Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Wieje przez nieszczelne okna? Możesz je zabezpieczyć. Zobacz, jak to zrobić

Nieszczelne okna mogą przyczynić się do obniżenia temperatury w pomieszczeniu i wzrostu opłat za ogrzewanie. Nieszczelności można zaobserwować nie tylko w systemach okiennych starego typu, lecz również w oknach nowoczesnych. Jak samodzielnie je uszczelnić? Czym jest tryb zimowy w oknach i jak go ustawić?

Wieje przez nieszczelne okna? Możesz je zabezpieczyć. Zobacz, jak to zrobić
Nieszczelne okna przyczyniają się do wzrostu opłat za ogrzewanie. Czasem wystarczy przestawić je z trybu letniego na zimowy, by odczuć znaczącą różnicę.Fot.123RF.com

Spis treści: 

Nieszczelne okna – przyczyny nieszczelności

Dlaczego wieje przez zamknięte okno? Jeśli w mieszkaniu robi się chłodniej lub powstają w nim przeciągi, choć okna i drzwi są zamknięte, może to wskazywać na nieszczelność. Czasami już stojąc przy oknie, jesteśmy w stanie wskazać dokładnie miejsce, w którym się pojawiła.

Nieszczelne okna mogą sprawiać wiele kłopotów – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy wszyscy chcemy, by ciepło nie uciekało z wnętrza domu. Przyczyny nieszczelności mogą być różne – zwykle powodem jest po prostu upływ czasu i zużycie materiału. W starszym budownictwie nie obowiązywały jeszcze obecnie uznawane normy, dotyczące poziomu termoizolacji okien. Nieszczelność może się jednak pojawić również w oknach nowych. Jakie mogą być tego powody?

  • Zbyt słabe dociśnięcie skrzydła do ramy – najlepiej regulować jego poziom 2 razy w roku, przestawiając okna na tryb letni lub tryb zimowy.

  • Zamontowanie okna o niewłaściwych wymiarach – okna powinny zostać dokładnie wymierzone przed ich wstawieniem, jednak łatwo tu o pomyłkę. Między ramą a ościeżem powinna pozostać niewielka szczelina. Jej rozmiar zależy jednak od materiału, z jakiego zostały wykonane okna. Zarówno okna zbyt duże, jak i zbyt małe powodują pojawienie się nieszczelności. W tym drugim przypadku powietrze będzie się dostawało do wnętrza przez zbyt dużą szczelinę, a w tym pierwszym przypadku często dochodzi do wypaczenia okna i w konsekwencji do powstania nieszczelności.

  • Błędy montażowe – za pojawienie się nieszczelności mogą odpowiadać błędy popełnione podczas montażu, jak na przykład brak odpowiedniego przygotowania otworów okiennych, źle przeprowadzone pomiary ościeża czy nieprawidłowe uszczelnienie okna.

  • Problemy z uszczelkami – uszczelki mogą kurczyć się lub pękać pod wpływem niskich temperatur, co może doprowadzić do powstania nieszczelności.

Jak samodzielnie uszczelnić okno?

Większość okien jest fabrycznie ustawionych na tryb letni, ponieważ to głównie wiosną i latem decydujemy się na ich wymianę. Warto więc wiedzieć, że okna posiadają również tryb zimowy. Powinny zostać na niego przestawione, gdy zbliża się okres jesienno-zimowy i zależy nam na zatrzymaniu ciepła we wnętrzu domu czy mieszkania.

W regulacji okien chodzi o zminimalizowanie szczelin, przez które zimne powietrze mogłoby dostawać się do środka, a ciepłe uciekać z niego. Regulacja okien pomaga również utrzymać w domu odpowiednią wilgotność, co zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni.

Przestawienie okna na tryb zimowy nie jest trudne – być może nie będziemy do tego potrzebować żadnych narzędzi. W niektórych przypadkach przydadzą się jednak kombinerki lub klucz – na przykład imbusowy. To klucz, który zwykle ma postać pręta wygiętego w kształt litery L.

Tryb zimowy w oknie – jak dobrze wyregulować?

By przełączyć okno w tryb zimowy, wystarczy bolce (rolki) przestawić o 90 stopni względem poprzedniego ułożenia. Sposób działania jest następujący:

  • Otwieramy skrzydło okienne.
  • Na jego boku znajdują się bolce – od jednego do trzech. Posiadają one węższą i szerszą stronę. W trybie letnim węższa część jest zwrócona w stronę uszczelki.
  • Przestawiamy bolce o 90 stopni, by w ten sposób mocniej dociskały uszczelkę na ramie okna. Bolec powinien zostać ustawiony grubszą stroną do uszczelki.

Na niektórych oknach zostały umieszczone symbole strzałek, które ułatwiają szybkie przestawienie okna na wymagany tryb.

Przeczytaj również: 6 sposobów na zaparowane okna w zimie. Jeden z patentów nigdy mnie nie zawiódł

Co zrobić, jeśli okna nie da się przestawić na tryb zimowy?

Samodzielna regulacja okien na zimę i lato ma wiele plusów. Z pomieszczenia będzie uciekać mniej ciepła, a więc i koszty ogrzewania spadną. Zdarza się jednak, że okna nie da się przestawić na tryb zimowy lub że podobna regulacja niewiele zmieniła i wciąż obserwujemy jakąś nieszczelność. Powodem może być zniszczenie uszczelki. Być może nie przylega ona również wystarczająco do ramy. W takim wypadku możemy pomanewrować śrubami przy zawiasach, starając się ustawić wszystko nieco lepiej.

Nowoczesne okna posiadają zwykle tryb letni i zimowy. W starszych oknach podobnych udogodnień nie ma. Jeśli zatem zaobserwowaliśmy w takim wypadku nieszczelność, warto się jej pozbyć. Do uszczelnienia skrzydła okien użyjmy uszczelek. Ościeżnicę możemy zaś uszczelnić pianką poliuretanową. Luki pomiędzy ramą okienną a szybą najlepiej jest zlikwidować przy pomocy silikonu.

Przeczytaj również: Czyste, lśniące i bez smug. Oto domowe sposoby na mycie okien

mycie okien Domowych sposobów na mycie okien jest całkiem sporo. Fot.123RF.com

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.