/Piscel
REKLAMA

Spis treści:

Skąd się bierze mech na dachu?

Z mchem na dachu zmagają się właściciele wielu domów jednorodzinnych. Roślinność porastająca pokrycie może obniżyć walory estetyczne nieruchomości. Jednakże niekorzystny wygląd to niejedyny problem. Nagromadzający się na dachu mech może spowodować utrudnienie w spływaniu wody deszczowej, czego skutkiem są przecieki. Ryzyko jest wyższe, gdy problem rozrastającego się mchu jest bagatelizowany przez właścicieli domów.

Skąd w ogóle bierze się mech na dachu? Powód bywa naprawdę prozaiczny – nieregularnie czyszczony dach gromadzi zabrudzenia przywiane przez wiatr. Nawet niezbyt duża ilość piasku lub ziemi umożliwia nasionom mchu ukorzenienie się. Roślinność rozwija się szybciej w szczególności wtedy, gdy wilgotność jest większa, np. po obfitych deszczach. W niektórych przypadkach mech może również pojawiać się na elewacji budynku bądź w rynnach.

Przeczytaj również: Ile kosztuje budowa dachu w 2023? Robocizna za mkw. i materiały

Jak usunąć mech na dachu – czy można zrobić to samemu?

Mech na dachu nie zawsze oznacza, że trzeba wezwać specjalistę do jego usunięcia. W niektórych przypadkach można poradzić sobie samemu. Gdy mech rozrasta się na dachu betonowym, wówczas warto spróbować pozbyć się go za pomocą wrzątku i gąbki (tego sposobu lepiej nie stosować na pokryciu bitumicznym). Na niektóre pokrycia zadziała także roztwór (około 8-9%) octu z wodą. Wszelkie próby pozbycia się mchu z dachu warto przeprowadzać w słoneczny dzień, gdy nie jest wilgotno.

Można również zakupić odpowiedni środek chemiczny, który będzie dostosowany do poszczególnych materiałów, z jakich wykonany jest dach. Prawdopodobnie jest to najskuteczniejszy sposób, by poradzić sobie z gromadzącą się na pokryciu roślinnością.

W przypadku dachów blaszanych można spróbować zmienić jego pH, dzięki czemu mech zacznie obumierać. Do tego celu nada się roztwór wody z octem, solą lub amoniakiem. Za jego pomocą należy spryskać obszary zaatakowane przez mech. Po upływie 2 godzin można usunąć mech miękką szczotką.

Warto pamiętać, że wykonując jakiekolwiek prace na dachu, trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem działań, należy zaopatrzyć się w kask oraz buty dekarskie. Ubiór musi zapewniać swobodę ruchów i jednocześnie chronić przed słońcem. Dobrze również zabezpieczyć wszelkie narzędzia przed upadkiem z dachu.

Ile kosztuje czyszczenie dachu? Tyle zapłacisz za usunięcie mchu

Jeżeli wszelkie sposoby zawodzą, a mech porasta znaczną powierzchnię pokrycia, to wówczas jedyną rozsądną opcją jest zlecenie czyszczenia dachu profesjonalistom. Fachowcy dysponują niezbędnym sprzętem, z którego pomocą w szybki sposób uporają się z problemem. Zazwyczaj mogą oni również doradzić, w jaki sposób zapobiegać powstawaniu mchu na przyszłość.

Ile kosztuje usługa czyszczenia dachu? Z reguły jest to uzależnione od konkretnej miejscowości, doświadczenia ekipy, a także wielkości pokrycia i materiału, z którego jest wykonane. Ceny mogą wahać się od 14 do 20 zł za mkw.

Mech na dachu – jak zapobiegać jego powstawaniu?

Aby uniknąć problemów wynikających z gromadzenia się mchu na dachu, warto wiedzieć, w jaki sposób można zapobiec jego powstawaniu. Szczególnie przydatne okazują się taśmy miedziane montowane na kalenicy dachu. W kontakcie z deszczówką wytwarzają one jony, które w naturalny sposób zapobiegają gromadzeniu się mchu na pokryciu dachowym.

Warto również rozważyć użycie specjalistycznych preparatów do konserwacji dachu. Dzięki nim można zabezpieczyć powierzchnię pokrycia przed rozwojem mchu i innego rodzaju roślinności (np. porostów). Chroniącą dach impregnację warto przeprowadzić po jego dokładnym oczyszczeniu. Do walki z mchem nadadzą się także wszelkiego rodzaju środki biobójcze.

Źródła: deccoria.pl; grupabiotop.pl; grupapsb.com.pl.

Przeczytaj również:

Dach odporny na wichury i trąby powietrzne. Jak zabezpieczyć dach?

Sprzedali wszystko, by zamieszkać w autobusie. Ile teraz kosztuje ich życie?

Jak usunąć grzyby z pralki? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak usunąć mech z dachu. Ile kosztuje czyszczenie dachu przez fachowców, domowe sposoby na mech"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.